Mluvčí rakouských vládních sociálních demokratů (SPÖ) pro otázky životního prostředí Hannes Weninger a hornorakouský ministr životního prostředí Rudolf Anschober v neděli kritizovali plány české vlády vybudovat nové jaderné reaktory. Jaderná energie podle nich nemá budoucnost a rozšiřování jaderných elektráren by prý nemělo být podporováno evropskými subvencemi.

Sociální demokrat Weninger v nedělním prohlášení uvedl, že jaderná energie je "neovladatelná a neobstojí na trhu", protože je "ekonomicky nerentabilní".

Politik ze země, která se vzdala využívání energie ze štěpení jádra, tak reagoval na český plán rozvoje jaderné energetiky. Ten počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně. Plán vyplývající z vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky v sobotu během návštěvy Dukovan potvrdil premiér Bohuslav Sobotka. 

Stavba prvního z bloků by měla vzhledem ke stáří elektrárny začít v právě v Dukovanech. Výběrové řízení na dodavatele by podle premiéra mohlo být zahájeno koncem roku 2016.

"Změna v energetické politice v Evropě může znamenat jen to, že se vzdáme jaderné energie a budeme posilovat obnovitelné energie," prohlásil Weninger. Rakouský postoj je podle něj jednoznačný: nekompromisně se zasazovat o Evropu bez jaderných elektráren.

Podobně podle agentury APA argumentuje i hornorakouský ministr životního prostředí Anschober, který navíc žádal zastavení finanční podpory jaderné energetice. Politik z rakouských Zelených vyzval rakouskou vládu k podání protestu proti českým plánům. Zároveň spolkovou vládu vyzval, aby se vzepřela miliardovým subvencím pro britský projekt výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point.

"Pokud se nám podaří zastavit podporu projektu Hinkley Point, nebudou subvence ani pro Temelín. A tím pádem nebude ani výstavba jaderných elektráren v Česku," prohlásil Anschober, který českou energetickou politiku kritizuje dlouhodobě vzhledem k blízkosti jaderné elektrárny Temelín. 

Britská elektrárna Hinkley Point by měla zahájit provoz v roce 2023. Bude mít dva reaktory o celkovém výkonu 3,3 gigawattu. Evropská komise schválila, že britská vláda může výstavbu a provoz elektrárny podporovat částkou 16 miliard liber (610 miliard korun).