Deportace uprchlíků z Řecka do Turecka zřejmě začnou v pondělí z řeckého ostrova Lesbos. Uvedla to v sobotu agentura AP s odvoláním na nejmenované řecké úředníky, obeznámené s připravovanými plány. Má jít o migranty z Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemí. Celkem se Řecko chystá vrátit asi 750 uprchlíků.

Na cestě by migranty měl provázet silný policejní doprovod, v eskortě se počítá s jedním policistou na jednoho migranta. Deportované mají z uprchlických táborů přepravit k pronajatým lodím autobusy. Na operaci by se podle zdroje z řecké vlády měly podílet asi čtyři stovky policistů z unijní agentury Frontex. Podle agentury AFP má být v pondělní skupině vracených migrantů asi 500 Syřanů, Afghánců a Pákistánců, kteří v Řecku nepožádali o azyl.

Zelenou celé operaci dal řecký parlament v pátek, když schválil ve zrychleném řízení příslušný zákon. Zákon vychází z dohody Bruselu s Ankarou, že běženci, kteří připlují po 20. březnu z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. Uprchlíci budou moci být vraceni zpět i proti své vůli. Případ každého běžence ale musí být přezkoumáván individuálně.

Vracení není připravené

Stanice BBC upozornila na rostoucí obavy, že chystané vracení běženců z Řecka do Turecka není připraveno. OSN a ochránci lidských práv vyjadřují obavy ohledně péče o migranty, jakož i o to, že někteří mohou být nuceni vrátit se zpět do válčící Sýrie.

Podle zpravodaje BBC pole u města Dikili v západním Turecku, kde mělo stát středisko pro vrácené běžence, bylo pusté. Místní úředníci vysvětlovali, že počítají jen s dočasným pobytem migrantů, než budou odesláni do jiných míst v Turecku.

V Dikili proti navracení uprchlíků v sobotu protestovaly stovky lidí. Demonstrantům podle AP vadí především dopad, který podle nich bude mít příchod uprchlíků na turistický ruch či bezpečnost. Starosta Mustafa Tosun prohlásil, že obyvatelé "rozhodně nechtějí v Dikili uprchlický tábor".

Mezitím ale stále čluny odvážely běžence opačným směrem: turečtí pohraničníci v okolí města jen v pátek zadrželi 160 migrantů, zatímco mnohem více jich odplulo na Lesbos.

O životaschopnosti unijního plánu panují podle BBC silné pochyby, a to v neposlední řadě kvůli obavám ze špatného zacházení s uprchlíky v Turecku, které některé organizace i některé unijní státy odmítají uznat za "bezpečnou zemi". Amnesty International obvinila Turecko, že nutí tisíce syrských uprchlíků vrátit se zpět do válčící vlasti. Ankara popřela, že by uprchlíky nutila k návratu proti jejich vůli.

Před plánovaným vracením migrantů roste napětí v uprchlických centrech v Řecku, kde jsou od 20. března běženci drženi a odkud nesmí odejít. Situace se podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zhoršuje.

"Deportace jsou velká chyba, protože jsme hodně riskovali, zejména během plavby z Turecka do Řecka, aby nás sem propašovali. Nemůžeme zpátky," řekl BBC jeden z běženců. "Zopakujeme si cestu znovu a znovu, pokud to bude zapotřebí, protože utíkáme pryč, abychom si zachránili život," dodal.

V současné době je v Řecku přes 52 tisíc uprchlíků, kteří se tam nahromadili po uzavření takzvané balkánské trasy, po níž loni do Evropy přišlo přes milion běženců.

Turecko podle agentury Reuters jen během soboty zabránilo desítkám lidí odplout do Řecka. V Turecku je v současnosti 2,7 milionu syrských uprchlíků.