Ivan Mikloš (54)

- slovenský ekonom a politik
- vystudoval VŠE v Bratislavě a London School of Economics
- v letech 1991 až 1992 působil ve funkci ministra privatizace SR
- v letech 2002 až 2006 a 2010 až 2012 byl ministrem financí
- nyní je poslancem Národní rady Slovenské republiky a člen Rozpočtového, finančního a monetárního výboru
- v roce 2004 mu byla časopisem Euromoney udělena cena Ministr financí roku a titul Nejlepší reformátor oboru podnikání výroční studií Světové banky Doing Business Report
- je ženatý a má dvě děti

Ivan Mikloš je slovenský opoziční politik, bývalý ministr financí, ekonom a také "pan reforma". Byl to právě on, kdo za druhé vlády Mikuláše Dzurindy uváděl do praxe rozsáhlou změnu daňového systému včetně 19procentní rovné daně.

Kromě toho i zdravotní, důchodovou a sociální reformu, z nichž - podle jeho slov - slovenská ekonomika těží dodnes. "Na jedné straně Slovensko z reforem žije, ale efekt postupně vyprchává. Jednak vlivem času, ale také tím, že nové reformy nepřicházejí a Ficova druhá vláda je i ruší a mění," říká Ivan Mikloš v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Máte svůj odhad, kdy Slovensko ekonomicky dostihne Česko? Je to na Slovensku vnímáno jako cíl, meta?

Určitě je to sledovaná věc, ale myslím, že stejně na Slovensku jako v Česku. Je to přirozené. Měli jsme společnou dlouhou minulost, začínali jsme z mnohem horší pozice... Pokud mám správné údaje, letos bychom Česko měli dostihnout.

Je pravda, že slovenská ekonomika roste rychleji, vypořádala se lépe s krizí, ale na úkor vyššího zadlužení; a také nezaměstnanost je poměrně vysoká...

Nemyslím si, že Slovensko dohání Českou republiku jen díky vyššímu zadlužení a expanzivní rozpočtové politice v době krize. Ostatně cesta, jíž se Slovensko s počátkem finanční krize vydalo, vůbec nebyla dobrá. Ficova vláda měla na počátku krize největší nárůst veřejných výdajů ze všech zemí EU, navzdory tomu se ekonomika propadla o více než pět procent. V následujících letech přišla vyšší míra restrikcí, a přesto jsme v letech 2010 až 2013 rostli rychleji než Česko. To je evidentní důkaz toho, že netěžíme z vyššího zadlužení.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se