Maltský parlament v úterý schválil zákon, podle kterého si budou moci cizinci ze zemí mimo Evropskou unii zakoupit za 650 000 eur (17,6 milionu Kč) občanství v této středomořské zemi.

Podle premiéra Josepha Muscata by měl tento program zvýšit příjmy státu a přilákat na ostrov lidi, kteří by zde mohli investovat. Opozice je ale proti a schválení zákona nazvala "černým dnem pro demokracii".

Předseda maltské vlády očekává, že projekt vynese vládě již v prvním roce 30 milionů eur, což znamená, že občanství si zakoupí okolo 45 lidí. Ti tak zároveň získají možnost pracovat a usadit se i v jakékoli jiné zemi nynější osmadvacítky.

Eric Major z právnické a zprostředkovatelské firmy Henley & Partners, která bude mít program na starosti, se domnívá, že každý rok o maltské občanství požádá 200 až 300 osob. "Půjde o otevřený a transparentní program," dodal.

Opoziční Nacionalistická strana ale se schválením zákona ostře nesouhlasí. Podle jejího šéfa Simona Busuttila může Malta kvůli této legislativě skončit jako daňový ráj přirovnávaný k těm, které se nacházejí v karibské oblasti. Nevyloučil, že se jeho strana pokusí prosadit, aby se o celé věci ještě hlasovalo v celostátním referendu.

Opozice žádala, aby se občanství udílelo teprve po pětiletém pobytu v zemi a investici v hodnotě minimálně pět milionů eur (135 milionů Kč) do maltské ekonomiky. Následně by daná osoba měla alespoň 30 dní v roce pobývat na ostrově.

Vláda svůj projekt brání s tím, že všichni žadatelé budou prověřováni a lidé napojení na zločinecké kruhy nebudou do země přijati. Podle maltského kabinetu prý zvažují podobný krok s udílením občanství i další země Evropské unie.

Před budovou parlamentu se během hlasování o zákonu konal menší protest. Demonstranti při něm požadovali, aby bylo občanství navázáno už na konkrétní investice, a nikoli jen tak prodáváno.

Podle posledního průzkumu, který si nechal vypracovat list The Malta Today, s plánem vlády nesouhlasí většina maltských občanů. Plných 53 procent dotazovaných uvedlo, že takto navrhovaný program odmítá. Deset procent respondentů by pak souhlasilo s udílením občanství jen těm, kteří učiní významnou investici v zemi. Zákon v současné podobě podpořilo jen 26 procent dotazovaných.