Polský nejvyšší soud dal v úterý najevo, že hodlá respektovat nálezy ústavního soudu, přestože je vláda odmítá zveřejnit v úředním věstníku.

"Je to pokyn i pro další soudy, včetně vojenských," uvedl mluvčí nejvyššího soudu podle televize TVN 24. Představitelka vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) naopak celou záležitost bagatelizovala jako projev soudcovské kolegiality.

Soudci nejvyššího soudu jsou přesvědčeni, že pokud ústavní soud dospěje k závěru, že některá právní norma je neústavní, platí toto zjištění jakmile ústavní soud takový nález ohlásí, a nikoli až tehdy, kdy je verdikt zveřejněn úřední formou.

"Nepublikovaný nález ústavního soudu o neústavnosti určitého předpisu ruší předpoklad shody tohoto předpisu s ústavou již okamžikem, kdy je tento nález oznámen," praví se v úterním usnesení z výročního shromáždění členů nejvyššího soudu. Jeho účastníci rovněž vyzvali vládu k bezodkladnému publikování nálezů ústavního soudu.

Spor se týká březnového nálezu polského ústavního soudu, který jako neústavní zamítl novelu zákona měnící pravidla fungování ústavního soudu.

Tu v prosinci prosadila provládní většina v parlamentu. Nález se premiérka Beata Szydlová rozhodla nezveřejnit v úředním věstníku, protože je podle ní neústavní.

Mluvčí nejvyššího soudu Dariusz Świecki na tiskové konferenci vysvětlil, že za daných okolností se shromáždění soudců nejvyššího soudu rozhodlo přijmout zvláštní usnesení, aby rozptýlilo pochyby a dalo najevo, že nelze opomíjet ani úředně nezveřejněné nálezy ústavního soudu, které jsou však běžně dostupné na internetu.

"Ve skutečnosti se sešla parta kolegů, kteří brání stav nastolený předchozí vládou," reagovala mluvčí poslaneckého klubu PiS Beata Mazureková. "Naší odpovědí bude (další) novela zákona o ústavním soudu, která ukončí šířící se anarchii," ohlásila tato poslankyně.

Opozice vyzývá veřejnost, aby se přidala k protestům proti porušování ústavy a právního řádu vládou PiS. Naopak premiérka Szydlová tvrdí, že veškeré pobuřování a pokusy o vyvolávání neklidu a chaosu jsou zbytečné, protože na řešení sporu již pracují experti.

Trojice bývalých polských prezidentů Lech Walesa, Aleksander Kwaśniewski a Bronislaw Komorowski v pondělním otevřeném dopisu napsala, že v současnosti se rozhoduje o tom, zda Polsko zůstane demokratickým právním státem, nebo zda převáží autoritářské sklony konzervativní vlády.

Polský kabinet se v posledních měsících stal terčem kritiky ze strany některých činitelů EU za způsob obsazování a změny pravidel fungování ústavního soudu, které vedly k faktickému ochromení činnosti nejvyšší soudní instance v zemi. Nevoli vzbudil rovněž zákon podřizující veřejnoprávní média přímému vlivu vlády.

Polská vláda se proti kritickým reakcím z domova i z Evropy trvale ohrazuje a tvrdí, že její kroky jsou v souladu s demokratickými principy. Voliči prý dali PiS ke změnám jasný mandát, když strana v říjnových parlamentních volbách získala nadpoloviční většinu poslaneckých mandátů.