Americká armáda řídí útoky nepilotovaných letadel, takzvaných dronů, na teroristy v Africe s pomocí svých zařízení v Německu. Informuje o tom dnes na svých internetových stránkách list Süddeutsche Zeitung (SZ), podle něhož spolková vláda tvrdí, že o ničem takovém neví.

Deník píše, že nálety v Africe řídí od roku 2011 velení leteckých operací na americké základně v Ramsteinu. Satelitní zařízení, které tam bylo instalováno, umožňuje pilotům sedícím za monitory na různých místech USA ovládat drony a likvidovat zaměřené cíle. Bez tohoto zařízení by údery v Africe nebyly možné.

List uvádí, že v Ramsteinu až 650 vojáků sleduje na 1500 počítačích vzdušný prostor Afriky a Evropy. Záběry, které tam získají, se pak využívají k plánování úderů.

Piloti dronů v USA mají v Německu také k dispozici rozsáhlou logistickou podporu. Mohou kontaktovat analytiky, techniky a důstojníky v centrále velitelství pro operace v Africe. Tato centrála byla před šesti lety zřízena ve Stuttgartu a podle SZ v ní pracuje přes tisíc vojáků a civilních zaměstnanců.

SZ poznamenává, že smrtící údery dronů znají lidé v Jemenu, Iráku, v Afghánistánu a Pákistánu, ale tajné útoky v Africe se ve zprávách moc neobjevují. Nicméně podle informací z různých zdrojů jen v Somálsku americká bezpilotní letadla zabila 29 lidí.

List se pozastavuje nad tím, zda německé úřady o akcích americké armády řízených z Německa vědí. Specialista na mezinárodní právo z univerzity v Giessenu Thilo Marauhn upozorňuje, že pokud vláda o likvidaci předpokládaných teroristů mimo ozbrojený konflikt ví a neprotestuje proti tomu, může být obviněna z porušení norem mezinárodního práva.

 

Německá vláda tvrdí, že o ničem neví

Ministerstvo obrany na dotaz deníku odpovědělo, že z německého státního území nemohou být vedeny žádné vojenské útoky, které by byly v rozporu s mezinárodním právem. "O takových útocích také spolková vláda nemá žádné důkazy," tvrdí ministerstvo.

Agentura DPA poznamenala, že Washington oficiální údaje o útocích amerických bezpilotních letadel nezveřejňuje, nicméně určitý obrázek si o nich lze utvořit z informací nezávislé organizace Úřad investigativního novinářství, který sídlí v Londýně.

V Pákistánu úřad zaznamenal 369 úderů od roku 2004. O život při nich prý přišlo 2541 až 3540 lidí, z toho 884 civilistů. V Jemenu americké drony provedly 46 až 56 útoků s 349 mrtvými, z toho bylo 49 civilistů. V Somálsku tři až devět bezpilotních letadel USA má na svědomí smrt až 27 obětí, z toho 15 civilistů.