Polské úřady vyšetřují sedmnáctiletého studenta za internetový snímek parodující hlavu státu. Video, které je vlastně jen pozpátku puštěnými záběry z kladení věnců, tvrdí, že "opilý prezident krade květiny u pomníku". Urážka hlavy státu je v Polsku trestný čin. Sám prezident se od horlivosti strážců zákona distancoval.

"Chlápek pustil krátký film, který připadá někomu směšný, jinému zlomyslný, ale vcelku je bezvýznamný. A prokuratura? Nechte to na pokoji," napsal prezident Andrzej Duda na Twitteru.

Okresní prokurátor se podle televize TVN 24 vyjádřil, že k prezidentově stanovisku přihlédne, ale vyšetřování se odehrává na základě udání od jiné osoby. Už ve středu časně ráno policisté vpadli do bytu k sedmnáctiletému studentovi a zabavili mu počítač.

"Omlouvám se prezidentovi Dudovi i všem, kdo se cítí uraženě, ale nejsem autorem filmu, jen jsem na něj odkazoval," hájí se mladík Lukasz Olszewski. "Sami policisté říkali, že jde o pitomost. Ale radili mi, ať si vezmu advokáta, protože moc kecám," připustil podle listu Gazeta Wyborzca. Blesková reakce prokuratury na čerstvé udání mu připadá "poněkud přehnaná" a "totalitní".

Zparodované záběry prezidenta Dudy z kladení věnce u varšavského pomníku předválečného polského politika z tábora krajní pravice Romana Dmowského se na internetu objevily již loni v listopadu. Mezitím je vidělo skoro tři čtvrtě milionu diváků.

Obdobné vyšetřování internetových posměváčků se odehrávalo i za Dudova předchůdce Bronislawa Komorowského, který se od úředního postupu také distancoval. Odvolací soud nakonec posměváčka zprostil obvinění z urážky, ale potvrdil rozsudek za falšování dokumentů a tím se dotyčný stal pro některé tehdejší opoziční politiky "politickým vězněm".

Parodické video, na které student údajně jen odkazoval: