Do aténského přístavu Pireus dorazilo v úterý více než 1700 dalších migrantů z ostrovů v Egejském moři. Informovala o tom agentura DPA. Jde o uprchlíky, kteří v předchozích dnech připluli z Turecka. Již v pondělí připlulo z ostrovů v Egejském moři do Pirea 6500 migrantů, oznámila řecká pobřežní stráž.

V noci na úterý se také více než 70 autobusů s migranty vydalo na cestu k hraničnímu přechodu Řecka s Makedonií Idomeni/Gevgelija, uvedl řecký rozhlas s odvoláním na očité svědky. Podle nich chtějí tito migranti pokračovat do střední Evropy. Ve většině případů jde o Syřany, Iráčany a Afghánce.

Denně dorazí na řecké ostrovy z blízkého tureckého pobřeží přes 1900 lidí. Za leden jich podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo navzdory nepříznivému zimnímu počasí téměř 58 600. Od začátku roku jich také ve Středozemním moři 309 utonulo nebo je pohřešováno.

Většina migrantů se vydá lodí do Atén a odtamtud přímým autobusem na řecko-makedonskou hranici. Tu mohou v posledních týdnech překračovat pouze uprchlíci s právem na azyl, tedy Syřané, Afghánci a Iráčané. Ostatní se vracejí do táborů v Aténách či na severu země. Mnozí se ale pohybují u hranice s nadějí, že se jim přece jen podaří pokračovat dál.

Za celý loňský rok do Řecka po moři připlulo na 820 000 lidí. Většina uprchlíků z Řecka míří dál do západní Evropy po takzvané balkánské trase, která vede přes území Makedonie, Srbska, Chorvatska a Slovinska.