Tisíce lidí míří z Česka do Řecka na dovolenou právě v čase, kdy země zavřela banky. Došlo tak na výzvy ekonomů a cestovních kanceláří z posledních dnů. Lidé si s sebou mezi plavky a další dovolenkové propriety musí přibalit i dostatek hotovosti. "Každý by měl mít nějakou hotovost, která mu zajistí normální fungování," říká mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Celkem podle odhadů cestovních kanceláří zamíří letos do Řecka až 400 tisíc Čechů.

Řecko od pondělí zavedlo takzvanou kontrolu kapitálu. Nechce, aby zkolabovaly tamní banky. Řekové totiž o víkendu – po krachu ve vyjednávání mezi jejich vládou a věřiteli – začali opět mohutně vybírat peníze ze svých bankovních kont. Jen během soboty podle odhadů z bankomatů vybrali 600 až 700 milionů eur, za normálního provozu se přitom výběry pohybují v řádech nižších desítek milionů eur.

Pobočky bank budou zavřené nejméně do 6. července a výše hotovosti, kterou si Řekové smí za den vybrat z bankomatů, je omezená na 60 eur. Limit se netýká penzí, ty jdou vybrat v plné výši.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zahraniční turisté v Řecku budou moci z bankomatů vybírat bez omezení. S kartou vystavenou v zemi, z níž pocházejí, to bude i nadále možné, uvedla vláda v Aténách. To ale ještě neznamená, že peníze v bankomatech budou. "Bankomaty na náměstí Omonia, včetně toho, který ještě včera vydával hotovost, nefungují," hlásí přímo z Atén naše zpravodajka Tereza Holanová. "Přesto k nim stále chodí místní, kteří se snaží vybrat hotovost."

Turisté se ale rozhodně nemusí obávat žádné bídy. Podle dat Student Agency, která prodává dovolené cestovních kanceláří přes portál Dovolená.cz, má drtivá většina turistů z Česka zaplacené služby - zejména stravu - již v ceně zájezdu.

"Více než 90 procent turistů má jako součást zájezdu polopenzi nebo stravovací služby v rozsahu all inclusive, a není tak odkázáno na platby hotovostí na místě. Během své dovolené budou hotovost v eurech potřebovat většinou pouze na nákup suvenýrů nebo místních produktů, jako je například olivový olej," říká Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu Dovolena.cz.

Tyto produkty je podle ní často možné zakoupit v obchodech, kde přijímají běžné platební karty. "Nicméně doporučujeme, aby si turisté jak na nákup suvenýrů, tak na další drobné výdaje vzali určité množství hotovosti v eurech již z České republiky a nespoléhali na řeckou bankomatovou síť," dodává Sedlmajerová.

Někteří obchodníci karty nechtějí

Temější vizi dovolené v Řecku podává svým čtenářům americký deník The Wall Street Journal. Píše o tom, že nová omezení mohou výrazně zasáhnout turisty, kteří už v Řecku jsou. "Tuhle rodinnou dovolenou jsme plánovali dva roky. Jestli si ale nebudeme moci vybrat peníze, nevím, jestli tu zůstaneme déle než tři dny," řekl listu Stephen Will, podnikatel z amerického Michiganu, který do Řecka přijel ve čtvrtek s manželkou a třemi dětmi.

"V sobotu jsme vystáli dlouhé fronty a vyzkoušeli jsme pět bankomatů, ale ani jeden nám nevydal peníze. Je to absurdní situace, která škodí turistům i téhle nádherné zemi," dodal muž, který za rodinný výlet do Atén a na dva ostrovy v Egejském moři chtěl utratit asi 13 000 dolarů (zhruba 322 000 korun).

Novomanželé Valentina a Claudio Rossiovi z italského Milána přijeli do Řecka na líbánky. "Naše líbánky jsou v troskách," postěžovala si listu novomanželka. "Řecko už nějakou dobu dominuje novinovým titulkům, ale ani ve snu nás nenapadlo, že situace se takhle zhorší. Bankomaty nefungují a manažer hotelu v Aténách po nás chce zaplatit v hotovosti, protože banky budou zavřené a on by při platbě kartou nedostal v dohledné době své peníze."

Také mnoho obchodníků si není jistých, co by měli dělat. "Koluje spousta zvěstí o kontrole kapitálu, a proto žádám od zákazníků platby v hotovosti, protože k platbám kartou bych se nemusel dostat," řekl Apostolis Jonas, majitel obchodu se suvenýry v centru Atén. "Na oplátku jim nabízím slevy, ale mnoho turistů jednoduše odejde. Každým dnem se blížíme k totálnímu finančnímu krachu."

Turistika je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro řeckou zadluženou ekonomiku. V loňském roce přímo přispěla 17 miliardami eur, tedy devíti procenty řeckého hrubého domácího produktu, prostřednictvím pobytů v hotelech. Dalších 45 miliard eur pak vynesly nepřímé příjmy v podobě útraty v obchodech, restauracích, turistických památkách a na dalších místech.

Mělo by Řecko "konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor", jak uvedl ministr financí Andrej Babiš?

Tomáš Ježek
Tomáš Ježek
vysokoškolský pedagog, VŠE
Řecko zjevně počítá s tím, že vlády eurozóny nebudou schopny říci poslední rozhodné slovo a že na setrvání Řecka v eurozóně záleží více členům eurozóny než...
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Geopolitická situace se v mezidobí změnila natolik, že na propuštění Řecka do jeho bankrotu je už pozdě. Místo toho tedy navrhuji si konečně už přiznat...
Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Řekové si zaslouží lepší stát, lepší administrativu, a méně tyranickou národní politiku zájmových skupin, o nic méně než Češi. V rodině je někdy nutné...