Stovky lidí se v neděli navzdory sobotnímu varování politiků i policie sešly na náměstí Place de la Bourse v centru Bruselu, které se stalo místem shromáždění k uctění obětí úterních atentátů. Poklidnou pietní akci narušilo zhruba 450 extremistů, informoval belgický list La Libre. Obavy o bezpečnost vyvolalo mimo jiné video hrozící novými atentáty jako odplatou za boj proti islámu.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon a starosta Bruselu Yvan Mayeur v sobotu vyzvali občany, aby se v neděli vzdali účasti na manifestacích a umožnili tak policii, aby se mohla plně věnovat vyšetřování teroristických útoků z bruselského letiště Zaventem a stanice metra Maelbeek, které si vyžádaly 28 obětí.

Organizátoři největší ohlášené akce, Pochodu proti strachu, vzápětí svou akci "o několik týdnů" odložili.

Navzdory výzvám politiků i policie se v neděli ale na náměstí Place de la Bourse sešly stovky lidí. Poklidný průběh pietních vzpomínek narušilo asi 450 osob vykřikujících hesla jako "Belgičtí chuligáni. My jsme tu doma." Řada z nich měla zakryté obličeje. Podle agentury Belga přišli od nádraží Gare du Nord a značná část z nich byla zjevně pod vlivem alkoholu.

Policisté použili vodní děla a po chvíli se jim podařilo výtržníky od zbytku shromážděných lidí oddělit kordonem a vytlačit do okolních ulic. Podle listu Politico policie k zásahu přistoupila poté, co extremisté slovně zaútočili na jednu z přítomných muslimek a někteří z nich začali hajlovat. Podle agentury AFP policie přinejmenším desítku z výtržníků zadržela.

Narušení pietního shromáždění ostře odsoudil belgický premiér Charles Michel i starosta Bruselu Mayeur. Podle Hanse Bonteho, starosty města Vilvoorde severně od Bruselu, kde se výtržníci původně shromáždili, se jednalo o "krajně pravicové chuligány podporující různé fotbalové kluby první ligy".

Obavy politiků o bezpečnost shromáždění mohlo vyvolat mimo jiné video, které se objevilo v sobotu na účtech sociálních sítí užívaných k šíření propagandy organizace Islámský stát. Belgický radikál na něm v baště islamistů ve východosyrském městě Rakka hrozí své vlasti novými útoky.

"Nepoučili jste se na příkladu Paříže, neboť nadále bojujete s islámem a muslimy. Proto vám chci říct, že v Bruselu sklízíte, co jste sami zaseli," říká na záznamu ve vlámštině Hicham Chaib. "Tak jako vy bombardujete muslimy svými (stíhačkami) F-16, budeme my bojovat s vašimi lidmi," dodává.