Spoluzakladatel kontroverzního serveru WikiLeaks Julian Assange slíbil dnes osmi desítkám svých stoupenců, že v roce 2013 vypustí jeho web milion dalších tajných dokumentů. Assange promluvil z balkonu ekvádorského velvyslanectví v Londýně, kde se šest měsíců ukrývá, aby se vyhnul vydání švédské justici.

Ve vystoupení připomínajícím takřka politický projev Assange slíbil, že se nenechá se svými spolupracovníky nikým zastrašit a že zveřejněné informace se dotknou každé země na světě. Dodal, že letošní rok byl pro jeho organizaci náročný. Zároveň chválil média informující o pronásledování a zatýkání jejích členů.

"Právě od zjevení pravdy následuje všechno ostatní. Naše civilizace je silná jen tak, jako jsou její myšlenky pravdivé," prohlásil Assange podle BBC.

Assange také řekl, že mu nezbývá než setrvávat na ekvádorském velvyslanectví, protože Spojené státy označily existenci WikiLeaks za pokračující kriminální činnost a jeho země původu (Austrálie) nepodniká nic pro to, aby ho chránila.

Na ekvádorské velvyslanectví se uchýlil letos v červnu poté, co se Británie rozhodla vydat ho švédské justici. Ta Assange obviňuje ze dvou sexuálních útoků. Australan tvrdí, že se ve Švédsku ničeho nedopustil a že obvinění vůči němu jsou politickou mstou za práci WikiLeaks.

Tento server v roce 2010 zveřejnil desítky tisíc tajných dokumentů americké armády o válkách v Iráku a Afghánistánu. Později publikoval také čtvrt milionu tajných amerických diplomatických depeší z posledních let. Assange tvrdí, že by ho Švédsko mohlo vydat do USA, kde by mu prý mohl hrozit i trest smrti.

Svůj pobyt v areálu velvyslanectví Ekvádoru, který mu v srpnu udělil politický azyl, Assange v září přirovnal k životu kosmonautů v orbitální laboratoři. V rozhovoru pro list Daily Mail uvedl, že žije v malé místnosti a spí na matraci položené na zemi. K dispozici má několik polic s knihami, stolek a kožené křeslo. Darem od svých příznivců dostal běžecký trenažér, aby nezanedbával fyzickou kondici.

Ekvádorská diplomacie dnes mezitím vyjádřila znepokojení nad postojem Švédska ohledně jeho úsilí o vydání Assange. Prý pozvala švédské úředníky, aby si s ním promluvili na velvyslanectví, ti to ale odmítli.