Předseda slovenských sociálních demokratů (Směr-SD) a premiér Robert Fico dostal pověření od prezidenta Andreje Kisky k sestavení vlády po sobotních volbách, které Směr-SD vyhrál. Fico nový kabinet s většinovou podporou ve sněmovně zřejmě nevytvoří, většina parlamentních stran už dříve v tomto týdnu odmítla se Směrem-SD jednat o povolební spolupráci. Odpoledne Fico zahájil rozhovory se šéfem nacionalisté Slovenské národní strany (SNS) Andrejem Dankem, který jako jediný z lídrů parlamentních stran nevyloučil koaliční rozhovory s dosavadní vládní stranou.

"Dohodl jsem se s panem prezidentem, že toto pověření bude k dispozici do pátku příštího týdne s tím, že pokud by se ukázaly jiné okolnosti, nikdo samozřejmě nemá zájem čas protahovat," řekl Fico novinářům po schůzce s hlavou státu.

"Alternativ není mnoho. Je alternativa, na které pracují přátelé úplně napravo. Poté je alternativa ze standardních politických stran. Budeme do toho muset dát všechnu sílu a zkušenosti," řekl předseda Směru-SD.

Mluvčí Směru-SD Ľubica Končalová později informovala, že Fico k jednáním pozval předsedy stran Most-Híd a Síť, ani jeden podle očekávání pozvání nepřijal.

Odpoledne se pak Fico sešel s lídrem SNS. "Základním předpokladem vzniku stabilní vlády je spolupráce strany Směr-sociální demokracie a Slovenské národní stranu. V tomto máme s panem předsedou (Dankem) shodu," řekl Fico po schůzce. Dodal, že vidí prostor pro pokračování jednání se SNS.

Danko na společném brífinku s Ficem vyjednávání blíže nekomentoval. Řekl ale, že zemi po volbách hrozí možnost, že vláda sestavena nebude.

Směr-SD a SNS potřebnou většinu ve 150členné Národní radě nemají, chybí jim k tomu 12 poslanců. Obě strany spolu s Lidovou stranou-Hnutím za demokratické Slovensko (LS-HZDS) tvořily vládní koalici již v letech 2006 až 2010.

Ficova strana nově obsadí ve 150členné sněmovně 49 křesel, zatímco dosud měla 83 poslanců, což straně v roce 2012 umožnilo sestavit jednobarevnou vládu.

Pokud by Směr-SD nyní nevytvořil vládu, opakovala by se situace z roku 2010. Sociální demokraté tehdy z pozice vládní strany rovněž vyhráli volby, ale kabinet složit nedokázali. Před šesti lety se k moci dostaly čtyři strany pravého středu, koalice se ale rok a čtvrt nato rozpadla kvůli nesouhlasu liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) ohledně pomoci zadluženým zemím eurozóny.

Právě SaS, která ve víkendových volbách získala po Směru-SD druhý nejvyšší počet hlasů, v úterý zahájila vlastní neoficiální jednání o vytvoření vlády pravého středu, která by mohla být jedním z řešení volebního patu. Uzavření případné dohody o spolupráci až šesti stran včetně SaS by ovšem mohly ohrozit rozdílné programové priority a dosavadní rezervovaný postoj strany Most-Híd ke koalici se SNS.