Za letošní rok dosud zahynulo při pokusu dostat se ilegálně do Evropy přes Středozemní moře podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 3 406 osob. Celkem připlulo podle zprávy UNHCR letos do Evropy přes Středozemní moře asi 757 192 imigrantů, z toho nejvíce do Řecka (asi 612 600) a do Itálie (140 600).

Minulý pátek vyzval francouzský prezident François Hollande evropské partnery, aby nebudovali nové hraniční bariéry uvnitř EU. Řekl to v přítomnosti rakouského kancléře Wernera Faymanna, jehož země zvažuje vybudovat oplocení na hranici se Slovinskem.

Rakousko zároveň v pondělí zpřísnilo kvůli uprchlické krizi azylové podmínky. Vydávat bude jen takzvaný dočasný azyl na dobu maximálně tří let, případné prodloužení bude záviset na situaci v domovském státě žadatele. Na novém zákonu se shodla vládní koalice.

Ve čtvrtek se objevily zprávy, že kvůli stávce lodní dopravy v Řecku se na jeho ostrovech na východě Egejského moře začali více hromadit uprchlíci, kteří do země míří ze sousedního Turecka. Podle médií je nyní na ostrovech kolem 15 000 až 25 000 migrantů.

Německo urychlí repatriaci neúspěšných žadatelů o azyl

Zasedání vládnoucí německé koalice přineslo v pátek vyřešení jejího rozporu v otázce imigrantů. Vládnoucí strany se dohodly, že neúspěšní žadatelé o azyl budou co nejrychleji posíláni zpět. Debata na toto téma trvala podle německé kancléřky Angely Merkelové několik týdnů.

Německo očekává tento rok příliv zhruba 800 tisíc nových žadatelů o azyl. Již dříve Evropská komise uvedla, že do konce roku 2017 očekává příchod tří milionů migrantů.