Předsedkyně polské vlády Beata Szydlová po úterním jednání s místopředsedou Evropské komise (EK) Fransem Timmermansem ve Varšavě potvrdila, že zástupci komise předložila návrh na řešení sporu o Ústavní soud. Právě tento spor vedl EK k tomu, aby proti Varšavě zahájila proceduru na ochranu právního státu.

Polská média si povšimla, že Szydlová neprozradila žádné podrobnosti o svém návrhu. Agentura AP usoudila, že k žádnému průlomu nedošlo. Reuters konstatovala, že unie dala Polsku více času na vyřešení ústavní krize.

"Vláda navrhla takové řešení, které by mohl přijmout parlament a které by splnilo všechny podmínky, aby byl spor kolem Ústavního soudu vyřešen a také aby Ústavní soud fungoval transparentněji," řekla Szydlová zhruba po hodinovém jednání. Zdůraznila přitom, že spor si musí vyřešit Polsko samo jako svou vnitřní záležitost, ale dodala, že Varšava je otevřena dialogu s Evropskou komisí.

Timmermans podle médií souhlasil, že problém lze vyřešit jen v Polsku, a dodal, že řešení je i v zájmu Evropské unie. Ujistil zároveň, že EK při řešení podpoří "všechny strany konfliktu".

Novináři nedostali příležitost klást otázky.

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) po výrazném vítězství v parlamentních volbách loni v říjnu učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patří k nim novela zákona o Ústavním soudu, jež podle kritiků ochromila nejvyšší justiční orgán v zemi. To vedlo Brusel k zahájení procedury, která by mohla skončit i přijetím sankcí proti Polsku.

EK minulý týden Varšavě pohrozila, že podnikne další krok v proceduře, pokud nedojde v řešení sporu o Ústavní soud k "významnému pokroku". Szydlová odpověděla v Sejmu, dolní komoře polského parlamentu, útokem na komisi a na opozici. Sejm pak hlasy vládní většiny přijal rezoluci "na obranu polské svrchovanosti". Komise ale dosud žádný další krok nepodnikla, místo toho do Varšavy odletěl její první místopředseda.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Schůzky Szydlové a Timmermanse se zúčastnil i náměstek polského ministra zahraničí pro evropské záležitosti Konrad Szymański. Ještě předtím se místopředseda EK setkal s předsedou Ústavního soudu Andrzejem Rzeplińským, uvedla televize TVN 24.

Při předchozí návštěvě Varšavy minulý měsíc Timmermans řekl, že EK asi nebude muset podniknout další kroky proti Varšavě kvůli obavám o demokracii v Polsku, protože se zdá, že krizi kolem Ústavního soudu lze vyřešit dialogem. Upozornil ale také, že vláda premiérky Szydlové musí být připravena k ústupkům. K žádným ústupkům ani změnám ale nedošlo.

Polský kabinet se v posledních měsících stal terčem kritiky ze strany některých činitelů EU za způsob obsazování a změny pravidel fungování Ústavního soudu, které vedly k faktickému ochromení činnosti nejvyšší soudní instance v zemi. Nevoli vzbudil rovněž zákon podřizující veřejnoprávní média přímému vlivu vlády.