Mimořádně se v polovině září v Bruselu sejdou unijní ministři vnitra a spravedlnosti, kteří mají jednat o prudce rostoucím počtu uprchlíků mířících do Evropy. Oznámilo to v neděli lucemburské předsednictví. To předtím o svolání schůzky požádali ministři vnitra Německa, Francie a Británie.

Schůzka se podle lucemburského předsednictví uskuteční 14. září. Jejím cílem bude zesílit "evropskou odpověď" na nynější krizi. V EU přitom už několik měsíců hoří spor o to, jak mají být stovky tisíc lidí v budoucnu rozděleny mezi jednotlivé členské státy, poznamenala agentura DPA.

Ministři Thomas de Maizière, Bernard Cazeneuve a Theresa Mayová předtím ve společném prohlášení vyzvali k urychlenému vytvoření seznamu takzvaných bezpečných zemí původu. Kromě toho naléhají, aby byla do konce roku uvedena do provozu plánovaná přijímací centra pro uprchlíky v Itálii a v Řecku.

Tato zařízení by měla umožnit zjistit, kterým lidem náleží status uprchlíka, protože jsou ve vlasti bezprostředně ohroženi, a kdo svou emigrací sleduje ekonomické cíle.

"Shodujeme se, že dál nesmíme ztrácet čas. Aktuální situace vyžaduje bezodkladné jednání a solidaritu uvnitř Evropy," podtrhli ministři.

Na ministerské Radě EU mají být vypracovány návrhy konkrétních kroků, které by rada mohla schválit na řádném zasedání 8. října.

Nutně potřebujeme společný postup

"Výzvy zvládneme pouze prostřednictvím společné evropské azylové politiky a k tomu potřebujeme okamžitá opatření," citovala z prohlášení ministrů Německa, Francie a Británie agentura DPA.

Po čtvrtečním nálezu chladírenského vozu s těly 71 pravděpodobně udušených běženců na východě Rakouska pokračovalo o víkendu především v Maďarsku a v Rakousku intenzivní vyšetřování tragédie, která otřásla Evropou. Rakousko v reakci na tragédii posílilo kontroly u své východní hranice.

Maďarský soud v sobotu uvalil měsíční vazbu na čtyři muže zadržené ve spojitosti s případem hned ve čtvrtek; v noci na neděli maďarská policie zatkla pátého podezřelého. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v neděli kritizoval přístup některých východoevropských zemí k migrační krizi a označil ho za skandální.

V rozhovoru pro francouzská média vytkl zemím z východu Evropy neochotu akceptovat v rámci EU kvóty pro přijímání běženců, což označil za skandální. Jmenovitě Maďarsko pak obvinil z nerespektování "společných evropských hodnot" kvůli výstavbě plotu proti uprchlíkům na hranici se Srbskem. Maďarsko budování základní části plotu v délce 175 kilometrů dokončilo v sobotu.

Hrozí nárůst běženců na slovenské cestě

Pašeráci lidí se snaží dostat běžence z Maďarska i přes Slovensko. Viceprezident slovenské policie Ľubomír Ábel v rozhovoru s Denníkem N naznačil, že po nedávné tragédii s desítkami mrtvých v Rakousku se nyní převáděči mohou ve větší míře pokoušet o cesty právě přes slovenské území.

Slovenští policisté zadrželi o víkendu hned několik pašeráků lidí. Jedna Maďarka a také dvojice Maďarů se snažili převézt dohromady téměř 60 běženců převážně ze Sýrie.

Drama uprchlíků na evropské pevnině v posledních dnech zastiňuje tragédie těch, kteří se do Evropy snaží dostat přes Středozemní moře. Například i v neděli se u libyjských břehů potopila další loď s uprchlíky, z nichž nejméně sedm přišlo o život.

K nejpalčivějšímu problému Evropy posledních měsíců se v neděli vyjádřil i papež František, který vyzval věřící ke spolupráci při potírání zločinu pašování lidí.

Merkelová: Musíme omezit příliv ekonomických migrantů

Německá vláda chce co nejrychleji omezit příliv ekonomických migrantů. Uvedla to v neděli německá kancléřka Angela Merkelová.

"Abychom mohli pomáhat těm, kteří jsou v nouzi, musíme těm, kteří v nouzi nejsou, říkat, že u nás nemohou zůstat," citovala Merkelovou agentura DPA.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére zdůraznil, že současný nápor běženců nedokáže Německo v dlouhodobějším horizontu zvládat.