Německo by mělo podle bavorského premiéra Horsta Seehofera přijímat nanejvýš 200 000 uprchlíků ročně. Vyšší počty, které hrozí, pokládá za přehnané. V rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag tak konkretizoval požadavek své Křesťanskosociální unie (CSU), která minulý rok přišla s požadavkem stanovení horní hranice pro přijímání uprchlíků. Spolková vláda to ale odmítá.

"Ze zkušeností minulosti mohu říci: V Německu nemáme problém s přistěhováním 100 000 až nanejvýš 200 000 žadatelů o azyl a uprchlíků před občanskou válkou ročně," řekl předseda CSU německému listu.

"Tento počet je zvládnutelný a při něm funguje i integrace. Všechno, co jde nad to, je podle mě příliš," dodal Seehofer, který je spojencem kancléřky Angely Merkelové, ale současně kritikem její imigrační politiky "otevřené náruče".

Bavorský politik zdůraznil, že kromě těchto uprchlíků přijde ještě mnoho přistěhovalců, kteří těží z volného pohybu osob v EU nebo jsou cíleně zváni do Německa. "To je ještě jednou asi půl milionu lidí," podotkl Seehofer.

Bavorský premiér se obává, že počet uprchlíků bude v tomto roce bez příslušných opatření ještě výrazně vyšší než loni, až 1,5 milionu. "Hlavním cílem pro rok 2016 musí být omezení počtu přistěhovalců. Od tohoto cíle jsme v současnosti velmi vzdáleni," řekl.

Seehofer připomněl, že jenom v prosinci do Bavorska přicházely v průměru 4000 uprchlíků denně. "V přepočtu na rok by to bylo kolem 1,5 milionu. To je více než za celý rok 2015 a v žádném případě by to nebylo zvládnutelné," konstatoval Seehofer.

V uplynulém roce do Německa podle bavorské vlády a některých médií přišlo téměř 1,1 milionu uprchlíků. Spolková vláda Angely Merkelové by měla brzy zveřejnit oficiální čísla.

Seehofer se vyjádřil krátce před setkáním s Merkelovou a britským premiérem Davidem Cameronem v polovině týdne na konferenci CSU ve městě Wildbad Kreuth na jihu Německa.