Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se ohradil proti tvrzení německého tisku, že přes Českou republiku vede nová trasa pro pašeráky uprchlíků. Informace podle něj nejsou pravdivé. Ministerstvo to uvedlo v páteční tiskové zprávě.

"Ihned jsem požádal policii o prověření těchto informací. Odpověď od policie je jasná. Tyto informace nejsou v žádném případě pravdivé. Nechápu, proč se v německém tisku objevují takové dezinformace, které se dle mého názoru blíží šíření poplašné zprávy," vzkázal Chovanec. Dodal, že není žádný důvod k tomu, aby kdokoliv zneklidňoval veřejnost podobnými zprávami.

List Passauer Neue Presse v pátek napsal, že po uzavření balkánské stezky se zvýšil počet běženců pašovaných do Bavorska přes ČR. Své tvrzení list doložil několika příklady z tohoto týdne.

Už ve čtvrtek varoval v rozhovoru pro web Focus Online odborník na migraci Jochen Olten, že se Česko musí kvůli zpřísnění rakouské politiky připravit na silnější migrační tlak.

Česká policie ale popírá, že by české území sloužilo pro migranty jako tranzitní.

Německá policie podle PNP očekávala, že pašeráci lidí po uzavření takzvané balkánské stezky vedoucí z Řecka přes západní Balkán a Rakousko do Německa budou hledat nové trasy.

Zadržení převaděčů na česko-německé hranici je podle zástupce spolkové policie v Bavorsku Franka Kollera zatím ojedinělé, vyskytuje se ale stále častěji. "Je to pro nás varování," uvedl Koller.

Podél hranice Dolního Bavorska a Čech, která se táhne v délce zhruba 80 kilometrů od Železné Rudy po lipenskou přehradu, od pondělí němečtí policisté zjistili 14 případů převaděčství.

Například v noci na středu nedaleko Freyungu ve dvou vozech, které na cestě z Česka řídili Slováci ve věku 39 a 47 let, policie našla sedm Syřanů: čtyři dospělé a tři děti.

Ještě tutéž noc policisté zadrželi ve Freyungu dalších pět Syřanů a o několik hodin později narazili na skupinu 16 osob na silnici nedaleko hraničního přechodu Strážný–Philippsreut. Policie se domnívá, že je pašerák převezl přes hranici a poté vysadil na silnici.

Podle české policie však nic nenasvědčuje tomu, že by se Česko stalo pro uprchlíky tranzitní zemí. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová v pátek řekla, že počty zajištěných cizinců na českém území jsou v posledních dnech v podstatě nulové. Policie má přes deset měsíců kvůli migrační krizi zvýšenou pohotovost. Za tu dobu bylo na českém území zachyceno 3440 cizinců.

ČR také podle ministra Chovance od Německa neeviduje žádný oficiální požadavek na zvýšení činnosti na česko-německých hranicích. Pokud by nastala situace, kterou popisují německá média, je česká policie podle ministerstva připravena okamžitě přijmout obdobná opatření jako na hranicích s Rakouskem.

Na rozdíl od Dolního Bavorska, přiléhajícího k české hranici, do Horního Bavorska s metropolí Mnichovem přijíždí stále nejvíce migrantů vlakem přes Itálii a Rakousko takzvanou brennerskou stezkou, uvedl Rainer Scharf, mluvčí spolkové policie v hornobavorském Rosenheimu. Pokud Rakousko na konci května či na počátku června zpřísní režim na přechodu v Brennerském průsmyku, na počtu příchozích migrantů se to podle něj výrazně projeví.

Odborník na migraci z univerzity v západoněmeckém Osnabrücku Jochen Olten ve čtvrtek v rozhovoru poskytnutém zpravodajskému serveru Focus Online upozornil, že aktuální kroky rakouské vlády směřující k omezení počtu žadatelů o azyl povedou ke zvýšení migračního tlaku na další evropské země. Kromě Bulharska, Ukrajiny či Ruska podle něj jako tranzitní země na významu získá i Česká republika.