V pátek se z Budapešti do Rakouska pěšky vydalo více než tisíc běženců a v sobotu v noci zahájila maďarská vláda převoz migrantů v autobusech. Další už ale vypravovat nebude. Po 15. září vyšle na svou jižní hranici armádu, aby příliv uprchlíků zastavila. 

Návrh vlády ale musí nejprve schválit parlament. Už předtím tam bude působit policie, řekl v sobotu podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán.

"Po 15. září přijdou velké změny… a krok za krokem dostaneme hranici pod kontrolu," řekl Orbán, který je šéfem národně-konzervativní strany Fidesz. "Vyšleme tam policii a pak, když dostaneme svolení parlamentu, nasadíme armádu," dodal.

"Dokud neuděláme něco, co dá migrantům jasně najevo, že hranice Evropy jsou všemi chráněny, … a dokud nebudeme schopni udržet migraci v určitých mantinelech…, přijdou jich desítky milionů," řekl maďarský premiér. Současná situace je podle něj "psychologicky velmi obtížná", protože "všichni litují ty, proti kterým má být zasahováno". Ale řešením prý není dovolit těmto lidem "paralyzovat život v zemi", uvedl Orbán.

Celkem 90 autobusů podle oficiálních údajů v noci na sobotu odvezlo k maďarsko-rakouskému hraničnímu přechodu Hegyeshalom na 4500 uprchlíků. 

Mluvčí vlády Zoltán Kovács řekl, že páteční akce byla jednorázová a jejím cílem bylo vyhnout se nouzové situaci. Nyní již uprchlíkům žádné autobusy k dispozici nejsou, dodal.

Rakousko se společně s Německem rozhodlo umožnit uprchlíkům vstup na své území. Rakouské ministerstvo vnitra uvedlo, že dosud z Maďarska dorazilo asi 6500 běženců a že skoro všichni chtějí do Německa. "Bude jim umožněna další cesta," uvedlo ministerstvo na Twitteru.

Po čtvrté hodině odpolední rakouská policie informovala, že zatím dopravila na vídeňské nádraží téměř 5500 uprchlíků, cestovali speciálně vypravenými autobusy a vlaky. Z obce Nickelsdorf na rakousko-maďarské hranici odvezly už kolem 6000 uprchlíků, z nichž asi 2200 už zamířilo z Vídně dál do Německa.

Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu uvedla, že se země dokáže vypořádat s obrovským přílivem uprchlíků bez toho, aby musela zvyšovat daně a ohrožovat svůj dosud vyrovnaný rozpočet. Jen v srpnu se v Německu registrovalo více než 100 000 žadatelů o azyl a země očekává, že letos celkem dorazí až 800 000 migrantů, což je čtyřikrát více než loni.

Německá policie očekávala, že do Německa by během soboty mohlo dorazit až 10 tisíc migrantů, kteří tam směřují z Maďarska přes rakouské území. Uvedla to agentura Reuters. "Žádná spolehlivá čísla zatím nemáme, ale během soboty očekáváme 5000 až 10 000 uprchlíků," řekl podle agentury Reuters německý policejní mluvčí Stefan Sonntag.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó si myslí, že vývoj událostí kolem uprchlíků v Maďarsku z poslední noci je důsledkem nefunkční evropské migrační politiky a nezodpovědných vyjádření některých evropských politiků. Řekl to v Lucemburku, kde o migraci na neformální schůzce nyní jednají šéfové diplomacií členských zemí unie.

Uprchlíci po stovkách v hustém lijáku utíkali z maďarské strany hranice na rakouskou a odtud k nádraží v Nickelsdorfu vzdálenému asi dva kilometry, popsala agentura DPA. 

Někteří z nich byli z přistavených autobusů po událostech ze čtvrtka nervózní. Shodují se, že pociťují nejistotu, ale i naději na lepší život. 

Ve čtvrtek totiž vlak, o kterém si mysleli, že jím pojedou do Šoproně u rakouských hranic, zastavil několik desítek kilometrů od Budapešti ve městě Bicske, kde ho obklíčila policie.

"V klidu jsem při odjezdu z budapešťského nádraží Keleti nebyl," přiznal šestadvacetiletý Syřan Muhammad. Někteří z těch, kteří se vydali z maďarské metropole pěšky, do autobusů odmítli nastoupit. "Kdo to organizuje, Maďaři?" ptal se jeden muž ze Sýrie. "Zapomeňte na to, jdu pěšky," citoval jej portál deníku The Guardian. 

Mezi zasahujícími policisty se z maďarského chování šíří nespokojenost. "Maďaři nic neřešili, dobrá spolupráce vypadá jinak," stěžuje si Hans Peter Doskozil, policejní šéf spolkové země Burgenland, která sousedí s Maďarskem. 

"Nabízeli jsme (Maďarům), že mohou převézt běžence přímo k vlakům nebo k přijímacímu středisku, ale oni jen zastaví autobusy na maďarské straně a všichni musí do deště," uvedl Doskozil. Za hranicemi vysílené, ale šťastné uprchlíky, z nichž mnozí si kvůli dešti nad hlavou drželi deky, vítali dobrovolníci rakouského Červeného kříže a podávali jim ruce.

Mluvčí ÖBB Hornerová uvedla, že zatím není jasné, kolik mimořádných spojů dráhy vypraví. Kromě toho mají v Nickelsdorfu zastavovat i běžné vlaky, které tam normálně nezastavují, aby do nich mohli uprchlíci také nastupovat.