Řeckem se nyní pohybuje na 25 tisíc migrantů, kteří míří k jeho severním hranicím a chtějí se dostat dál do Evropy. S odvoláním na zprávy řeckých médií to v sobotu napsala agentura DPA.

U hranic s Makedonií čeká kolem 6000 lidí a dalších tisíc až dvě tisícovky běženců k nim ještě do večera přibudou. Makedonie v sobotu otevřela hranice pro 300 uprchlíků přicházejících z Řecka. Je to méně než 500 až 580 běženců, které země na takzvané balkánské trase v pátek slibovaly přijímat. 

Tábory pro uprchlíky a registrační střediska (takzvané hotspoty) na ostrovech v Egejském moři jsou přeplněné, uvedla televizní stanice Skai. Kvůli přetlaku běženců se zpomalil i provoz trajektů, které převážejí migranty z ostrovů na pevninu.

Celé průvody uprchlíků nyní míří na sever Řecka, vidět jsou například na dálnici spojující Atény se Soluní. Poblíž této dopravní tepny v noci na sobotu velký počet migrantů přespával pod širým nebem, uvedla DPA. Běženci nocují i v aténských parcích a v přístavu Pireus. Tam v sobotu ráno dorazil trajekt, který přivezl 440 lidí z ostrovů Lesbos a Chios.

Řecká vláda ale kvůli usměrnění počtu migrantů připlouvajících na pevninu požádala dopravní společnosti, aby dočasně zastavily nebo zpomalily své trajektové spoje z Egejského moře, uvedl deník Kathimerini. Mnohé trajekty tak nyní kotví v přístavech.

Stále kritičtější je situace u řecko-makedonské hranice, přes niž makedonská pohraniční stráž od pátečního rána nevpustila ani jednoho uprchlíka. U hraničního přechodu Idomeni nyní čeká kolem 6000 lidí, do večera by se jejich počet mohl zvýšit na 7000.

"V tuto chvíli je tady v Idomeni 5500 lidí, další uprchlíci ale pěšky nebo autobusy míří sem na sever," řekla agentuře DPA mluvčí organizace Lékaři bez hranic Gemma Gillieová. Podle stanice ERT v sobotu k přechodu dorazí nejméně dalších 1500 lidí.

Přímo u hranice funguje uprchlický tábor, jeho kapacita je ale 1500 osob, a tak většina lidí musí čekat a přespávat venku. "Situaci máme, co se týče základní péče, pod kontrolou. Hodně lidí muselo přenocovat pod širým nebem, pršelo, ale dokázali jsme včas rozdělit pláštěnky, deky, potraviny a vodu," uvedla Gillieová. V sobotu ráno v Idomeni protestovala skupina asi 400 uprchlíků, kteří vyzývali makedonské úřady, aby otevřely hraniční přechod, uvedla agentura AFP.

Makedonie ve čtvrtek vpustila na své území jen 150 lidí, v pátek pak pouhých 22. Skopje své opatření obhajuje argumentem, že Srbsko nyní přes srbsko-makedonskou hranici rovněž žádné běžence nevpouští. Slovinsko v pátek informovalo, že pětice zemí na balkánské cestě se dohodla propouštět přes hranice zhruba 580 migrantů denně. Úplné zastavení přechodu hranic může souviset s tím, že tisíce běženců jsou ve zmíněných balkánských zemích ještě na cestách a čeká se, až se dostanou dál.

Informaci o 25 000 migrantů, kteří v důsledku omezení zavedených na hranicích balkánských zemí uvízli v Řecku, tamní úřady zveřejnily v pátek. Atény v této souvislosti požádaly Evropskou unii o nouzovou pomoc ve výši 450 milionů eur (12,2 miliardy korun) na zajištění 100 000 uprchlíků v průběhu příštích šesti měsíců.

Řecko se stále potýká s hlubokou ekonomickou krizí, kvůli níž muselo výměnou za schválení záchranného programu ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun) slíbit provedení bolestivých reforem. Guvernér centrální banky tento týden sice oznámil, že ekonomika by se v brzké době mohla vymanit z recese, hospodářské oživení ale ohrožují četná rizika - včetně migrační krize.

Řecko uvažuje o vyhlášení mimořádného stavu

Podle německého zpravodajského webu Spiegel Online je situace v Řecku natolik kritická, že země uvažuje o vyhlášení mimořádného stavu. Atény prý chtějí rovněž požádat Evropskou unii o pomoc, což Tsiprasova vláda doposud z vnitropolitických důvodů odmítala. Od podání žádosti si prý slibuje to, že tak donutí členské země EU, aby prokázaly s Řeckem solidaritu. Evropská komise údajně již připravuje plán humanitární pomoci, aby zabránila zhroucení řeckého státu.

Už ve středu premiér Tsipras pohrozil, že nedovolí, aby se jeho země proměnila v jeden velký uprchlický tábor, a bude blokovat jakékoliv dohody v Evropské unii, pokud se břímě migrační krize nerozdělí.