Teroristé v Bruselu zaútočili jen čtyři dny poté, co policie zadržela Salaha Abdeslama. Je to náhoda, nebo odplata? ptají se belgická média.

Experti se shodují, že útoky byly velmi dobře připraveny – zřejmě je navíc spáchala stejná buňka, která stojí za teroristickými činy z loňského listopadu v Paříži. Teroristé jsou schopni rychle aktivovat sebevražedné atentátníky, varují.

Sebevražedným atentátníkům nezabráníme

"Dnes se Belgie stala epicentrem terorismu v Evropě," uvedl v reakci na atentáty v Bruselu expert na mezinárodní terorismus Roland Jacquard. Ten se nechal slyšet, že policie měla prý informace o tom, že teroristé jsou schopni udeřit v belgické metropoli. Nečekali ale útoky v tak velkém rozsahu a zaměřené proti "běžným" lidem. "Spíše si mysleli, že zaútočí například na evropské instituce," uvedl Jacquard.

"Přestože úřady v Belgii podnikly stovku razií a zadržely tolik lidí včetně Abdeslama, tito lidé byli schopni připravit odplatu," dodal s tím, že teroristé chtějí dokázat, že jsou stále ještě silní.

A nejen to. "Útoky v Bruselu ukazují na to, že teroristé byli připraveni udeřit. Nikdo by jinak nebyl schopen připravit takovou věc za 48 hodin," doplnil pak další z odborníků Thomas Hegghammer z výzkumného institutu Norvegian Defense Research Establishment. "Pokud připustíme, že tyto útoky jsou nějak spojeny s údery v Paříži, tak je to vůbec poprvé v Evropě, co je nějaká teroristická síť schopna dvakrát udeřit takovou silou," upozornil pro švýcarský server Bilan.

Podle něj je nejvíc znepokojující, že sebevražední atentátníci jsou schopni "jít do akce" okamžitě. "Proti tomu nemůžeme nic udělat. Nikdo to nezmůže, ani hlídky vojáků," myslí si. "Na letišti v době největšího ruchu je to nemožné. Pokud zavedete kontroly před vstupem na letiště, tak se zase vytvoří venku fronty, a to jsou ideální cíle. To by bylo ještě horší."

Zadržení Abdeslama zafungovalo jako rozbuška

Expert na terorismus Roland Planchar považuje zadržení Abdeslama za "rozbušku", která spustila úterní útoky na letišti a v metru. "Jeho uvěznění mohlo pobídnout teroristy, možná i z Abdeslamova okolí, z Belgie nebo odjinud - protože teroristé neznají hranice - aby zaútočili v Bruselu," uvedl pro server La Libre Belgique.

Zatímco belgické a francouzské úřady v souvislosti s Abdeslamovým zadržením hovořily o "velkém vítězství", pro radikální islamisty to byla "provokace".

Teroristé také podle něj mohou reagovat na skutečnost, že Abdeslam hodlá s policií spolupracovat. I proto museli "reagovat rychle". Abdeslam se totiž už nechal slyšet, že v Bruselu vytvářel síť spolupracovníků a plánoval další teroristické útoky.