Krajně pravicová Národní fronta (FN) Marine Le Penové získala v nedělním prvním kole francouzských regionálních voleb celostátně nejvíce hlasů a vyhrála v šesti ze 13 regionů. Dosud přitom žádnému kraji nikdy nevládla. O tom, kdo bude nakonec řídit jednotlivé regiony, se ale rozhodne až ve druhém kole, které proběhne 13. prosince.

Strany kolem politického středu v čele se socialisty a republikány už hledají způsoby, jak zabránit FN zvítězit i v konečném klání. V obou hlavních táborech ale ohledně další strategie nepanuje jednota a konečný výsledek lze těžko předvídat.

Národní fronta získala podle konečných celonárodních výsledků v prvním kole 27,7 procenta hlasů. Porazila tak těsně republikány exprezidenta Nicolase Sarkozyho, kteří získali 26,6 procenta hlasů, a výrazně vládnoucí socialisty prezidenta Françoise Hollandea s 23,1 procenta hlasů.

Zatímco FN vyhrála v šesti regionech, republikáni byli úspěšní ve čtyřech a levice ve třech. Strana Marine Le Penové těžila především z anti-imigrační nálady po nedávných teroristických útocích v Paříži, kde vyhaslo 130 životů. Le Penová si dělá naděje na velmi dobrý výsledek i v prezidentských volbách, které se budou konat v roce 2017.

Dvoukolový systém je pro FN nevýhodný. Zisk nejvyššího počtu hlasů v prvním kole totiž neznamená, že by její kandidáti automaticky zvítězili i v kole druhém.

Voliči totiž často dají přednost umírněnému uchazeči a samy středové strany nezřídka stáhnou kandidáta z druhého kola jen proto, aby netříštily hlasy umírněných voličů a aby tak zabránily vítězství krajní pravice.

Marine Le Penová po zveřejnění prvních odhadů hovořila o "úžasném výsledku", který potvrdil, že Národní fronta je "první stranou Francie".  V návaznosti na krvavé útoky ze 13. listopadu řekla Le Penová stanici CNN, že přijímání migrantů do Evropy v takovém měřítku je "šílenství". "Také jsem velmi jasně varovala příslušné orgány, že se mezi imigranty infiltrují teroristé, a to se přesně stalo," prohlásila.

Francouzští socialisté už oznámili, že o víkendu nenasadí své kandidáty ve dvou regionech. Šéf socialistů Jean-Christophe Cambadélis řekl, že v regionech Nord-Pas-de-Calais-Picardie na severu země a Provence-Alpes-Côte d'Azur na jihu stahuje kandidátní listiny své strany. V těchto regionech v neděli drtivě zvítězily šéfka FN Marine Le Penová, potažmo její neteř Marion Maréchalová-Le Penová, zatímco socialisté skončili třetí.

Cambadélis také uvedl, že ve hře je stažení kandidátky i v regionu Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine na východě země. Socialistický kandidát v tomto regionu ale nyní odmítl odstoupit. Čelit po volbách FN podle něj mohou socialisté jen udržením aspoň nějakých míst v regionální radě.

Socialisté chtějí svou absencí zvýšit šanci na vítězství opozičních republikánů exprezidenta Nicolase Sarkozyho, kteří v baštách nacionalistů skončili na druhém místě. Pro ostatní regiony vyzval Cambadélis k soudržnosti levicových stran. Ty mají šanci udržet se u moci hlavně v důležitém regionu Ile-de-France kolem Paříže.

Naopak Sarkozy už dříve vyloučil jakékoli "taktické aliance" s Hollandeovými socialisty ve druhém kole a v pondělí jeho taktiku schválilo úzké vedení strany. Několik osobností republikánů tuto strategii ihned kritizovalo, například bývalí premiéři Alain Juppé a Jean-Pierre Raffarin.

Francouzské regiony mají významné slovo v místní dopravě, vzdělávání a hospodářském rozvoji a jejich vliv v rámci postupné decentralizace stále sílí. Pravděpodobné obsazení i více regionů krajní pravicí označují mnohé francouzské komentáře za šokující.

Národní fronta těží z úspěšné změny image z krajně pravicové a rasistické formace na nacionalisticko-vlasteneckou a protievropskou stranu. Krátce před nynějším hlasováním jí byly větrem do plachet útoky džihádistů v Paříži, protože Národní fronta dlouhodobě jako jediná označuje islámské přistěhovalce za zdroj násilností v zemi a odmítá další migranty.

"Po útocích (teroristů v Paříži) ze 13. listopadu vidíme jasný nárůst podpory Národní fronty," uvedl analytik firmy Ifop Jerome Fourquet. Regionální volby jsou pro zemi galského kohouta prvním volebním testem od teroristických útoků ze 13. listopadu.

Le Penové také nahrává zklamání mnohých voličů tradiční levice a pravice a jejich očekávaná menší účast. Francouzi v průzkumech ocenili reakci socialistického prezidenta Hollandea na bezpečnostní výzvy po nedávných atentátech, ale odsuzují levicovou vládu za to, že není s to zastavit zvyšování nezaměstnanosti. Minulý týden kabinet připustil, že měsíční nárůst počtu lidí bez práce byl v říjnu nejvyšší od roku 2013. Míra nezaměstnanosti se přiblížila k 11 procentům.