Novým předsedou britské opoziční Labouristické strany se stal dlouholetý poslanec, příslušník krajně levicového křídla strany a donedávna outsider Jeremy Corbyn, který oproti svým předchůdcům nepatří k jasným přívržencům členství země v EU. Rozhodli o tom členové strany v hlasování, jehož výsledky byly v sobotu zveřejněny v Londýně.
Šestašedesátiletý Corbyn, který v referendu v roce 1975 hlasoval proti vstupu Británie do EU, byl ještě před třemi měsíci naprostým outsiderem. Po začátku kampaně ale přitahoval stále více stoupenců a průzkumy mu nakonec připisovaly mezi čtyřmi kandidáty prvenství.
Zvítězil jasně, když mu hlas dalo téměř 60 procent hlasujících. Bývalý ministr Andy Burnham dostal 19, další exministryně Yvette Cooperová 17 a Liz Kendallová čtyři procenta. Corbynovým zástupcem byl zvolen poslanec Tom Watson, který patří k tradičnímu labouristickému establishmentu a byl spojencem někdejšího premiéra Gordona Browna.
Jeremy Corbyn calls for a "decent and better society" following #labourleadership victory http://t.co/pHCz0R3Pkn pic.twitter.com/MHBMOovgH5
— BBC News (UK) (@BBCNews) 12. Září 2015
"Věci se mohou změnit a také se změní," řekl Corbyn po zvolení. Prohlásil, že bude usilovat o "lepší a spravedlivější společnost, která nemusí být neférová a v níž není chudoba nevyhnutelná".
Corbyn je ostrým odpůrcem politiky rozpočtových škrtů, důrazně kritizoval britskou účast na válce v Iráku a je pro opětovné zestátnění železnic a energetických společností. "Konzervativci po krizi v roce 2008 uvalili na nejchudší ohromné břemeno," řekl.
Podle britských médií k jeho vítězství přispěl zejména jeho neokázalý styl, přímočaré vyjadřování a jasné postoje, což přitahovalo zejména mladší voliče a levicové aktivisty. Podle odpůrců i ve vlastní straně povede labouristy kvůli svým vyhraněným názorům k další volební porážce. Podle některých názorů by opuštění politického středu mohlo znamenat "dárek" pro vládní konzervativce, kteří by mohli volby v roce 2020 snadno vyhrát.
Labouristé si zvolili nejlevicovějšího, nejvzpurnějšího a nejméně zkušeného vůdce ve své historii, uvedla BBC. Corbyn je sice od 80. let poslancem za labouristy, ale nikdy nezastával důležitou funkci v exekutivě.
Před Corbynem varovali expremiéři Tony Blair a Gordon Brown, kteří právě zavedli Labouristickou stranu během své éry do politického středu. Nicméně někdejší Blairův zástupce John Prescott Corbynovo vítězství uvítal. Minulý šéf labouristů Ed Miliband, který odstoupil po prohraných květnových volbách, nabídl Corbynovi podporu a vyjádřil naději, že bude usilovat o jednotu strany.
Corbyn není jednoznačně pro členství země v EU, což by mohlo vést ke štěpení ve straně, která byla v posledních letech jasně proevropská. Podobný rozpor tradičně zažívají vládní konzervativci.
"Triumfuje, protože představuje odmítnutí klasické politiky a protože ostatní kandidáti nebyli s to vzbudit nadšení či naději," vysvětlil vedoucí středolevého analytického ústavu Fabian Society Andrew Harrop novou atmosféru v řadách labouristů, kde podle komentářů zavládla "Corbynmania".
První krok nového předsedy labouristů Jeremyho Corbyna? Půjde odpoledne na demonstraci za důstojné zacházení se syrskými běženci...
— Jiří Hošek (@hosekj) 12. Září 2015
"Je vzácné potkat politika, který je tak inspirující a dodává lidem tolik energie. Je vzdálen nicotnému politikaření, kde se lidé urážejí a počítají body. Zde se hovoří skutečně o politice. Jeremy vedl kampaň plnou naděje, naděje ke změně," řekl agentuře AFP 24letý James.
Nový předseda labouristů je proti vládním škrtům, je pro vyšší zdanění bohatých, je pro odstavení britských jaderných ponorek Trident a pro změnu fungování NATO. Také chce, aby se Britové omluvili Iráčanům za válku, která podle Corbyna vznikla ze lži a přinesla utrpení tamního lidu.
Corbyn se stal ihned terčem ostré kritiky ze strany vládních konzervativců. Ministr obrany Michael Fallon uvedl, že "labouristé nyní představují vážné riziko pro národní bezpečnost".
"Jeho extremistický projev slibuje jen více výdajů, více půjček a více daní. Doufám, že nebudeme mít opozici, která nás vrátí k hádkám, které podle mne byly vyřešeny v 80. letech (20. století). A to ohledně znárodnění poloviny britského průmyslu a likvidace naší jaderné výzbroje," řekl premiér David Cameron.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist