Syed Kamall (47)

"Jsem rád, že mohu zastupovat město, ve kterém jsem vyrostl," píše Syed Kamall na webu Evropského parlamentu. Tím městem je Londýn, kde se narodil v rodině imigrantů. Vystudoval ekonomii na London School of Economics a na City University of London, pracoval v soukromém byznyse. Od roku 1987 je členem britské konzervativní strany. V roce 2005 byl zvolen do Evropského parlamentu, loni v červnu se stal lídrem frakce Evropských konzervativců a reformistů. V této roli jedná s nejtěžšími váhami unijní politiky, jako například s Jeanem Claudem Junckerem. Je muslim, má ženu a dvě děti.

Po otci, který přišel do Anglie z Guyany, má snědou pleť. Jeho rodiče nebyli bohatí, otec v Londýně řídil autobus. Profilově by měl být sedmačtyřicetiletý Syed Kamall typickým voličem labouristů. A tím spíše, že je muslim, vždyť právě levice je obecně mnohem otevřenější vůči rovnosti ras, náboženství a pohlaví. Nebo ne?

"Jsem patrně vůbec prvním nebílým, nekřesťanským lídrem jakékoli politické skupiny v Evropském parlamentu," vyvádí mě (v telefonickém rozhovoru z Bruselu) z omylu Syed Kamall, který je předsedou frakce Evropských konzervativců a reformistů, třetího nejsilnějšího uskupení v současném europarlamentu. Nedlouho po teroristických útocích v Paříži však není hlavním tématem našeho rozhovoru politika, ale například to, zda mu jeho muslimská identita nepřekáží v jeho identitě britské.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se