Dolní komora polského parlamentu ve středu večer schválila kontroverzní usnesení, které prohlašuje za neplatnou volbu pěti členů ústavního soudu. Informovala o tom ve čtvrtek agentura PAP. Tyto soudce schválili krátce před říjnovými volbami poslanci předchozího Sejmu, ovládaného tehdejší vládní koalicí.

Podle strany Právo a spravedlnost (PiS), která po volbách konaných 25. října získala v zákonodárném sboru absolutní většinu, a může tak vládnout sama, bylo nutné "chybné rozhodnutí" předchozího parlamentu změnit. Podle opozice v čele s Občanskou platformou (PO), jež tehdy vedla vládní koalici, PiS porušila ústavu, protože chce ovládnout ústavní soud.

PiS si k nové volbě pětice ústavních soudců připravila cestu minulý týden, když 19. listopadu v Sejmu prosadila dodatky k zákonu o ústavním soudu. O den později je odhlasoval i Senát a následně podepsal konzervativní prezident Andrzej Duda.

Nových pět soudců bývalý Sejm schválil 8. října bez ohledu na protesty PiS. Soudci ale do funkce dosud nastoupit nemohli, protože neměli možnost složit přísahu u prezidenta Dudy.

Občanská platforma se nechce jen tak vzdát a požádala ústavní soud, aby přezkoumal ústavnost dodatků k zákonu, jež PiS využila k prohlášení volby pěti ústavních soudců za neplatnou. Proti těmto dodatkům se postavil i polský ombudsman Adam Bodnar. Výrok ústavního soudu se očekává v první polovině prosince.