Irská vládní koalice podle odhadů získala v pátečních parlamentních volbách jen kolem 32 až 34 procent hlasů, což by znamenalo, že se dále neudrží u moci. Ministr financí Michael Noonan tento týden uvedl, že koalice by k sestavení nové vlády potřebovala 41 až 42 procent hlasů.

Odhady ovšem ukazují, že se v parlamentu nerýsuje ani žádná jiná stabilní koalice a že jedinou možností na většinovou vládu možná bude spojení dvou největších politických rivalů. Premiér Enda Kenny už volební porážku své vládní koalice uznal.

Hlavní vládní strana, křesťansko-demokratická Fine Gael, v jejímž čele stojí premiér Kenny, podle průzkumu agentury Ipsos a listu The Irish Times získala 26,1 procenta hlasů, zatímco koaliční labouristé obdrželi jen 7,8 procenta hlasů. Podobná čísla ukázal i průzkum veřejnoprávní stanice RTÉ, podle něhož by Fine Gael dostala 24,8 procenta hlasů a labouristé 7,1 procenta.

Ačkoliv výsledky voleb stále nejsou oficiální, premiér Kenny už porážku své vládní koalice uznal. "Koalice tvořená Fine Gael a labouristy nebyla znovu zvolena," řekl listu The Irish Times. Předsedou vlády chce Kenny nadále zůstat, o možných nových koalicích ale nyní odmítl spekulovat.

Hlavní opoziční straně, centristické a populistické Fianna Fáil zmíněné průzkumy přisuzují 22,9, respektive 21,1 procenta hlasů. Levicoví republikáni ze strany Sinn Féin by měli získal kolem 15 procent hlasů.

Takovýto výsledek voleb by podle agentury Reuters mohl znamenat, že jedinou cestou k vyřešení patové politické situace bude spojení Fine Gael s tradičním rivalem Fianna Fáil. Obě strany ale doposud povolební spolupráci odmítaly.

"Buď tu budeme mít koalici Fine Gael a Fianna Fáil, což pokládám za velmi nepravděpodobné, nebo další volby, což považuji za pravděpodobnější. Nebude to však hned," uvedl univerzitní profesor politických věd Eoin O'Malley. "Vypadá to, že vytvoření nové vlády bude trvat dlouhou dobu," dodal. Upozornil rovněž, že "katastrofální" volební výsledek Fine Gael by mohl ohrozit Kennyho vedoucí pozici ve straně.