Od středečního rána vstoupilo na území Chorvatska přes 17 000 migrantů, 3000 z nich již zamířily do Maďarska, oznámil v pátek večer chorvatský ministr vnitra. Běženci do země míří ze Srbska, kde jim přímý průchod znemožnilo Maďarsko.

Budapešť proto začala stavět plot proti uprchlíkům po srbské rovněž na chorvatské hranici, kam již odpoledne dorazily první autobusy se stovkami běženců. Maďaři je dále převáželi do registračních center u hranic s Rakouskem a Slovenskem. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier pohrozil, že pokud nenajdou země EU jednohlasnou shodu na přerozdělování uprchlíků, Berlín spolu s dalšími zastánci kvót je příští týden schválí většinovým hlasováním.

Chorvatské úřady v noci na pátek zavřely sedm z osmi přechodů na hranici se Srbskem. Pouze na přechodu Bajakovo-Batrovci, přes který vede hlavní dálniční spojení mezi oběma zeměmi, podle chorvatských pohraničníků pokračoval provoz normálně.

Premiér Zoran Milanović prohlásil, že Chorvatsko se sice o migranty proudící do země ze Srbska postará, ale nemůže je na svém území nechat. Bude je proto posílat dál do Evropské unie přes Slovinsko a Maďarsko.

Do chorvatského Tovarniku u hranic se Srbskem začaly úřady v pátek večer přistavovat vlaky, které mají běžence odvést do Záhřebu, odkud chtějí pokračovat dál do Evropy.

Od pátečního odpoledne proudily na chorvatsko-maďarskou hranici autobusy s uprchlíky. Na druhé straně se shromáždili maďarští vojáci a policisté. Následně ale maďarské úřady rovněž vyslaly autobusy, které uprchlíky začaly odvážet do dvou registračních center u rakouských hranic, z nichž jedno leží i nedaleko hranice se Slovenskem. Rakušané očekávají, že se během noci pokusí překročit hranici do země asi 1500 běženců.

Slovinsko kvůli obavám z přílivu cizinců na celý pátek zastavilo železniční spojení s Chorvatskem. Večer se do Slovinska z chorvatského města Harmica pokusilo dostat asi 200 migrantů, slovinská policie je ale zastavila. Agentura AP hovořila dokonce o 500 lidech, kteří na hranicích protestovali a dožadovali se vstupu do země.

Tisíce převážně syrských migrantů, kteří se na turecké evropské pevnině hromadí u hranic s Bulharskem a Řeckem, se v pátek opět pokusily proniknout na řecké území. Podle řeckého deníku Ta Nea jim v tom ale turecké bezpečnostní síly zabránily.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:01
On-line reportáž začíná

Dobré ráno, vítejte u pátečního on-line přenosu, ve kterém budeme sledovat situaci okolo uprchlické krize.

08:10
Chorvatsko uzavírá většinu svých hranic se Srbskem
08:28
Na hranicích s Chorvatskem začala stavba plotu

Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že v pátek časně ráno začala stavba dočasného plotu i na hranici s Chorvatskem, přes kterou by se běženci mohli opět dostávat do Maďarska.

Nová bariéra naváže na plot, který už Maďarsko vybudovalo na hranicích se Srbskem s cílem zastavit příval migrantů do země. Podle Orbána se plánuje, že drátěná stěna u chorvatské hranice bude dlouhá 41 kilometrů.

08:32
Velvyslanec: Provoz vlaků mezi Chorvatskem a Slovinskem byl přerušen
08:39
Srbský ministr pohrozil: Obrátíme se na mezinárodní soudy

Srbský ministr práce Aleksandar Vulin podle bělehradské televize B92 ve čtvrtek večer vyzval Záhřeb, aby hranici a mezinárodní komunikace nezavíral. Pohrozil zároveň, že pokud se tak stane, Srbsko se obrátí na mezinárodní soudy.

Reagoval tak už vpodvečer na předchozí upozornění chorvatského ministra vnitra Ranka Ostojiče, že Záhřeb hranici se Srbskem zavře, pokud během jednoho dne přes ni do Chorvatska opět přejde 8 tisíc uprchlíků. V té době policie hlásila příchod 8200 běženců během dvou dnů.

08:46
Chorvatské opatření migranty nezadrželo

Opatření chorvatských úřadů zatím migranty nezadrželo. Zpravodaj televizní stanice ABC News na Twitteru napsal, že v noci viděl stovky lidí, jak do Chorvatska přichází přes kukuřičné pole.

Chorvatsko zavřelo sedm z osmi přechodů na hranicích se Srbskem

09:11
Orbán: Víme, kdo organizoval útok na maďarský stát

Podle maďarského premiéra Viktora Orbána má být během pátku dokončena "předběžná linie obrany". Dodal, že na maďarsko-chorvatskou hranici bylo posláno několik stovek policistů a vojáků.

"Musíme provést stejnou akci, jakou jsme uskutečnili podél hranice se Srbskem," zdůraznil premiér. Mimo jiné také řekl, že maďarské úřady zadržely jednoho teroristu. "Víme, kdo organizoval útok na maďarský stát ze srbského území," citovala agentura MTI premiéra bez bližších podrobností.

09:27
Denní počet nově příchozích migrantů v Maďarsku opět mírně stoupá

Maďarské úřady po středečním prudkém snížení denního počtu nově příchozích migrantů z obvyklých zhruba 2 tisíců na 277 ve čtvrtek zaznamenaly opětný mírný vzestup, policie zadržela 764 uprchlíků. Toto zvýšení prý ale "má na svědomí" 497 běženců, kteří do země přišli přes Chorvatsko.

09:35
Takto uprchlíci přespávali u nádraží v chorvatském Tovarniku
09:36
Německý vicekancléř: Kdo nesdílí naše hodnoty, nemůže počítat s našimi penězi

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel v rozhovoru s německým listem Bild zopakoval výhrůžku, kterou již tento týden vznesl německý ministr vnitra Thomas de Maiziére.

"Evropa je společenství hodnot, které se zakládají na lidském soucitu a solidaritě. A ti, kdo naše hodnoty nesdílí, nemohou počítat s našimi penězi," prohlásil Gabriel. "Pokud to bude pokračovat tímto způsobem, pak je Evropa ohrožena víc, než byla ohrožena finanční krizí nebo řeckou krizí," dodal.

Podobná varování jsou podle agentury Reuters namířena především proti Maďarsku. Týkají se ale také České republiky či Slovenska, které odmítají povinné přerozdělení běženců do jednotlivých zemí EU.

09:43
Policie a armáda si společně procvičí ochranu hranic proti migraci

Policie a armáda si při jednodenním cvičení vyzkouší ochranu hranic pro případ zesílení migrační vlny. Cvičení připravují na pokyn premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Uskuteční se ještě do konce září.

Oznámili to ministr obrany Martin Stropnický a policejní prezident Tomáš Tuhý. Podle nich se cvičení zúčastní několik stovek policistů.

09:50
Německý ministr chce v případě nouze kvóty Východoevropanům vnutit

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier zvyšuje tlak na odpůrce kvót - země Visegrádu. Pohrozil, že blokující v případě nutnosti přehlasuje.

"Pokud to nepůjde jinak, měli bychom vážně zvážit i použití instrumentu kvalifikované většiny," řekl v rozhovoru pro deník Passauer Neue Presse.

"Steinmeier chce Východoevropanům kvóty v případě nouze vnutit," píše Spiegel Online. 

09:52
Chovanec: Obava, kterou máme, je z migrantů, kteří jsou momentálně v Rakousku

Informoval ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj by se právě oni mohli vydat do Německa přes Českou republiku.

"Budeme cvičit v reálné situaci na reálné hranici, kde očekáváme, že by v budoucnu mohl problém vyvstat," dodal k plánovanému cvičení. "Armáda má techniku, kterou policie nemá."

10:11
Běženci se obávají, že pro ně cesta přes Chorvatsko bude jen "slepá ulička"

V chorvatském pohraničním městečku přes noc uvízlo na 2 tisíce prchlíků, píše zpravodaj serveru The Guardian Patrick Kingsley.

Stovkám dalších Slovinci zabránili přejít hranice ze severozápadního Chorvatska. Mnozí z běženců se proto obávají, že z cesty přes Chorvatsko se pro ně nakonec vyklube "slepá ulička", doplnil zpravodaj.

10:28
Turecko dosud stáli syrští uprchlíci 7,6 miliardy dolarů

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş v pátek uvedl, že Turecko dosud utratilo za záchranu a pomoc syrským uprchlíkům částku ve výši 7,6 miliardy dolarů (185 miliard korun). Zemí podle něho prošlo přibližně 2,2 milionu běženců ze sousedního státu zdevastovaného vleklou občanskou válkou.

Od vypuknutí uprchlické krize zachránilo Turecko z moře 53 228 lidí, informoval v pátek vicepremiér. Celkem 274 osob v tureckých vodách zemřelo.

10:33
Z Rakouska do Německa přešlo ve čtvrtek 3700 běženců

Oproti středě to znamená pokles zhruba o čtvrtinu. Bavorsko v pátek začalo vypravovat do Salcburku zvláštní vlaky, aby zajistilo organizovaný převoz uprchlíků do země a zamezilo nekontrolovanému přecházení hranic. 

Německý poslanec Wolfgang Bosbach z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové však navzdory poklesu počtu přicházejících běženců varoval před zrušením hraničních kontrol. "Nemůžeme je za žádných okolností ukončit, dokud nevzniknou registrační centra v jižní Evropě a dokud Německo nevytvoří centrální zařízení pro přijímání běženců," řekl.

10:48
Migrace v Česku stoupla o více než 109 procent

Za prvních sedm měsíců letoška vzrostla migrace v Česku o více než 109 procent. Od ledna do srpna 2015 bylo na českém území zjištěno 6092 cizinců, což je o 3214 případů více než za shodné období loňského roku. Ve čtvrtek ale policisté v Česku zajistili pouze pět lidí.

Česko je podle Chovance mimo současné migrační trasy.

10:53
Orbán: Na hranicích už je 600 vojáků, další budou následovat

"Na 41kilometrovém úseku hranice je už 600 vojáků, dalších 500 bude následovat během dne a 700 ještě během víkendu," citovala Orbána agentura MTI. Maďarský předseda vlády rovněž upřesnil, že na hranici je i na 200 policistů, k nimž se v pátek přidá další stovka a o víkendu ještě 500.

Hranice mezi Maďarskem a Chorvatskem je celkem dlouhá kolem 350 kilometrů. Podle médií vojáci prozatím natahují podél vytčeného úseku hranice žiletkový drát, než začne samotná stavba plotu.

11:05
Tohle není cesta do Evropy, vzkazuje chorvatský ministr

"Už sem nechoďte. Zůstaňte v uprchlických centrech v Srbsku, Makedonii a Řecku. Tohle není cesta do Evropy. Autobusy vás tam neodvezou. Je to lež,“ vzkázal běžencům chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič.

Do Chorvatska podle ministerstva tento týden dorazilo okolo 13 300 nových běženců. Za celý loňský rok přitom podle serveru The Guardian bylo číslo asi šestinové.

11:07
V chorvatském městě Beli Manastir je prý situace špatná

Zprávy z Twitteru informují o tom, že situace ve městě Beli Manastir v severovýchodním Chorvatsku nedaleko hranic s Maďarskem je špatná. Noc tu zřejmě strávily tisíce uprchlíků, ve městě jich je odhadem okolo 5 tisíc až 8 tisíc.

Beli Manastir

11:25
Uprchlická krize zasáhla i dopravce. Firmy po celé Evropě hlásí milionové ztráty

"Řidiči musí kvůli policejním kontrolám dlouhé hodiny čekat v kolonách na hraničních přechodech v Maďarsku, Rumunsku, Rakousku i v oblasti Beneluxu. Situaci zhoršují rovněž imigranti, kteří poškozují vozy i zboží při pokusech dostat se do kamionů mířících do zemí EU. Zasilatelské služby na tyto komplikace reagují zvýšením cen."

Více se dočtete v článku Hospodářských novin.

11:37
Armáda je připravena na cvičení nasadit vrtulník, noční vidění i průzkumné letadlo

Cílem jednodenního cvičení policie a armády bude nasimulovat skutečný stav, aby policie a armáda věděly, kolik lidí budou muset v případě potřeby na hranice poslat a jakou techniku budou moct využít.

"To cvičení jako takové by mělo především ukázat, jak by se zachovaly bezpečnostní složky tohoto státu v momentě, kdyby nastal úkol ochránit státní hranici a uzavřít ji," řekl policejní ředitel Tomáš Tuhý. 

Podle Stropnického by armáda mohla nasadit techniku včetně vrtulníku, průzkumného letadla, vozidel Iveco s detekční technologií nebo noční vidění.

11:38
V Chorvatsku stále vládne chaos
11:48
Zdi nikdy nikoho nezastavily, říká chorvatský ministr

Chorvatsku se rozhodnutí Maďarska vystavět na hranici mezi oběma zeměmi plot ani trochu nezamlouvá.

"Zdi nikdy nikoho nezastavily, je to zcela neakceptovatelné. Maďarský plot příliv lidí nezastaví,“ uvedl chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič.

11:50
Elektřina zabila běžence, který chtěl vylézt na vlak do Británie

Elektrický proud usmrtil ve čtvrtek v noci uprchlíka, který se pokoušel u tunelu pod Lamanšským průlivem dostat na vlak směřující do Británie. Jde již o desátého běžence, který od června zemřel v tunelu či jeho okolí.

"Ten člověk zemřel, když ho zasáhl elektrický proud při pokusu vylézt na nákladní vagon," řekl AFP mluvčí místní prefektury.

11:56
Hraniční kontroly v Chorvatsku dopravu turistů nekomplikují

Cestovní kanceláře, které vypravují zájezdy do Chorvatska, zatím neregistrují výrazné problémy s dopravou klientů kvůli zavádění hraničních kontrol či uzavírání hranic. Turisté by ale měli počítat s delší dobou na cestu, vyplývá z ankety ČTK mezi prodejci zájezdů.

V pátek v noci a v sobotu se v zemi střídají poslední turnusy, sezona již končí. Řidiči jedoucí do Chorvatska by se měli vyhnout cestě přes Maďarsko. Slovinsko od čtvrtka zavedlo na příštích deset dní hraniční kontroly. 

12:10
Počet lidí, kteří přišli do města Beli Manastir, prý několikanásobně překročil kapacitu

Podle chorvatských médií je nejsvízelnější situace v uprchlickém táboře ve městě Beli Manastir, které leží nedaleko srbských i maďarských hranic.

12:25
Adam Černý: Česko stojí o pravidla. Ale jen pokud nám vyhovují

Předseda Syndikátu novinářů Adam Černý píše v komentáři pro HN: "Česko nechce uprchlické kvóty, mluví o dobrovolnosti. Současně se zdráhá přijmout větší počet běženců. Až nyní se ukazuje, co znamená vládní slogan "Aktivní a srozumitelná Česká republika v jednotné Evropě".

12:35
Od začátku války požádalo v Evropě o azyl 428 735 Syřanů

Podle informací Člověka v tísni válka za více než čtyři a půl roku vyhnala do okolních zemí okolo 4 086 760 Syřanů. V Evropě jich od začátku války v roce 2011 požádalo o azyl 428 735.

"Syřané už nyní tvoří většinu uprchlíků, kteří směřují do Evropy. Statisíce syrských žadatelů o azyl v některé z evropských zemí jsou přesto jen necelými čtyřmi procenty z celkového počtu lidí, kteří před válkou ať už v rámci země nebo za hranicemi utíkají,“ říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

12:40
Uzavření chorvatských přechodů zatím migranty nezadrželo

Agentura Reuters potvrdila, že i dopoledne uprchlíci pokračovali v pochodech mimo hraniční přechody.

Lidé přecházejí hranice mimo hraniční přechody

 

12:51
Lublaň zastavila železniční spojení s Chorvatskem

Slovinsko na celý pátek zastavilo železniční spojení s Chorvatskem kvůli hrozícímu přívalu migrantů, kteří přes Chorvatsko míří dál na Západ. Lublaň také podle agentury AFP dala najevo, že nemá v úmyslu přistěhovalcům, kteří už dorazili na hranice, usnadnit vstup na slovinské území.

Premiér Miro Cerar v prohlášení, které v noci odvysílala státní televize, zdůraznil, že do Slovinska budou smět přijít jen osoby, které "vyhovují kritériím Evropské unie". Jeho vláda už ve čtvrtek zavedla na příštích deset dní hraniční kontroly.

12:51
Srpen, nejkrvavější měsíc od začátku války v Sýrii

Provizorní nemocnice podporované organizací Lékaři bez hranic zaznamenaly v srpnu extrémní nárůst pacientů, kteří byli zraněni při hromadných útocích.

"Oběti jsou důsledkem dvaceti dní souvislého bombardování tržišť a civilních budov, ke kterému došlo v srpnu v obležených oblastech východní Ghúty, poblíž syrského hlavního města. Během tohoto období bylo každý den ošetřováno více než 150 lidí s válečnými zraněními. Obležené oblasti se mezitím rozšířily a situace se vyostřila, když se do obklíčení dostaly i tři oblasti na sever od Damašku, kde žije více než 600 000 lidí," píší Lékaři bez hranic.

13:14
Vatikán přijal první rodinu křesťanských uprchlíků ze Sýrie

Vatikán v pátek přijal první rodinu syrských uprchlíků v reakci na výzvu papeže Františka, který o podobné gesto solidarity požádal všechny katolické farnosti v Evropě. Podle agentury Reuters se bude jedna ze dvou vatikánských farností o čtyřčlennou křesťanskou rodinu starat do chvíle, než si dospělí budou moct najít práci.

"Podle zákona nemohou lidé požadující mezinárodní ochranu prvních šest měsíců po podání azylové žádosti pracovat. Po tuto dobu jim bude pomáhat a starat se o ně farnost svaté Anny," uvedl v pátečním prohlášení Vatikán. 

13:19
Chorvatsko nemůže dál ubytovávat tisíce migrantů, říká premiér Milanović

Tváří v tvář přílivu více než 13 tisíců migrantů, kteří do Chorvatska přišli v průběhu zhruba dvou dnů, je podle chorvatského premiéra Zorana Milanoviće třeba řešit problém jinak. Svolal proto chorvatskou bezpečnostní radu.

"Nemůžeme tyto lidi registrovat a ubytovat déle," řekl na tiskové konferenci Milanović. "Dostanou jídlo, vodu a lékařskou pomoc a pak mohou jít dál. Máme srdce, ale máme i hlavy."

13:45
Počet žadatelů o azyl v EU stoupl o 15 procent

Počet osob žádajících v Evropské unii poprvé o azyl se ve druhém letošním čtvrtletí ve srovnání s prvním kvartálem zvýšil o 15 procent na 213 200. Podle Eurostatu tak meziročně vzrostl o 85 procent.

V České republice se počet žádostí proti prvnímu čtvrtletí snížil téměř o čtvrtinu na 275, zhruba polovinu žadatelů tvořili Ukrajinci.

Nejvíce žádostí o azyl v EU podle údajů Eurostatu ve druhém čtvrtletí podali lidé ze Sýrie a Afghánistánu. Syřané předložili téměř 44 tisíc žádostí a Afghánci téměř 27 tisíc žádostí.

Infografika - Žadatelé o azyl v zemích EU

13:52
Uprchlíci opouští Záhřeb s touto mapou

Cesta pěšky do Slovinska podle nákresu trvá asi 6 a půl hodiny.

 

13:53
Evropská komise: Ploty okolo Schengenu nevadí, nejsou ale řešením

Evropská komise nemá z právního hlediska nic proti stavbě plotů na vnější hranici schengenského prostoru, její politickou pozicí však je, že podobné ploty a zdi nepředstavují trvalé řešení problémů.

"Dlouhodobě říkáme, že ploty a zdi nenabízí trvalé řešení. Způsobí totiž pouze to, že proudy uprchlíků jsou přesměrovány jinam," vysvětlila mluvčí komise Natasha Bertaudová.

14:07
Asociace krajů podporuje vládu v odmítání kvót

Předseda Rady Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) v pátek na tiskové konferenci po jednání hejtmanů řekl, že Asociace krajů ČR podporuje postup vlády při řešení migrační vlny.

"Strategii vlády při zvládání imigrační vlny podporujeme. Nyní probíhá vytipování vhodných lokalit pro vznik případných uprchlických táborů, zdůrazňuji ale, že není žádný důvod k panice. Kraje budou své obyvatele včas a dostatečně informovat," řekl Hašek. Mezi lidmi se podle něj především na sociálních sítích šíří fámy, proti kterým je včasným informováním potřeba bojovat.

14:12
Německá kontrarozvědka nevěří, že jsou mezi běženci teroristé

V pátek to prohlásil šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Jeho úřad, který v zemi vykonává funkci civilní kontrarozvědky, však má obavy z německých radikálních islamistů, kteří se snaží mezi uprchlíky získat nové příznivce.

"Víme, že by různé islamistické organizace rády spáchaly atentát v Německu, kdyby mohly," řekl Maassen. "Prošetřovali jsme mnoho indicií, že jsou útočné skupiny na cestě do Německa. Žádná z nich se ale nepotvrdila," uvedl.

14:18
Do dnešního rána do Chorvatska vstoupilo okolo 14 tisíc uprchlíků
14:26
Mezi občany Chorvatska se začaly šířit lživé zprávy

Chorvatské ministerstvo vnitra na svém webu upozorňuje, že se mezi občany začaly šířit poplašné lživé zprávy o údajném rabování, znásilňování a unášení dětí uprchlíky.

"Naléháme na veřejnost, aby nevěřila těmto nepravdivým a znepokojujícím zvěstem, jejichž jediným účelem je vzbuzovat paniku a rozvracovat normální způsob života," píše ministerstvo na webu.

14:28
Německý ministr: Turecko potřebuje další pomoc kvůli přílivu uprchlíků

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v pátek prohlásil, že Evropské země by měly poskytnout více pomoci Turecku a dalším tranzitním zemím na zvládnutí migrační krize. Evropu by podle něho měl příliv utečenců motivovat k užší spolupráci s Tureckem, informovala agentura DPA.

Podle Steinmeiera by si Evropa měla "férově rozdělit břemeno" uprchlíků, aby se lépe vyrovnala se současnou krizí. Tranzitní země včetně Turecka by proto měly získat zvláštní pomoc. "Doufám, že alespoň toto je společný evropský pohled," prohlásil šéf německé diplomacie během návštěvy německé ambasády v Ankaře v narážce na nejednotu zemí EU v přístupu k řešení situace s uprchlíky.

14:45
Podle Německa je nepravděpodobné, že by mezi běženci byli teroristé z Islámského státu

Německá kontrarozvědka nepovažuje za pravděpodobné, že by mezi běženci přicházejícími do země byli teroristé z hnutí Islámský stát (IS) nebo z al-Káidy.

Deníku Rheinische Post to řekl šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Jeho úřad, který v zemi vykonává funkci civilní kontrarozvědky, však má obavy z německých radikálních islamistů, kteří se snaží mezi uprchlíky získat nové příznivce.

"Víme, že by různé islamistické organizace rády spáchaly atentát v Německu, kdyby mohly," řekl Maassen. "Prošetřovali jsme mnoho indicií, že jsou útočné skupiny na cestě do Německa. Žádná z nich se ale nepotvrdila."

14:46
Evropská komise: Z právního hlediska není nic špatného na stavbě plotů na vnější hranici Schengenu

Evropská komise nemá z právního hlediska nic proti stavbě plotů na vnější hranici schengenského prostoru, její politickou pozicí však je, že podobné ploty a zdi nepředstavují trvalé řešení problémů.

"Dlouhodobě říkáme, že ploty a zdi nenabízejí trvalé řešení. Způsobí totiž pouze to, že proudy uprchlíků jsou přesměrovány jinam," vysvětlila mluvčí Natasha Bertaudová.

14:55
Slovinsko očekává tisícovku uprchlíků

Slovinsko očekává, že jeho hranice překročí v příštích čtyřiadvaceti hodinách zhruba tisíc uprchlíků. Oznámilo to ministerstvo vnitra.

15:00
Vměšování se mezi běžence by bylo pro teroristy zbytečné riziko

Syrian refugees and Hungarian police chat at the barbed wire fence at the order between Serbia and HungaryŠéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen podotkl, že vměšování se mezi běžence by bylo pro teroristy zbytečné riziko. "Jak cesta přes Středozemní moře, tak balkánská cesta jsou životu nebezpečné a panuje na nich neustálé riziko, že se příchod nezdaří, tím spíš, pokud by někdo nesl v zavazadlech zbraně. Považuji sice tuto možnost příchodu teroristů za možnou, vzhledem k rizikům ale za nepravděpodobnou."

Podle šéfa BfV provedli poslední teroristické útoky na evropské půdě lidé, kteří měli občanství některé ze zemí Evropské unie a přímo ve své vlasti se také radikalizovali. "IS dosáhl svého cíle tak, že si k sobě ideologicky připoutal lidi, kteří už v zemi byli. Nedopravil proto do napadené země žádnou vlastní útočnou skupinu," řekl Maassen.

15:05
Chorvatské městečko Bregana u hranic se Slovinskem, kde se první syrské rodiny pokoušejí o přechod hranice
15:15
Německé železnice chtějí zabránit chaosu. Organizují vlaky pro uprchlíky

Německá Deutsche Bahn zažívá největší stávku za posledních 20 let.Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) začala v pátek na žádost bavorské vlády posílat do Salcburku zvláštní vlaky, které zajistí převoz běženců přes hranice. "Snažíme se, aby další cesta uprchlíků byla pokud možno organizovaná.

Chceme zamezit chaosu na hranicích," uvedlo bavorské zemské ministerstvo vnitra. Celkem DB vypravily pět zvláštních vlaků, každý s kapacitou 500 lidí. Normální linkové vlaky mezi Salcburkem a Mnichovem ale nadále nejezdí.

15:21
Na maďarské hranici se shromažďují policisté a vojáci

Na maďarskou hranici na přechodu Beremend dorazily z chorvatské strany autobusy se stovkami běženců. Na místě se shromažďují maďarští policisté a vojáci.

15:25
Švýcarsko přijme uprchlíky podle kvót

Švýcarsko přijme až 1500 uprchlíků na základě kvót, navržených Evropskou komisí v červenci. A to přesto, že není členskou zemí Evropské unie. Oznámila to dnes vláda v Bernu. Zároveň Švýcarsko uvolní sedmdesát milionů franků na pomoc běžencům na Blízkém východě a v Africe. Prezidentka Simonetta Sommarguová dnes zároveň uvedla, že Švýcarsko zatím neobnoví kontroly na svých hranicích.

15:31
Chovanec odmítá kritiku za tvrdý postoj proti uprchlíkům

Ministr vnitra Milan Chovanec se od jednání Kamila Choce distancuje.prchlíci zadržení na českém území porušili podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) zákon, když nepočkali na vyřízení žádosti o azyl v prvním státu Schengenu, kam vstoupili. Musí proto podle něj strpět omezení svobody do doby, než se prokáže jejich identita.

Chovanec to řekl v reakci na kritiku třeba vládního výboru pro práva cizinců nebo ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, že jsou detenční zařízení na běžence nepřiměřeně přísná.

"Já tu kritiku chápu, je to jiný pohled na věc, na druhou stranu si myslím, že děláme maximum pro to, aby se s těmi lidmi zacházelo slušně a korektně, na druhou stranu prostě oni porušili zákon," řekl Chovanec.

15:37
Když nemají peníze, tak od uprchlíků za ubytování a stravu nic nevybíráme, čelí kritice Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec nesouhlasí s kritikou za vybírání peněz od uprchlíků za ubytování a stravu. "Pokud nemají finanční prostředky, tak po nich stát žádné finanční prostředky za ubytování a stravu nevybírá. Na druhou stranu pokud finanční prostředky mají, tak podle zákona, podle vyhlášky ty peníze strháváme," řekl.

"Co se týká mobilních telefonů, podle zákona jsou jim tyto mobilní telefony zabavovány a mají možnost telefonovat z budek nebo z automatů, které jsou umístěny v těchto centrech," dodal.

15:40
Maďarští policisté a vojáci se sjíždějí k hraničnímu přechodu Beremend
15:45
Pokud bude příliv běženců sílit, obnovíme kontroly na hranici se Švédskem, zní z Norska

Norsko zvažuje obnovit kontroly na hranici se Švédskem, pokud bude příliv běženců sílit. Skandinávská země odhaduje na letoštní rok počet žadatelů o azyl na 16 až 20 tisíc. V rozhovoru pro agenturu Reuters to uvedl ministr spravedlnosti Anders Anundsen.

15:50
Na chorvatsko-maďarskou hranici dorazilo 1700 běženců

Na chorvatsko-maďarskou hranici dorazilo prvních 23 autobusů převážejících uprchlíky, napsal chorvatský deník Jutarnji list. Z autobusů vystoupilo asi 1700 běženců. Na druhé straně hranice u přechodu Beremend se shromáždili maďarští vojáci a policisté, na místě jsou i dva obrněné vozy. Převoz migrantů organizují chorvatské úřady, potvrdil agentuře AFP nejmenovaný zdroj z tamního ministerstva vnitra.

15:55
Uprchlíci na přechodu Beremende vypadají vyděšeně
16:03
Přerozdělování je i v našem zájmů, tvrdí švýcarská prezidentka Sommarugaová

"Mechanismus přerozdělování je i v našem zájmu. Je třeba pomyslet na to, kdyby ve Švýcarsku začal náhle narůstat počet žadatelů o azyl," řekla švýcarská prezidentka Simonetta Sommarugaová o plánu přijmout 1500 žadatelů o azyl.

Sommarugaová dále řekla, že švýcarské úřady neočekávají změnu v migračních trasách, která by běžence přivedla do Švýcarska. Dodala ale, že policie je připravena v případě nouze zvýšit četnost namátkových hraničních kontrol. "Zatím ale není nutné, abychom za současné situace zavedly systematické hraniční kontroly," řekla prezidentka.

16:40
Okolo 1 500 uprchlíků, kteří několik dní tábořili u tureckého města Edirne, pochoduje směrem k turecko-řecké hranici
16:48
Spolupracovník HN ve Slovinsku Michal Lamprecht reportuje přímo z místa:

Několik stovek osob, které ve čtvrtek v noci a v pátek přešly do Slovinska mimo oficiální hraniční přechody, zadržela policie. "Byli promrzlí, protože ve snaze vyhnout se přechodu přeplavali hraniční řeku Sotla," informovala policejní mluvčí.

Zhruba dvacet běženců požádalo ve Slovinsku o azyl a byli umístěni do azylového centra v Postojné. "Ostatní odmítli prokázat svou totožnost a v současnosti probíhá proces jejich vrácení do Chorvatska," dodala mluvčí. Situaci komplikuje fakt, že Chorvatsko odmítá zadržené převzít zpět.

Slovinské ministerstvo vnitra varovalo obyvatele, že pomoc osobám, které nelegálně překročily hranice, například převoz na hranici s Rakouskem, je trestný čin, za nějž hrozí pokuta až 5000 euro a trest odnětí svobody do pěti let.

17:03
Maďarští policisté posílají uprchlíky do autobusů

Maďarští policisté si přebírají uprchlíky a vedou je do maďarských autobusů. Uvádí to z místa fotoreportér agentury Reuters. Není podle něj zatím jasné, kam autobusy odjedou.

17:10
Zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Lukáš Prchal je na cestě do Chorvatska

"Na hranicích s Chorvatskem v Udvaru se nás dost ptali, kam jedeme a proč. Po pěti minutách nás pustili," hlásí z maďarsko-chorvatské hranice reportér Lukáš Prchal z Aktuálně.cz. Na přechodu podle něj bylo zhruba deset aut a dvě dodávky.

"Donutili mě vymazat všechny fotky, které jsem udělal kolem přechodu," líčí situaci.

17:29
Uprchlická krize se řešila i na brněnském strojírenském veletrhu

Téma uprchlické krize se řešilo i na skončeném Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Podle Jiřího Crháka, šéfa rajhradské výrobce průmyslových pecí LAC, by si stát měl vytvořit jasný systém, skrze který bude nabízet práci schopným uprchlíkům i jejich rodinám. "Vždyť ti lidé mohou státu nakonec i vydělat peníze, když tady budou platit daně a sociální odvody," řekl. 

"Vůbec nevím, proč se o tomto tématu v Česku vede taková diskuze. Těch 14 tisíc lidí, které nám chce Evropská unie přidělit, je pro desetimilionovou republiku naprosto zanedbatelné číslo. Když můžeme pomoct, je to naše povinnost," myslí si majitel brněnské firmy Pilous.

17:42
Lidé v Chorvatsku čekají na autobusy, kterých je málo

"Jsme ve městě Beli Manastir v Chorvatsku. Kolem benzinové pumpy je asi 300 běženců, včetně mnoha malých dětí. V řadách čekají na autobusy, které tu ale jsou zatím jen dva," hlásí z Chorvatska reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal.

18:04
Uprchlíkům v Chorvatsku pomáhají i čeští dobrovolníci

"Jsou tady desítky lůžek a matraci. Všechny lidi dorážejí na maďarské a slovinské hranice a pak prý půjdou na vlastní pěst," hlásí zpravodaj Aktuálně.cz a dodává, že na místě je i dvanáct českých dobrovolníků.

"Chorvati jsou úžasní, všechno zvládají. I místní lidé běžencům pomáhají," cituje jednoho z dobrovolníků.

18:49
Podle slovenské dobrovolnice to někteří uprchlíci vzdávají a vrací se do Sýrie

Dobrovolnice ze Slovenska sdělila reportérovi Aktuálně.cz: "Jedeme do Horgoše, protože tam zůstaly uvězněné asi tři stovky lidi na tři dobrovolníky. Slíbili jim, že je dovezou do Maďarska, ale nakonec vzali jen par vyvolených. Pár lidí už vše vzdalo a dle svých slov jdou do Bělehradu a vrací se zpět do Sýrie."

18:56
Po uprchlících zůstala prázdná lůžka

Po odvezení běženců nastoupili dobrovolníci a začali uklízet lehátka na spaní a věci, které po sobě uprchlíci nechali na místě, když spěchali do autobusu. Chorvati ve městě Beli Manastir mají všechno dobře zvládnuté.

19:00
Osobnosti listopadu 1989 apelují na vládu, aby změnila postoj k uprchlíkům

Michael KocábOsobnosti spojené s listopadem 1989 míní, že současný nekompromisní postoj české vlády v otázce přerozdělení uprchlíků mezi členské státy Evropské unie může vést k rozrušení schengenského prostoru a k rozpadu Evropské unie. Prostřednictvím dopisu, který má ČTK k dispozici, proto vyzývají českou vládu, aby dostála evropským závazkům a svůj "negativistický" postoj přehodnotila.

Autoři prohlášení, Michael Kocáb, Ivan Gabal, Fedor Gál, Jan Urban a Jan Ruml, žádají premiéra i ministry, aby deklarovali ochotu podílet se na rozdělení uprchlíků mezi státy EU podle přijatých dohod.

"Naším krédem bylo přispívat ke sjednocení a odstranění polarizace. Je třeba začít spolupracovat, nikoli spolupráci potlačovat a spojovat se s k tomu dalšími," napsali vládě.

19:00
Uprchlíci jsou odváženi do registračních center v blízkosti rakouských hranic

Autobusy pro uprchlíky se objevily i na maďarské straně maďarsko-chorvatské hranice. Migranti do nich začali postupně nastupovat a odjíždět.

Podle policie jsou odváženi do dvou registračních center, v obci Szentgotthárd u rakouské hranice a ve Vámosszabadi, které leží u slovenské podunajské obce Medveďov a asi 50 kilometrů od hranic s Rakouskem.

19:15
Maďarský ministr zahraničí navrhl tři recepty na uprchlickou krizi

Maďarsko má tři návrhy na řešení uprchlické krize, uvedl ministr zahraničí Péter Szijjártó po pátečních jednáních v Bělehradu se srbskými partnery. Ujišťoval také, že plot na hranicích se Srbskem nemá se Srbskem nic společného.

Za prvé by Evropská unie měla zformovat síly schopné ochránit řecké hranice před přílivem migrantů, uvedl Szijjártó s tím, že kvůli tomu by Řecko mělo uvést, kolik pohraničníků, vojáků, lodí a vrtulníků potřebuje. V této oblasti maďarská vláda podporuje kvóty, zejména sdílení nákladů na celou operaci, ujistil ministr.

Za druhé by EU měl začít financovat stávající uprchlické tábory v Turecku, Jordánsku a Libanonu a také začít s výstavbou nových táborů, aby zabránila uprchlíkům v odchodu do Evropy a pomohla k jejich návratu do vlasti, až tam jednou bude nastolen mír. I v tomto případě by se podle ministra mohly uplatnit kvóty na příspěvky pro tento účel.

Za třetí by unie také měla poskytnout finanční pomoc tranzitním zemím na uprchlické trase, včetně Makedonie a Srbska.

19:55
Makedonie prodloužila výjimečný stav

Makedonský parlament v pátek schválil vládní návrh na prodloužení výjimečného stavu u hraničních oblastí na severu a jihu země až do poloviny června příštího roku. Vládní návrh souvisí s odhady, že země bude i v příštích měsících čelit obrovskému přílivu uprchlíků směřujících z Řecka a pokračujících do Srbska, uvedl ministr vnitra Mitko Cavkov.

20:10
Chovanec: Tábor pro uprchlíky v Poštorné bude zrušen

Prázdný stanový tábor pro migranty v břeclavské části Poštorná bude během října či listopadu zrušen. České televizi to v pátek řekl ministr vnitra Milan Chovanec, podle něhož stát k ubytování uprchlíků nebude potřebovat ani vedlejší budovu bývalé věznice. S využitím ubytovacích zařízení v Balkové na PLzeňsku a Drahonicích na Lounsku ministerstvo i nadále počítá.

"Poštornou jsme zatím vynechali z našich plánů," řekl Chovanec. Důvodem je, že Česko zatím nepotřebuje tak velké ubytovací kapacity. "Ten stanový tábor se v říjnu, listopadu složí a tu vedlejší budovu nebudeme chtít," uvedl.

20:48
Uprchlíci chtějí na vlak do Záhřebu

Reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal se hlásí z Tovarniku, chorvatském městečku u hranic se Srbskem. "Na místě je množství evropských médií, desítky policistů a ohromné množství uprchlíků. Ti sem přišli ze Srbska a nyní údajně chtějí na vlak do Záhřebu.

20:56
Maďarská policie přestala stíhat zbité novináře

Maďarská policie ukončila stíhání novinářů z Austrálie, Slovenska a Polska, které podezírala z nelegálního překročení maďarských hranic při středečních potyčkách policie s uprchlíky přicházejícími ze Srbska. Oznámila to v pátek agentura MTI s odvoláním na policejního mluvčího.

Reportéři podle něj vypověděli, že je unášel dav, který prolomil bránu a vstoupil na maďarské území u obce Röszke. Policie podle něj nemohla nepřihlédnout k těmto tvrzením a řízení ukončila.

Podle médií maďarští policisté při středečním zásahu proti uprchlíkům na hranici se Srbskem zbili a následně zadrželi zahraniční novináře. Byla mezi nimi i reportérka slovenského listu Denník N.

"Všechno se stalo, když jsme se skupinou novinářů sledovali, jak se masa uprchlíků snaží dostat na maďarskou stranu přes plot. Pomáhala jsem vstát jedné rodině ze země, když mě strhli policisté, začali mě bít obuškem, svázali mi ruce a hodili mě na zem," popsala zákrok policistů reportérka Denníku N Tímea Becková. Tvrdí, že jí policisté vulgárně nadávali, strhli ji na maďarskou stranu hranice a pak ji několik hodin vyslýchali.

21:42
V chorvatském Tovarniku se lidé v tlačenici snaží dostat do připaveného vlaku

"Právě teď policie začíná pouštět lidi do připraveného vlaku. Nejdřív se tam policisté snaží dostat ženy s dětmi ale nejde to," líčí reportér Aktuálně.cz situaci na nádraží v chorvatském Tovarniku. "Je tu hrozná tlačenice. Lidé se mlátí, perou se o místa, lezou do vlaku okny," popisuje reportér dramatickou situaci na chorvatském nádraží.

21:58
Chorvatští policisté mají situaci pod kontrolou

"Policie se snaží lidi uklidnit. Je to těžká situace ale chorvatští policisté si s náporem běženců podle dobrovolníků a pozorovatelů zatím dokázali poradit mnohem lépe než jejich maďarští kolegové," popisuje Lukáš Prchal .

22:02
Tusk hodlá na středečním summitu mluvit o celkovém přístupu ke krizi

Problematika spolupráce Evropské unie se zeměmi na západním Balkáně, s Tureckem či dalšími státy, které mají hranice se Sýrií, bude jedním z témat mimořádného summitu EU, svolaného kvůli nynější migrační krizi. V dopise, kterým prezidenty a premiéry osmadvacítky do Bruselu na středeční večer pozval, to uvedl předseda jejich jednání, někdejší polský premiér Donald Tusk s tím, že mluvit se bude také o celkovém přístupu ke krizi. Pro EU je podle něj zásadní, aby nabídla věrohodnou migrační politiku.

Tusk ovšem také napsal, že členské země a jejich politici dosud zklamali při ochraně evropského společenství. "Jako Evropané nyní nejsme schopni spravovat naše společné vnější hranice, proto se některé státy rozhodly chránit uzavřením svých národních," poznamenal Tusk s tím, že diskuse šéfů států a vlád unie se musí soustředit na celkový přístup EU k nynější krizi.

22:11
Chorvatský vlak je plný. Lidé se bojí, že budou posláni do Maďarska

"Vlaky jsou plné. Policisté už odhánějí lidi v klidu od vagonu. Jeden z policistů se rozhodl že ještě dostane do vlaku jednu celou rodinu se třemi dětmi. to jsou poslední cestující tohoto vlaku, další až za hodinu," říká reportér Lukáš Prchal.

"Mluvíme tu s běženci, kteří se do vlaku nedostali. Bojí se, aby je neposlali do Maďarska. Chtějí do Záhřebu a odtud přes Slovinsko do Rakouska," popisuje náš reportér.

22:40
On-line reportáž končí

Vývoj uprchlické krize budeme živě sledovat i v dalších dnech. Z karlínského newsroomu přejeme dobrou noc.