Británie přispěje dalšími 20 miliony eur (přes 540 milionů korun) na podporu bezpečnosti ve francouzském přístavu Calais, kde se utábořily tisíce migrantů v naději, že se jim podaří dostat se přes Lamanšský průliv na britské území. O zvýšení příspěvku ve čtvrtek informoval francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Harlem Désir, kterého citovala agentura AFP. Londýn už dříve dal na opatření v Calais přes 60 milionů eur.

"Británie již přispěla více než 60 miliony eur a přidá dalších zhruba 20 milionů eur," řekl dnes Désir francouzské rozhlasové stanici RFI. "Tyto prostředky budou využity na podporu bezpečnosti zóny přístupu k tunelu (pod průlivem) a na boj proti převaděčským sítím," dodal.

Oznámení přišlo krátce před summitem francouzského prezidenta Françoise Hollandea a britského premiéra Davida Camerona, kteří budou ve čtvrtek jednat o situaci v Calais.

V přístavu ve čtvrtek už čtvrtým dnem pokračuje vyklízení části provizorního přistěhovaleckého tábora, kde žijí tisíce uprchlíků, kteří se snaží dostat za lepším životem přes Lamanšský průliv do Británie. Podle úřadů bylo v pondělí v likvidované oblasti na tisíc migrantů, podle nevládních organizací přes tři tisíce.

Životní podmínky v calaiském táboře připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už z hygienických, zdravotních a bezpečnostních důvodů dál nechtějí tolerovat. Migranty se proto rozhodly přesunout do řádných uprchlických středisek připravených v oblasti Calais a jinde ve Francii.

Likvidace části tábora probíhá za přísných bezpečnostních opatření; na místě jsou silně vyzbrojené policejní jednotky, protože podle policie stále hrozí násilnosti. Někteří obyvatelé tábora se totiž snaží likvidaci svých přístřeší bránit.