Obchodní a hospodářská spolupráce Slovenska s Ruskem, která se loni snížila o pětinu, by měla být hlavním tématem úterních rozhovorů slovenského premiéra Roberta Fica s ruským vedením v Moskvě. S prezidentem Vladimirem Putinem a premiérem Dmitrijem Medveděvem chce Fico jednat hlavně o energetice a o dodávkách ropy a zemního plynu z Ruska na Slovensko.

Fico před odletem do Moskvy v rozhovoru se zpravodajem agentury TASS obhajoval reverzní dodávky ruského zemního plynu ze Slovenska na Ukrajinu, jimiž Slovensko pomáhá Kyjevu zvládat ruský nátlak. "Smlouvy nebyly porušeny, všem se můžeme podívat do očí," komentoval slovenský premiér energetickou politiku Bratislavy, kterou mnozí v Rusku kritizují. 

Předmětem Ficových jednání bude nepochybně i samotná Ukrajina a sankce mezi Bruselem a Moskvou. Předseda slovenské vlády je odpůrcem sankčních kroků, které podle něj Rusko i Evropskou unii poškozují a prospěch nepřinášejí nikomu. Rusko slovenský postoj oceňuje, stejně jako nechuť Ficovy vlády reagovat pozitivně na případnou žádost NATO o rozmístění aliančních sil na slovenském území. "Žádnou takovou žádost jsme neobdrželi," řekl Fico agentuře TASS.

Ficovu cestu do Moskvy kritizují nejen opoziční politici, ale také mnozí komentátoři. Například deník SME napsal, že "výlet je slovenským torpédem společné politiky EU vůči Rusku. Té Evropské unie, od níž má Slovensko 70 procent investic."

Denník N pro změnu publikoval komentář s názvem Být přítelem Ruska začíná být pořádná ostuda, ale Fico si ji zřejmě neuvědomuje. Autor Martin M. Šimečka připomíná vraždu opozičního politika Borise Němcova i utajené oběti války na Ukrajině. A klade si otázku, "co ještě musí Putin udělat, aby i jeho nejoddanější evropský přítel pochopil, že Putin žádné přátele nemá, že se obklopuje jen sluhy".

Karel Schwarzenberg na adresu Fica pro slovenský Denník N poznamenal, že "ukazovat se nyní v této společnosti není žádná sláva". Zároveň řekl, že Fico svoji návštěvou pro Slovensko nic nezíská a že setkání bude trapné.

List Hospodárske noviny zdůraznil především možné hospodářské přínosy setkání a připomněl, že země je na Rusku energeticky závislá. 

Sankce a ruská propaganda

Slovenský premiér přiletí do Moskvy v době vyostřených vztahů mezi Ruskem a Západem, zejména kvůli zveřejnění ruských sankčních seznamů v evropských metropolích. Žádní slovenští politici – na rozdíl od čtyř českých – ale na seznam zařazeni nebyli. Slovensko je v Moskvě spolu s Řeckem, Kyprem a Maďarskem považováno za stát, který je z unijních zemí nejpřístupnější ruským argumentům.

I v Bratislavě ale vyvolal nespokojenost nedávný dokument ruské státní televize, který obhajoval agresi vojsk Varšavské smlouvy proti Československu v roce 1968 s využitím dobových tezí sovětské propagandy. Slovenské ministerstvo zahraničí dokument v pondělí kritizovalo, Fico se o něm ale v rozhovoru pro TASS nezmínil. 

K dokumentu se den před Ficovou cestou do Moskvy vyjádřil slovenský prezident Andrej Kiska. "Je v rozporu s historickou skutečností o tragickém období našich dějin a jeho odvysílání státní televizí považujeme za součást ruské propagandy a za nevhodné vůči milionům lidí u nás," uvedl Kiska. 

Fico v pondělním rozhovoru pro agenturu TASS přirovnal západní hospodářské sankce uvalené na Rusko k ekonomickému embargu, které Spojené státy zavedly na Kubě po socialistické revoluci. Sankce podle Fica škodí oběma stranám. "Nevím, kdo může mít radost ze vzájemných škod. Čeho dosáhly sankce vůči Kubě? Nezměnily kubánských přístup k USA ani americký přístup ke Kubě," řekl Fico.