Francouzský ministr financí Michel Sapin podpořil vyjednání nové dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. Francie je prý připravena nové řecké vládě pomoci, uvedl Sapin po skončení schůzky se svým řeckým protějškem Janisem Varufakisem v Paříži. Atény mají podle Sapina právo na to mít obavy ze zátěže, kterou pro ně znamená řecký dluh. Legitimní je i to, že hledají řešení, jak ho snížit. Splácení současného řeckého dluhu musí být vázáno na schopnost země obnovit růst, prohlásil Varufakis.

Francouzský ministr zdůraznil, že Řecku náleží místo v eurozóně. Uvedl, že jakákoli nová dohoda by měla vzít v úvahu rozsah strukturálních reforem, které má země v plánu. "Řecko potřebuje růst, investice jsou klíčové jak pro Řecko, tak i pro Evropu," dodal Sapin. Francie je podle něj přítelem Řecka a pomůže mu najít řešení současné situace.

Řecký ministr Janis Varufakis během tiskové konference oznámil, že má v plánu navštívit Berlín a jednat se svým německým protějškem. Stejně tak plánuje jet do Frankfurtu k jednání s Evropskou centrální bankou (ECB). Prý již s jejími představiteli zahájil plodné diskuze. Ve svém prohlášení vyloučil, že Řecko přijme další tranši mezinárodní pomoci. "Byli jsme zvoleni, abychom ukončili tuto závislost," dodal Varufakis.

Michel Sapin již před setkáním uvedl, že Řecko nemá žádnou budoucnost, pokud opustí společnou měnu euro. A již tehdy rovněž naznačil, že je připraven diskutovat o zmírnění podmínek splácení řeckého dluhu, nikoli ale o jeho smazání.

"Můžeme diskutovat, můžeme odkládat, můžeme snižovat, ale rušit se nic nebude," řekl Sapin televizní stanici Canal +. Ministr nicméně snahu nové řecké levicové vlády vyjednávat označil za "legitimní".

V rozhovoru pro dnešní vydání řeckého nedělníku To Vima Varufakis zdůraznil, že politika tvrdých úspor, vnucená mimo jiné i Aténám výměnou za mezinárodních záchranný program pro jejich rozpočtový systém, "je špatná pro celou Evropu".

"Nezapomínejme, že tohle všechno není jen řecká krize. Máme tu Itálii, jejíž dluh je neudržitelný, Francii, které dýchá deflace na krk, i Německo, které vstoupilo do deflace," upozornil řecký ministr, jehož čeká v Paříži také setkání s francouzským ministrem hospodářství Emmanuelem Macronem.

Řecká vláda, kterou po vítězství v parlamentních volbách před týdnem ovládla levicová strana Syriza, dala několikrát najevo, že nemíní pokračovat v nynější formě mezinárodního záchranného programu.

Ve čtvrtek Sapin řekl, že zrušení řeckého dluhu by bylo vážnou odchylkou, ale že jejich nové projednání je možné. Upozornil nicméně, že jakékoli jednání bude záviset na tom, zda Řecko bude plnit svoje reformní závazky a udrží vyrovnaný rozpočet.

Atény měly v roce 2014 za cíl dosáhnout takzvaného primárního přebytku ve veřejných financích, tedy před odpočtem splátek dluhů, ve výši 1,8 procenta hrubého domácího produktu.

Nová vláda ale vysílá signály, které vzbuzují obavy, že její výdaje opět rozpočet oslabí. Oznámila plány na zvýšení minimální mzdy, opětovný nábor propuštěných státních zaměstnanců a zastavení privatizace velkých podniků.

Koaliční partner Syrizy, nacionalistická strana Nezávislí Řekové, zase navrhl vyhlásit daňovou amnestii na nenahlášené příjmy uložené v řeckých bankách ve snaze zabrzdit stále narůstající výběry kont a jejich přesuny do zahraničí.

Šéf Evropského parlamentu Martin Schulz v rozhovoru, který v neděli otiskl německý list Die Welt, řekl, že při čtvrtečním setkání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem doporučil nové vládní garnituře v Aténách, aby přestala ve svých projevech útočit na Německo a zejména na jeho kancléřku Angelu Merkelovou. Tento zvyk přinesený z žhavé předvolební kampaně označil za "krátkozraký".