Předčasné parlamentní a místní volby v Srbsku v neděli podle očekávání jasně vyhrála proevropská Srbská pokroková strana (SNS) premiéra Aleksandara Vučiče. Po sečtení více než 97 procent hlasů získala téměř 48,3 procenta, což jí bude stačit na zisk většiny křesel v parlamentu. SNS by v případě potvrzení těchto výsledků získala 131 z 250 poslanců. Nedělní první odhady jí přitom přisuzovaly až 51 procent hlasů.

Druzí skončili s velkým odstupem socialisté s 11 procenty hlasů, výsledky se ale ještě mohou měnit, protože odhady jsou zatím založené na sčítání z 57 procent volebních okrsků.

Předčasné volby vyvolal sám 46letý premiér, který chtěl nechat občany potvrdit svůj mandát pro pokračování nezbytných, ale bolestivých reforem nutných pro úspěšné vyjednávání o vstupu země do Evropské unie. Vučić je v Srbsku velice populární, a proto zřejmě chtěl vyzkoušet i to, zda získá dostatečně velkou podporu pro sestavení pevné jednobarevné vlády. SNS měla poměrně komplikované vztahy s dosavadním koaličním partnerem - Socialistickou stranou Srbska (SPS) vicepremiéra Ivici Dačiče, přesto analytici nevylučují, že Vučić SPS při sestavování kabinetu opět osloví.

Premiér už se prohlásil vítězem voleb a poděkoval voličům, že dali jeho straně důvěru dál vést vládu. "Budeme pokračovat na své evropské cestě a zároveň respektovat vztahy s našimi tradičními spojenci na východě, jako jsou Čína a Rusko," řekl v neděli premiér poté, co odhlasoval.

Úspěchem skončily volby pro v pořadí třetí Srbskou radikální stranu (SRS), která se díky zisku osmi procent hlasů vrací do sněmovny po čtyřleté pauze. V kampani jí zřejmě výrazně pomohl nedávný zprošťující rozsudek Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) vynesený nad jejím ultranacionalistickým vůdcem Vojislavem Šešeljem. 

Podle zveřejněných výsledků se do parlamentu dostanou ještě čtyři menší strany, které překračují zákonnou pětiprocentní hranici. Dvě z nich včetně liberální koalice exprezidenta Borise Tadiče však musí na potvrzení úspěchu čekat do poslední chvíle, neboť jsou v současnosti těsně nad pětiprocentním prahem.

Volební účast byla kolem 56 procent, tedy o něco málo vyšší než při předchozích volbách před dvěma lety.