Bavorská zemská policie se připravuje na zavedení rozsáhlých kontrol na hranici s Rakouskem. S odvoláním na ministra vnitra největší německé spolkové země Joachima Herrmanna o tom v sobotu informovala agentura DPA. K zajištění hranice by Mnichov sáhl v případě, že by spolková vláda v Berlíně souhlasila se zavedením limitu na počet běženců vpouštěných do země.

Kancléřka Angela Merkelová dlouhodobě odmítá návrhy Křesťansko-sociální unie (CSU), která vládne v Bavorsku a tři své ministry má i ve spolkové vládě, na zavedení "horní hranice" počtu denně přijímaných migrantů. Pokud selže jednání s Tureckem na mimořádném summitu 7. března, už ale Berlínu podle CSU nezbude nic jiného, než k tomuto opatření sáhnout.

Pokud by k tomu došlo, museli by podle Herrmanna být migranti odmítáni přímo na hranici s Rakouskem. "Na takovou situaci, v níž by si spolková policie mohla vyžádat podporu ze strany bavorské zemské policie, se bavorská policie v současnosti odpovídajícím způsobem připravuje," uvedl Herrmann.

List Neue Passauer Zeitung už před Herrmannovým vyjádřením uvedl, že jednotlivá policejní ředitelství zodpovědná za oblasti u hranic s Rakouskem dostala nařízení, aby se připravila na to, že v případě pokynu z Berlína budou muset během několika málo hodin obnovit kontroly na všech hraničních přechodech s jižním sousedem. Využít by k tomu měli policisté bývalé budovy pohraniční policie nebo mobilní kontejnery.

Merkelová dlouhodobě označuje zavedení limitů na počet přijímaných uprchlíků za "nehumánní a protiprávní" a dává přednost řešení migrační krize ve spolupráci s Tureckem.

"Za ochranu, kontrolu a teoreticky myslitelné uzavření hranice jsou zodpovědné pouze spolkové úřady," uvedl dnes v reakci na bavorské "úvahy" mluvčí spolkového ministerstva vnitra s tím, že v tomto ohledu nemá v současnosti vůbec nic, o čem by mohl média informovat.

Že se jedná pouze o "předběžné úvahy", zdůraznilo také bavorské zemské ministerstvo vnitra. Není prý totiž jasné, o co by mohla spolková policie tu bavorskou v případě zavedení "horní hranice" na počet migrantů požádat. Otevřená je podle ministerstva otázka, zda by šlo o ostrahu jen některých míst, či celé hranice, zda by byla čtyřiadvacetihodinová, či jen namátková, případně kolik lidí by bylo na ostrahu hranice zapotřebí.

Mluvčí rakouského ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck dnes uvedl, že o úvahách bavorské zemské vlády Vídeň informována nebyla. "Informace o možném zavření hranice ze strany bavorských úřadů jsme neobdrželi," řekl mluvčí agentuře APA.

Na hranici s Rakouskem v současnosti provádí kontroly pouze spolková policie. Bavorská zemská policie kontroluje přijíždějící vozy namátkově ve vnitrozemí, a to především na několika hlavních tazích směrem z Rakouska, například na dálnici A3 u Pasova.

"Dominový efekt" na takzvané balkánské stezce spustilo před týdnem Rakousko, které omezilo počet přijímaných žádostí o azyl na 80 denně a počet lidí vpuštěných na své území na cestě dál do západní Evropy na 3200. V pátek oznámilo Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko a Makedonie, že hodlají pouštět přes své hranice v průměru 580 uprchlíků denně.