Silvestrovští útočníci v Kolíně nad Rýnem se předem domluvili pomocí sociálních sítí a sjeli se z širokého okolí. Nestojí za nimi ale žádná pevná organizovaná struktura. V rozhlasové stanici RBB to v úterý řekl šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Kvůli incidentu v Kolíně podalo trestní oznámení přes 550 lidí, dvě pětiny z nich jsou kvůli sexuálnímu napadení. Podobné útoky se v menší míře staly i v dalších městech.

"Už teď je jasné, že pachatelé byli smluveni. Přijeli z širokého okolí, což byl případ jak Kolína, tak ostatních měst. Něco takového se zpravidla děje na základě domluvy přes sociální sítě," řekl Münch. Podle něj si pachatelé k činu úmyslně vybrali místa, kde se dala očekávat tlačenice lidí, aby mohli útoky snáz provést.

Šéf BKA se však nedomnívá, že by útoky byly dílem organizovaného zločinu. "Ten vypadá jinak. U něj mluvíme o uzavřených uskupeních, o skupinách s hierarchickou strukturou. Nic podobného zde nevidíme," řekl Münch.

Podle svědků i policie se v centru Kolína nad Rýnem shromáždilo na tisíc lidí arabského a afrického původu. Z davu se vyčlenily skupiny mužů, kteří obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. Policie zatím kvůli incidentu vyšetřuje 23 podezřelých, nejméně 10 z nich jsou žadatelé o azyl.

Kvůli incidentu už byl postaven mimo službu kolínský policejní prezident Wolfgang Albers. Peter Tauber, generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, vyzval k rezignaci i zemského ministra vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralfa Jägera. Za ministra se však postavila sociálnědemokratická zemská premiérka Hannelore Kraftová, jeho odvolání vyloučila.

Po silvestrovských incidentech se začalo mluvit o zpřísnění imigračních zákonů. Merkelová a vicekancléř Sigmar Gabriel se vyslovili pro přidělování povinného místa bydliště žadatelům o azyl. Podle vlády jinak hrozí vznik cizineckých ghett ve velkých městech.

Vládní návrh podpořil německý svaz měst a obcí, podle něhož nesou velká města neúměrnou zátěž uprchlické krize. Odmítá ho nevládní organizace na pomoc uprchlíkům Pro Asyl; přidělování místa bydliště podle ní zabrání integraci běženců do společnosti.