Německý ministr vnitra Thomas de Maizière v pátek překvapivě navrhl, aby byl mnoha uprchlíkům ze Sýrie napříště v Německu poskytován méně hodnotný ochranný status, než je plnohodnotný azyl. To by podle nových pravidel schválených ve čtvrtek německou vládou mimo jiné znamenalo, že tito uprchlíci by si do země nemohli zvát nejbližší příbuzné k pobytu na dva roky, jak to mohou činit lidé s postavením azylanta.

"Jiné státy poskytují v takových situacích také záruku jen časově omezeného pobytu," řekl křesťanský demokrat (CDU) de Maizière rozhlasové stanici Deutschlandradio během své návštěvy v albánské metropoli Tiraně. "A to budeme v budoucnu se Syřany činit také, přičemž jim řekneme: Dostanete ochranu, ale jen takzvanou subsidiární ochranu - to znamená časově omezenou a bez přistěhování rodiny," prohlásil ministr.

De Maizière řekl, že náhradní ochranný status by měl být poskytován Syřanům, kteří úřadům nepředloží přímý důkaz o své osobní perzekuci a prchají jen obecně před občanskou válkou.

Lidé s postavením plnohodnotného azylanta získávají právo na tříletý pobyt v Německu, zatímco ti se subsidiární formou ochrany pouze na jeden rok s možností prodlužování.

Návrh ministra mnohé německé politiky velmi překvapil. "Neodpovídá to ujednáním," řekl místopředseda koaličních sociálních demokratů (SPD) Ralf Stegner v rozhovoru s listem Passauer Neue Presse.

Německé ministerstvo vnitra v pátek večer sdělilo, že změna praxe rozhodování o udělování azylu ještě nenastala. "Všechny změny jsou předem projednávány v koalici," upozornilo ministerstvo.

Takzvanou subsidiární ochranu má v Německu dosud jen poměrně malá skupina více než 1300 uprchlíků. Letos toto postavení získalo přes 1300 lidí. Jde o osoby, které nedostanou právo na pobyt v Německu podle Ženevské úmluvy o právním postavení uprchlíků nebo podle německého azylového zákona, ale přesto nemohou být posláni zpět do vlasti, protože by jim tam hrozil trest smrti nebo mučení.

Syřané tvoří nejpočetnější uprchlickou skupinu v Německu, které je zase hlavní cílovou zemí pro uprchlíky ze současné mohutné běženecké vlny v Evropě.

Do Německa podle údajů ministerstva vnitra dorazilo letos 758 000 uprchlíků, jen v říjnu jich bylo 181 000. Vláda očekává, že za celý rok vstoupí do země milion běženců, neoficiální údaje uvádějí až 1,5 milionu.