Německo připravuje zákon, který by donutil energetické společnosti uzavřít některé své uhelné elektrárny. Podle materiálů, které má k dispozici agentura Reuters, bude Německo chtít, aby se do roku 2020 snížily emise oxidu uhličitého o 40 procent ve srovnání se stavem v roce 1990.

Už nyní ale německé ministerstvo životního prostředí odhaduje, že cíl nebude splněn o pět až osm procentních bodů.

Podle odhadů tento krok zasáhne osm uhelných elektráren. Německo se sice snaží podporovat tzv. zelenou energii, je ale kritizované ekologickými organizacemi, že je stále závislé na uhelných elektrárnách. Ty v loňském roce vyrobily téměř polovinu německé elektřiny.

Pokud poslední plánované snížení emisí nabude účinnosti, rovnoměrně se rozloží mezi německé energetické společnosti, mimo jiné i RWE či E.ON. Ty budou moci rozhodnout, které jejich elektrárny budou vyřazeny z provozu.

Ministr hospodářství Sigmar Gabriel by měl o plánech hovořit s představiteli energetických firem na pondělní schůzi, uvádí Reuters. Podle zdrojů z oblasti průmyslu budou soukromé společnosti zřejmě požadovat náhrady od vlády, pokud budou nuceny uzavřít své elektrárny. Mluvčí energetického gigantu E.ON to však odmítl komentovat.

Týdeník Die Zeit dříve informoval, že podle německého ministerstva hospodářství není odstavení uhelných elektráren v blízké době realistické. "Dokud větrné a solární elektrárny nemohou zajistit nepřetržitý dostatek proudu, bude třeba elektřina z uhelných a plynových elektráren," uvádí se v materiálech úřadu. Bez konvenčních zdrojů by podle ministerstva hrozily výpadky dodávek elektřiny, což by vedlo k odchodu průmyslu z Německa.

Nejnovější opatření je součástí velkého klimatického plánu, o němž bude kabinet Angely Merkelové rozhodovat 3. prosince. V srpnu vláda vyzvala Evropskou unii, aby sama zrychlila snižování emisí oxidu uhličitého. Cílem EU je přitom snížení emisí o 40 procent do roku 2030, oproti stavu v roce 1990.