Skupina uprchlíků na řecké straně hranice s Makedonií zablokovala ve čtvrtek železniční trať, která vede přes hraniční čáru. Protestují tak proti tomu, že je Makedonie odmítla vpustit na své území a umožnit jim, aby mohli pokračovat v cestě směrem do západní Evropy. Makedonský ministr zahraničí Nikola Poposki ale vyzval Řecko, aby odvezlo tisíce migrantů uvízlých na jeho straně hranice do přijímacích center.

Skupina desítek lidí si lehla na koleje, a zabránila tak v jízdě nákladnímu vlaku, který právě přijel z Makedonie a směřoval dál na jih. V oblasti hraničního přechodu Idomeni-Gevgelija je přibližně deset tisíc lidí, kteří čekají, až budou moci pokračovat v cestě.

Makedonské úřady ale hodlají vpouštět jen tolik lidí, kolik jich pustí dál Srbsko na jejich společné hranici. Ministr Poposki v rozhovoru pro agenturu AP řekl, že očekává od evropských zemí informace o počtech uprchlíků, které jsou ochotny přijmout. "Pak je možné určit denní kvóty migrantů, které pustíme na makedonské území," řekl Poposki.

Řecká policie uvedla, že v posledních 24 hodinách přijala Makedonie 500 lidí. Pak ale některé z nich zase vrátila kvůli nesrovnalostem v jejich dokladech.

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas ve středu varoval řecké starosty měst a obcí, že v příštích dvou až třech letech už makedonská hranice zůstane prakticky nepropustná. Podle něj se Řecko z tranzitní země stává pro uprchlíky státem cílovým.

Ministr zároveň odhadl, že se Řecko bude muset vypořádat s pobytem až 150 tisíc uprchlíků. Dřív hovořil maximálně o 70 tisících lidech. Nevládní organizace varují, že do léta v Řecku může v důsledku přísnější kontroly hranic v zemích na takzvané balkánské trase, kterou uprchlíci směřují do bohatších částí Evropy, být až 200 tisíc běženců.