Londýnský starosta Boris Johnson podpoří odchod Británie z Evropské unie. Vlivný konzervativní politik to oznámil v neděli večer. Unie podle něho ohrožuje britskou suverenitu a může se vymknout demokratické kontrole. Politik považovaný za možného budoucího vůdce britských konzervativců se tak postavil proti současnému lídru strany a premiérovi Davidu Cameronovi.

Premiér David Cameron tento týden na summitu EU vyjednal nové členské podmínky pro Brity, vyhlásil referendum o setrvání země v unii na 23. červen a doporučil spoluobčanům, aby se vyslovili pro další členství Británie ve zreformovaném evropském bloku.

"Po třiceti letech, co o tom jen píšeme, máme šanci něco udělat. Rád bych viděl nový vztah více založený na obchodu a spolupráci," oznámil Johnson reportérům shromážděným před jeho londýnským domem. Jeho postoj bude podle britských médií výraznou vzpruhou pro zastánce odchodu Británie z unie v předreferendové kampani.

Cameron, který v sobotu rozhodl o vypsání plebiscitu na 23. červen, dnes varoval stoupence odchodu z EU před podléháním "iluzi nezávislosti".

K táboru těch, kteří chtějí odchod Británie, se hned v sobotu, kdy Cameron výsledky svého vyjednávání v Bruselu oznámil vládě, přihlásilo šest členů britského kabinetu. Většina ministrů však stojí za premiérem.

Johnson prohlásil, že ho při rozhodování "bolelo u srdce" a že nejde o krok namířený vůči premiérovi. Cameronovi je podle něj třeba vyjádřit vděčnost za práci, kterou udělal při vyjednávání reformované podoby britského vztahu s EU.

"Otázka nezní, jestli milujete Evropu nebo ne, já miluji Brusel, žil jsem tam, je to fantastické město, úžasné místo a já mám rád evropskou kulturu a civilizaci," prohlásil Johnson, který není názorově nijak vyhraněným euroskeptikem.

Britská média spekulují, že za jeho několik dní odkládaným rozhodnutím stojí potřeba vymezit se vůči Cameronovi a zviditelnit se, neboť se chce stát budoucím lídrem konzervativců.

Sám Johnson tyto spekulace odmítl. Rovněž prohlásil, že se nehodlá účastnit žádných televizních debat, v nichž by stál proti členům Cameronovy strany prosazujícím setrvání Británie v EU.

Johnsonovo rozhodutí již komentovala řada politiků z různých táborů. Zatímco šéf liberálních demokratů usilujících o setrvání země v EU Nick Clegg jej označil za součást vnitrostranického boje konzervativců, předseda protievropské strany UKIP Nigel Farage ho přívítal; prý doufá, že se Johnson vrhne do kampaně s plnou silou. Sám Cameron Johnsonovi ještě před jeho večerním oznámením vzkázal, že považuje za nesprávné spojovat síly s Farageovým táborem.

Premiér v neděli v televizním diskusním pořadu Andrewa Marra řekl, že se v noci na neděli "pořádně vyspal", a znovu obhajoval to, co dohodl v dlouhých nočních jednáních v Bruselu. "Budeme silnější ve světě, naše země bude bezpečnější. Budeme bezpečnější jako členové EU, protože budeme moci pracovat s partnery, budeme početně silní v nebezpečném světě. Nač zvyšovat riziko? Nemáme to zapotřebí, protože jsme vyjednali dobrou dohodu," řekl.

Brexit (odchod Británie z EU) Britům podle něj poskytuje jenom "iluzi nezávislosti". "Možná budete mít pocit, že jste více nezávislí, ale svůj osud budete řídit méně", řekl premiér.

K názorovému rozpolcení kabinetu prohlásil, že sobotní schůzka vlády byla "velmi civilizovaná a důstojná a všichni souhlasili s tím, že bruselská dohoda je dobrá". K dotazu, co říká tomu, že je v táboře brexitu také ministr spravedlnosti Michael Gove, Cameron řekl: "Lituji, že můj blízký přítel bude v opačném argumentačním táboře. Budeme navzájem pozice toho druhého respektovat."