Napětí v Británii i mimo ni roste. Poslední den před referendem o členství země v Evropské unii vrcholí kampaně odpůrců i příznivců takzvaného brexitu. Ve čtvrtek se až 46,5 milionu voličů vydá do volebních místností odpovědět na otázku, zda si přejí zůstat součástí evropského bloku.

Výsledek referenda bude zřejmě velice těsný. Ukazují to průzkumy veřejného mínění, které žádný z obou táborů nepovažují za přesvědčivého favorita, ale mírně navrch mají zastánci pokračujícího členství Británie v EU.

Do vraždy prounijní poslankyně Jo Coxové, která se odehrála minulý čtvrtek, sondáže naznačovaly vedení kritiků Evropské unie.

Poté ale začal posilovat tábor usilující o setrvání ve svazku s Bruselem.

Lídr kampaně za odchod Británie z Evropské unie Boris Johnson a jeho protivník britský premiér David Cameron dostali ve středu ráno na BBC prostor pro závěrečnou možnost ovlivnit voliče. Boris Johnson vyzval Brity, aby opět začali kontrolovat svou zemi: "Nenechme si už nikým nezvoleným byrokratickým Bruselem říkat, co máme dělat."

Cameron oponoval tím, že samotné konání referenda je důkazem toho, že se Británie může rozhodovat, jak chce. "Pokud zůstaneme uvnitř, budeme mít pracovní příležitosti, růst, budeme součástí jednotného trhu," uvedl.

Podle posledních průzkumů mírně vede odchod z Unie. Zareagovaly na to i akciové trhy: růst evropských akcií se postupně zmírnil a americké akcie nakonec lehce klesly.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:32
Brexit jako protest proti politickým elitám

Snaha o odchod Británie z EU je do značné míry i protestem proti politickým elitám, který je patrný i jinde v Evropě. Řekl to profesor právnické fakulty na univerzitě v Cardiffu Jiří Přibáň. Podle něj bylo vypsání referenda o takzvaném brexitu chybou premiéra Davida Camerona.

09:37
Lídr kampaně za odchod Británie z EU Boris Johnson a jeho protivník britský premiér David Cameron na BBC ráno naposledy oslovili voliče

"Ideální pozice pro nás je vzít si zpět kontrolu nad našimi finančními výdaji, imigrací a také naší suverenitou. Nenechme si už nikým nezvoleným byrokratickým Bruselem říkat, co máme dělat," prohlásil Johnson.

09:39
Cameron na BBC prohlásil, že už samotné konání referenda je důkazem, že Británie má v EU svobodu rozhodování

"Británie bude bezpečnější a bohatší, když bude čelit problémům dohromady s ostatními," uvedl britský premiér.

09:57
Šéfové firem jsou proti brexitu

Téměř 1300 vedoucích představitelů firem, včetně ředitelů 51 podniků zařazených do hlavního indexu londýnské burzy FTSE 100, podepsalo dopis podporující členství Británie v Evropské unii.

10:04
Jak by na brexit reagovaly ostatní členské státy?

Server Politico sepsal, jak budou na případný brexit reagovat ostatní unijní státy. 

 

10:13
Cameron na BBC

Premiér David Cameron, lídr kampaně za setrvání Británie v Evropské unii, na svém twitterovém účtu sdílel video z debaty na BBC. 

 

10:27
Co plánuje premiér David Cameron vyjednat s EU v otázce migrace?

Imigranti z jiných unijních zemí budou na nově narozené potomky dostávat přídavky v závislosti na životní úrovni své země původu.

Po dobu sedmi let bude Spojené království moci využívat takzvaný mechanismus "záchranné brzdy", tedy omezit výplatu sociálních dávek imigrantům z jiných zemí EU až na čtyři roky v případě velké zátěže pro sociální systém.

 

10:31
David Cameron vyjednává s Bruselem

David Cameron zcela vyloučil přijetí eura a zajistil opatření, na základě kterých státy, jež euro nepřijaly, nesmějí čelit diskriminaci a nevýhodám.

Zajistil ochranná opatření pro sektor finančních služeb s cílem zabezpečit, aby na ně nemohla být aplikována regulační opatření eurozóny.

V unijních smlouvách bude uvedeno, že Británie se nemusí podílet na další politické integraci neboli "stále těsnější unii".

Británie také v budoucnu nebude muset poskytovat peníze na řešení případných problémů eurozóny. Nečlenské státy eurozóny mohou vznést námitku proti její politice, mají-li dojem, že je poškozuje. Problémem se pak bude zabývat Evropská rada.

Premiér také vyjednal mechanismus "červené karty" - normou navrženou Evropskou komisí se může mimořádně zabývat Rada EU, pokud vznese námitku dostatečný počet národních parlamentů.

10:37
Autobus Evropské unie jede špatně. Vyskočme, zaznělo před hlasováním v Londýně
10:42
Podporuje královna brexit?

Bulvární deník The Sun, který se otevřeně vyjádřil pro brexit, opět využil pro svou obálku královnu Alžbětu II. Poprvé list pobouřil Buckinghamský palác v březnu, když vydal falešnou zprávu o tom, že královna podpořila odchod Británie z EU.

 

10:48
Německé průmyslové podniky se obávají brexitu

Více než třetina německých průmyslových podniků se obává, že brexit negativně ovlivní jejich činnost. Vyplývá to z průzkumu vlivného mnichovského centra Ifo.

Podle 38 procent respondentů brexit jejich výrobě uškodí, 61 procent si myslí, že se nijak neprojeví. Pouze procento průmyslníků očekává kladný efekt.

Strach z brexitu mají hlavně velké společnosti – zde záporný dopad čeká 51 procent podniků. Pokud jde o firmy zaměřené na export, odchodu Británie z EU se obávají čtyři z deseti.

10:59
Co by brexit přinesl podle ekonomů České spořitelny

První dny by nastala panika na finančních trzích - investoři jsou ochotni platit za ochranu před dvacetiprocentním oslabením libry.

Dále nastane politická krize ve Velké Británii, která povede k poklesu důvěry, investic a spotřeby.

Chuť EU pro výstrahu potrestat VB povede k dalším škodám, které postihnou i ekonomiky EU.
Dopad na českou ekonomiku: pokles růstu ekonomiky o jeden procentní bod, oslabení koruny ke 27,2-27,3 CZK/EUR.

11:04
Anketa Raiffeisenbank

Názor veřejnosti na brexit zjišťovala na svém Twitteru i Raiffeisenbank.

 

11:07
Proti brexitu je i Daniel Craig, představitel Jamese Bonda

 

11:08
Ekonomika jako hlavní téma tweetů o brexitu

 

11:12
Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel upozornil na dopad brexitu pro Českou republiku

Odchod Velké Británie z Evropské unie by nenechal bez následků ani Českou republiku. Pokud si Britové zítra odhlasují v referendu takzvaný brexit, zpomalí růst české ekonomiky až o 0,4 procenta ročně. "A to by určitě přetrvávalo delší dobu," upozorňuje ekonom Komerční banky Viktor Zeisel, který se svými kolegy jako první vyčíslil možné dopady brexitu na českou ekonomiku. 

O 0,4 procenta by ročně zpomalil růst české ekonomiky v případě brexitu.

10 let se může Česko potýkat s výpadkem britské poptávky.

5,4 procenta českého exportu směřuje do Velké Británie.

11:16
Růst HDP Velké Británie, Švýcarska a Norska

Deník The Financial Times porovnal, jak se v posledních 20, 15 a 5 letech v průměru ročně zvyšoval HDP Velké Británie a dvou silných nečlenů Evropské unie - Norska a Švýcarska.
Například v posledních dvou letech rostla Británie jako jediná z této trojice zemí více než o dvě procenta za rok.

 

11:24
Tusk: Zůstaňte s námi

Předseda Evropské rady Donald Tusk na svém Twitteru požádal Brity o setrvání v Evropské unii. "Zůstaňte s námi. Potřebujeme Vás. Společně se vyrovnáme s dalšími výzvami. Zvlášť by to bylo mnohem těžší."

 

11:32
Podle ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera by v případě rozhodnutí o brexitu neměla koruna oslabit nad hranici 27,5 koruny za euro

"Obecně by tak byla ve srovnání s polským zlotým či maďarským forintem vůči nejistotě pramenící z odhlasování brexitu nejméně zranitelná," věří.

11:35
Jak by brexit ovlivnil Evropský parlament
Server Politico zveřejnil grafiku, jak by brexit ovlivnil evropský parlament. 
 

 

11:39
Šéf Ryanair podporuje kampaň Remain

Levné aerolinky Ryanair jsou považovány za jednu z věcí, která nevídaně přispěla k propojení a sjednocení Evropy. Jejich šéf Michael O'Leary varuje, že v případě odchodu Británie z EU se začne rozpadat celá unie. Sám O'Leary podporuje kampaň Remain.

11:50
"Vše, co potřebujete vědět"

Na všechny podstatné otázky ohledně brexitu se pokusil odpovědět portál BBC. S titulkem "Vše, co potřebujete vědět" chce odpovědět voličům na základní otázky ohledně setrvání, či odchodu z Evropské unie. 

11:58
Členství v unii je pro Brity příliš drahé, zní argument příznivců brexitu

Mezi časté argumenty zastánců brexitu patří i ten, že je členství v Evropské unii pro Brity nákladné. BBC sestavila přehled výdajů společného rozpočtu EU v roce 2014. Na co evropské peníze plynuly?
Téměř osmdesát procent z celkových 138,44 miliardy eur šlo na zemědělství a rybolov a na rozvoj chudších regionů v unii. Pokud jde o zemědělství a rybolov, největšími příjemci byly Francie, Španělsko, Německo, Itálie, Polsko. Velká Británie se umístila šestá.

 

12:09
Výsledky budou v 7:30

O výsledku hlasování o zachování, či odchodu Británie z Evropské unie se Britové dozví v 7:30 místního času. 

 

12:13
Co by rozhodnutí o brexitu přineslo světu, Británii či Česku? Ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora vidí například následující scénáře

A) Referendum si Britové zopakují, jako tomu bylo v Irsku při Lisabonské smlouvě
B) Evropa ihned nabídne lepší podmínky a Británie zůstane
C) Británie ihned začne vyjednávat o novém vstupu za jiných podmínek
D) Skotsko se ihned odtrhne a bude součástí EU
E) Po Británii se odtrhne nespokojená Skandinávie a vytvoří novou unii

Pikora míní, že Britové chtějí z EU vystoupit mimo jiné proto, že unii platí více, než z ní získávají. "Z EU těží jen pár britských regionů. Jedná se především o Skotsko. I to je proto jedním z důvodů, proč Skotové na rozdíl od Angličanů chtějí zůstat v EU," tvrdí.

Britové si podle něj navíc myslí, že pokud vystoupí z unie, povede se jim vytvořit s neevropskými zeměmi lepší obchodní svazky.

"Vidí velký potenciál například v růstu obchodu s USA, Čínou a Indií."

12:24
Major mluví o "hrobnících prosperity"
Do debaty se zostra pustil i bývalý britský ministerský předseda John Major. Lídra kampaně za brexit Borise Johnsona a ministra spravedlnosti Michaela Govea označil za "hrobníky prosperity".

"Pokud národ zítra odhlasuje odchod, musíme respektovat jeho názor. Ale pokud bude hlasovat na základě polopravd, nepravd a nedorozumění, budou jim muset hrobníci prosperity velmi brzy zodpovědět některé velmi závažné otázky.
Budou muset zodpovídat za to, co řekli a udělali," prohlásil.
 

 

12:31
Obama podpořil Camerona

Americký prezident Barack Obama podpořil Camerona ve snaze zachovat Británii v Evropské unii, píše CNN.

"Je to v hlubokém zájmu Spojených států, protože to také ovlivňuje naše vyhlídky. Spojené státy chtějí jako partnera silné Spojené království. A to je nejsilnější, když napomáhá vést silnou Evropu." 

12:45
Předseda protievropské strany UKIP Nigel Farage vyzval Brity, aby hlasovali pro odchod z EU

Předseda protievropské strany UKIP Nigel Farage ve svém posledním vystoupení vyzval Brity, aby hlasovali pro odchod z EU.

Prohlásil, že bez jeho partaje by k referendu nikdy nedošlo. Skutečným cílem EU je podle něj "politická unie". "Už dokonce nemáme ani britský pas. Máme pas Evropské unie, který má dalších 508 lidí."

Připomněl, že EU má vlastní hymnu, vlajku a buduje vlastní armádu. "Chci žít s britským pasem a pod britskou vlajkou."

 

12:50
V případě brexitu by si Británie musela sjednat obchodní dohody s více než stovkou zemí

Pokud Britové rozhodnou o brexitu, budou si muset sjednat obchodní dohody s více než 150 zeměmi.

Kromě členů EU a zemí, s nimiž má Unie uzavřené smlouvy o volném obchodu, jsou to i ostatní členové Světové obchodní organizace. Ta nyní, včetně Británie, sdružuje celkem 162 států.

 

12:53
Boris Johnson: Jestli nejste rozhodnutí, nejbezpečnější věc, kterou můžete udělat, je volit odchod

Lídr kampaně podporující brexit Boris Johnson vyzval voliče, aby hlasovali pro odchod z unie, píše BBC. Musíme bojovat za každý hlas, říká.

"Doufám, že všichni, kdo chtějí získat zpět kontrolu nad demokracií, přijdou hlasovat pro brexit. Lidem, kteří se ještě rozmýšlejí, bych chtěl říci, že nejbezpečnější věc, kterou mohou udělat, je volit odchod. Kampaň pro zachování Británie v unii vytvořila nereálnou představu o Evropě. Jejím nejsilnějším argumentem je, že byla schopna ochránit Británii proti tomu a tomu. Nenadchli se pro myšlenku evropského federalismu nebo Spojených států Evropy."

13:01
Cameron vypustil džina imigrace
13:03
První odhady budou ve čtvrtek ve 23:00

První odhady výsledků čtvrtečního referenda zveřejní organizace YouGov krátce po uzavření volebních místností, tedy po 23:00 středoevropského času.

13:05
Ekonom Tilford: Špatný výkon EU i nacionalismus a populismus

Na jedné straně je špatný výkon Evropské unie a neschopnost pomoci lidem, na straně druhé nacionalismus a populismus užívající strach z imigrantů, píše o euroskeptických náladách v Británii i ve střední Evropě ekonom Simon Tilford z londýnského Centra pro evropskou reformu.

13:16
U2: Evropa bez Británie by byla nepředstavitelná

Irská kapela U2 se otevřeně vyjádřila k odchodu Británie z Evropy. Pouhý den před referendem se pokusila ovlivnit voliče, aby hlasovali pro setrvání v Evropě.

"Neodcházejte, chyběli byste nám. Evropu bez Británie si neumíme představit." 

13:26
Nastane-li brexit, zůstane v Česku inflace i v příštím roce pod jedním procentem

Podle analýzy České spořitelny by za to jednak mohlo zpomalení ekonomiky eurozóny, odkud si už teď dovážíme tlak na pokles cen, kromě toho by zpomalil růst výplat.

"Firmy by byly kvůli vyšším rizikům a nižším exportům výrazně méně ochotné zvyšovat mzdy," vysvětlují ekonomové České spořitelny David Navrátil a Jiří Polanský.

Kvůli nízké inflaci by Česká národní banka prodloužila intervenční režim, v rámci kterého nesmí euro už dva a půl roku stát méně než 27 korun.

"Očekáváme, že v případě brexitu by se posunulo opuštění kurzového závazku zhruba o rok až do závěru roku 2018," tvrdí ekonomové.

13:29
Přečtěte si komentář zpravodaje ČRo ve Velké Británii pro HN

"Někteří lidé na starém kontinentu si pořád myslí, že až tábor ´Remain´ ve čtvrtečním referendu dosáhne předpokládaného vítězství, řekne se v pátek ráno:

´Business as usual, jede se dál, vlastně se nic nestalo...´

Jenže to je naprosté nepochopení toho, co se v Británii v posledních týdnech odehrálo," píše v komentáři zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek.

13:34
Daily Mirror je pro "Remain"

Pro Remain, tedy pro setrvání v unii, se den před referendem vyslovil levicový bulvár Daily Mirror. Je posledním z listů, které oznámily svou podporu, když o něco větší část deníků podpořila brexit.

13:44
Gove vs. Cameron

Podle ministra spravedlnosti Michaela Govea připomínají výroky ekonomických expertů o nebezpečích brexitu pro hospodářství snahy nacistických propagandistů, kteří ve 30. letech minulého století rozjeli kampaň proti Albertu Einsteinovi, jenž varoval před nebezpečím režimu Adolfa Hitlera.

Premiéra Davida Camerona to pobouřilo. "Tihle lidé jsou nezávislí - ekonomové, kteří získali Nobelovu cenu; vůdčí byznysmeni, kteří jsou zodpovědní za vytvoření tisíců pracovních míst; organizace, které byly založeny po válce, aby se pokoušely poskytovat nezávislé rady. Je správné jim naslouchat."

13:54
Vnuk Winstona Churchilla je proti brexitu

Vnuk Winstona Churchilla sdílel na Twitteru video, ve kterém se přiklání na stranu odpůrců brexitu. 

 

14:09
Jaké se předpokládají další kroky Camerona, musí rezignovat?

Pokud by ve čtvrtek zvítězil brexit, předpokládá se, že by poměrně rychle musel odstoupit premiér David Cameron, který celé referendum kvůli sporům ve vlastní straně vyhlásil.

Cameron dnes v rozhlase řekl, že to nemá v úmyslu. Všeobecně se ale předpokládá, že by se dlouho neudržel, i když by asi neodstoupil hned, aby dál neoslabil trhy a kurz libry.

Pokud by Británie v EU zůstala, ale s jen velmi těsným výsledkem, byla by jeho pozice také vratká. Za takových okolností ho budou euroskeptici tlačit k dalším požadavkům na Brusel, řekl britský politolog Simon Hix. "Nebude to vyřešeno a to bude destabilizující pro Evropu i pro Británii."

14:12
Pořad BBC DailySunday Politics zveřejnil tříminutové video, v němž ukazuje to nejlepší i nejhorší z kampaně kolem brexitu

 

14:12
Jaguar pozastavil výstavbu továrny v Nitře
14:25
Zastánci brexitu chtějí omezit regulaci obchodu

Podle OECD patří míra regulace obchodu se zbožím ve Velké Británii k nejnižším ve světě – podle posledních statistik, které pochází z roku 2013, byla ve skupině 45 vyspělých zemí druhá nejnižší po Nizozemsku.

Zastánci brexitu jsou ale podle Financial Times přesvědčeni, že je i toto příliš a díky odchodu z Evropské unie by bylo možné regulace ještě omezit.

14:34
Turecko nikdy nebylo pro EU zátěží, ohradil se turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoglu

Turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoglu se důrazně ohradil proti tomu, že jeho země byla v Británii využita v negativní argumentaci v souvislosti s možným brexitem.

"Není správné, že otázka, kdy se Turecko stane členem EU, se využívá v kampani o brexitu. Turecko nikdy nebylo pro EU zátěží," řekl Çavuşoglu.

Šéf turecké diplomacie dodal, že Turecko by bylo rádo, kdyby Británie zůstala v Evropské unii, a zajistila tak, aby byla unie silnější.

14:57
Danske Bank: Dánsku a Finsku by v případě brexitu hrozila recese

Severské ekonomiky by v případě vystoupení Británie z Evropské unie mohly zaznamenat útlum, přičemž Dánsko a Finsko by mohly sklouznout do recese. Uvedla to podle agentury Reuters Danske Bank. Severské ekonomiky by podle ní mohly zpomalit tempo růstu o půl až jedno procento.

Ekonomové odhadují, že kdyby se Britové ve čtvrtečním referendu rozhodli pro brexit, mohl by být dopad na hospodářský růst patrný už v druhé polovině tohoto roku.

"Dánsko by doplatilo na svou provázanost s evropskou ekonomikou, Švédsko a Finsko na svou závislost na vývozu investičního zboží a Norsko na pravděpodobný propad cen ropy," uvedla společnost Danske Bank.

15:12
Jak se dělá "politické počasí"
15:19
Vzpomínka na Jo Coxovou
15:21
Generální tajemník NATO varoval před brexitem

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval před odchodem Velké Británie z Evropské unie. "Britská role v srdci Evropy je klíčová pro boj s terorismem a nelegální masovou migrací," prohlásil v rozhovoru pro britský list The Guardian.

"Rozdrobená Evropa" by podle něj mohla vést k nestabilitě v regionu.

"Nemám hlas. Rozhodnutí je na Britech. Mohu vám ale říci, co je důležité pro NATO. A silná Velká Británie v silné Evropě je dobrá pro Velkou Británii a pro NATO, protože čelíme bezprecedentním bezpečnostním hrozbám terorismu, nestability a nepředvídatelnému bezpečnostnímu prostředí. A rozdrobená Evropa povede k nestabilitě a nepředvídatelnosti."

15:26
Co by znamenal brexit pro rozpočet EU a Velké Británie?

Podle analytického think-tanku Bruegel činily v roce 2014 příjmy unijního rozpočtu celkem 118,9 miliardy liber. Z toho Velká Británie přispěla 13 miliardami, zároveň ale z rozpočtu následně získala čtyři miliardy liber - především v rámci zemědělských dotací.

15:34
Výsledky referenda ovlivní i počasí

Podle expertů i médií budou pro výsledek referenda klíčoví nejen nerozhodnutí voliči, ale také účast. Čím více mladých, kteří vesměs podporují členství v EU, přijde k volbám, tím by měla být větší šance Remain.

Podle The Daily Telegraphu by účast mohlo ovlivnit i počasí, přičemž meteorologové na zítřek slibují bouřky. Podle kampaně Leave by to mohla být výhoda pro ni, protože její stoupenci jsou více odhodlanější odejít.

Volební expert John Curtice ale listu řekl, že "podle všech poznatků nemá počasí vliv na počet voličů".

15:36
Na výsledek referenda lidé vsadili 20 milionů liber

Podle sázek sázkové kanceláře Betfair je pravděpodobnost setrvání Británie v EU 76 procent. Další sázková kancelář William Hill uvedla, že na výsledek referenda bylo vsazeno 20 milionů liber, z toho dvě třetiny na Remain (Zůstat).

15:38
Britové mění libry za eura a dolary
15:39
Shrnutí nejlepšího a nejhoršího z kampaně
15:42
Od naší zvláštní zpravodajky v Londýně Silvie Houskové

"Jsem ráda, že je Británie tak multikulturní, ale musíme začít migraci kontrolovat, jinak nebudeme mít kde bydlet," říká 60letá Jessica, která dobrovolně rozdává v Londýně letáky, které vyzývají k odchodu z EU.

Její obavy jsou velké, nechce ale připustit, že bytovou situaci i socialní systém může změnit britská vláda.

15:50
Juncker: Žádné další vyjednávání s Británií

"Britští voliči by měli vědět, že s Velkou Británií už nebudeme vyjednávat," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. David Cameron už podle něj ze strany Evropské unii získal vše, co mu byla schopná nabídnout.

15:53
Labouristy čeká "boj o životy", prohlásil Khan

"Sázky nemohly být výše: toto rozhodnutí dopadne v nadcházejících desetiletích na naše životy, naše zaměstnání, naši prosperitu a naši bezpečnost," prohlásil současný starosta Londýna Sadiq Khan. Zároveň vyzval k setrvání v Evropské unii.

Labouristy podle něj až do zítřejší 22. hodiny, kdy se uzavřou volební místnosti, čeká "boj o naše životy".

15:53
Boris Johnson "otočil"

Před třemi lety Boris Johnson dostal otázku, jak by hlasoval, "kdyby referendum o brexitu bylo zítra".

Nynější lídr kampaně pro vystoupení tehdy tvrdil, že by chtěl, aby Británie zůstala součástí Evropské unie. 

15:56
Video: Co by se stalo, kdyby došlo k brexitu

Británii v případě brexitu postihne období největší nejistoty za desítky let, tvrdí CNBC v krátkém videu varujícím před propadem na burzách v pátek ráno.

16:28
Další referendum? Tentokrát v Itálii o členství v eurozóně...
16:34
Bookmakeři věří setrvání Británie v EU

Bookmakeři sázkových kanceláří v České republice odhadují, že Britové ve čtvrtečním referendu rozhodnou o setrvání země v Evropské unii. Na tuto variantu vypsali kurz 1,2:1, zatímco na brexit 4:1. Kurzy museli částečně upravit i kvůli sázejícím, kteří z 85 procent věří setrvání v unii.

16:35
Němečtí průmyslníci v případě brexitu nechtějí obnovovat cla

Od Evropské unie by bylo "opravdu velmi hloupé", kdyby na Británii po jejím případném čtvrtečním rozhodnutí odejít z osmadvacítky uvalila obchodní bariéry. Zpravodajské stanici BBC to dnes řekl šéf Svazu německého průmyslu (BDI) Markus Kerber. Dodal, že jeho sdružení se hodlá stavět proti takovýmto snahám a že znovuzavedení cel na britské zboží by bylo nežádoucím návratem do doby před 70. lety minulého století.

16:38
Věříme, že Britové chtějí zůstat, shodly se Merkelová a Szydlová

Německo i Polsko si přejí, aby Británie zůstala v Evropské unii, budou ale respektovat rozhodnutí britských občanů, shodly se německá kancléřka Angela Merkelová a šéfka polské vlády Beata Szydlová.

V německé metropoli se zúčastnily společného zasedání vlád obou zemí.

"Pevně věříme, že Britové chtějí zůstat," nechala se slyšet Szydlová, podle níž je rozhodnutí zásadní pro budoucnost unie. Obě političky zároveň opakovaně zdůraznily, že rozhodnutí je na Britech.

17:00
Brexit by Británii ztížil přístup na jednotný evropský trh

Případný brexit velmi ztíží Britům přístup na evropský jednotný trh, píše na svém Twitteru zpravodaj BBC. Evropští politici se předhánějí výroky o tom, že vystoupení z unie je nevratné.

17:02
Přečtěte si rozhovory o brexitu, které přinesl týdeník Respekt
17:06
Morgan Stanley uvažuje o opuštění Londýna
17:11
Britská libra a euro před referendem dál zpevňují

Americký dolar dnes opět oslabuje, zatímco britská libra a euro den před referendem o členství Británie v Evropské unii dál zpevňují.

Libra vůči dolaru odpoledne přidávala zhruba 0,35 procenta na 1,4697 dolaru. Je sice asi jeden cent pod letošním maximem, kam se dostala v úterý, ale zhruba pět procent nad minimy kolem 1,40 dolaru z minulého týdne.

Euro přidávalo zhruba jedno procento na 1,1338 dolaru. Dolarový index, který sleduje pohyb amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odepisoval 0,4 procenta.

17:19
Žantovský: Češi v Británii jsou kvalifikovaní, úspěšní a nemají velké rodiny. Odpůrci imigrace o nich nemluví
17:20
Britové rozhodovali v referendu už v roce 1975

Britský deník The Telegraph připomíná, že Britové v referendu rozhodovali o své budoucnosti v rámci evropské integrace již v roce 1975. Kampaň tenkrát prý zdaleka nebyla tak vyhrocená. 

17:39
Gove se omluvil za "nevhodnou historickou analogii"

Ministr spravedlnosti Michael Gove se omluvil za své výroky, v nichž přirovnal ekonomické experty varující před brexitem k nacistickým propagandistům.

"Použil jsem nevhodnou historickou analogii, byla to chyba. Je mi to líto," uvedl.

17:44
The Economist vyvrací mýty o brexitu

The Economist se snaží vyvracet mýty o brexitu. Jeden z nich je, že britskou ekonomiku odchod z EU nepoznamená. Podle britského ministerstva financí ale každá britská domácnost přijde do roku 2030 v průměru o 4300 liber, což je zhruba 151 528 korun.

17:46
Jaký je asi postoj Alžběty II. k referendu?
17:49
Francie ani Slovensko si podle Fica s Hollandem brexit nepřejí

Francie a Slovensko si nepřejí odchod Británie z Evropské unie. Během společné schůzky v Paříži se na tom shodli francouzský prezident François Hollande a slovenský premiér Robert Fico.

18:01
Cameron: Kvůli našim dětem - volte "Remain"
18:27
Příznivci vs. odpůrci EU - 44 : 45 procentům

Nejnovější průzkum agentury Opinium před čtvrtečním referendem o britské budoucnosti v Evropské unii 45 procenty mírně favorizuje odpůrce unie, zastánci svazku s Bruselem za nimi zaostávají o jeden procentní bod.

Naposledy Opinium zveřejnila výsledek stejného průzkumu v sobotu, kdy tábory příznivců i odpůrci evropského bloku měly shodně 44 procent.

Dnes zveřejněné sondáže se zúčastnilo 3000 lidí.

18:34
Britové se bojí, že podraží zahraniční rekreace

"Jedeme v září pryč, takže si kupuji eura. Myslím si, že libra půjde dolů," poznamenal John Murphy, když si u stanice londýnského metra Liverpool Street měnil peníze.

Obyvatelé Spojeného království se před obdobím dovolených obávají, že pokud výsledkem referenda bude vystoupení Británie z EU, výrazně klesne kurz libry, což by citelně zdražilo zahraniční rekreace.

Také Richard Bailey, který stál frontu s Murphym, očekává propad hodnoty libry, což v případě brexitu předpovídají i mnozí ekonomové.

Britská poštovní společnost Post Office uvedla, že prodej valut na jejích pobočkách i přes internet od víkendu meziročně vzrostl o 74 procent. Dnes se na pobočkách uskutečnilo o 74 procent a na internetu o 381 procent transakcí více než loni ve stejný den.

Společnost Travelex udává, že v období od 14. do 21. června zájem o výměnu liber přes internet vzrostl o 30 procent.

18:40
Pieta za Jo Coxovou na Trafalgarském náměstí
18:54
Investiční banky varují klienty před problémy kvůli referendu

Přední investiční banky varují své klienty před problémy při obchodování na finančních trzích, ke kterým by mohly vést výkyvy spojené s referendem o setrvání Británie v Evropské unii.

Švýcarská banka UBS dnes například upozornila, že by v případě mimořádných výkyvů nemusela být schopna uskutečnit některé příkazy na své elektronické obchodní platformě.

Podobná varování svým klientům již dříve zaslaly také další banky, například nizozemská ING nebo francouzská Société Générale.

Upozornění kvůli referendu zaslaly klientům i některé americké banky. Například Bank of America varovala před možnou prodlevou a dočasnými výpadky v obchodování.

19:14
Od naší zvláštní zpravodajky v Londýně Silvie Houskové

I když je Londýn podle průzkumů veřejného mínění jasně pro setrvání Británie v EU, najdou se podle Jessicy stále nerozhodnutí voliči.

"Chceme je ještě na poslední chvíli strhnout na naši stranu. Nikdo neví, co by se stalo, kdybychom vystoupili," říká Jessica, která rozdává letáky, zatímco jeji kamarádi zpívají.

19:18
Komentátor HN Petr Honzejk glosuje
19:23
Británie je na referendum připravená
19:45
Corbyn: EU není dokonalá

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn zdůraznil, že EU není dokonalá, je ale nejlepším nástrojem pro "ochranu životní úrovně a práv našich lidí". Podpořili ho londýnský starosta Sadiq Khan a velšský první ministr Carwyn Jones. Ve Skotsku setrvání Británie v EU podpořila Nicola Sturgeonová společně se svými čtyřmi předchůdci ve funkci prvního ministra Skotska.

19:50
V Londýně převládali aktivisté Remain

Přes den nebyla v londýnských ulicích blízkost referenda příliš patrná a kampaň se vedla především formou celostránkových inzerátů obou stran v novinách. Koncem odpoledne, když se lidé vracejí z práce, se objevili u vchodů do metra dobrovolníci rozdávající letáky. V kosmopolitním Londýně měli převahu aktivisté Remain (setrvat v EU).

19:52
Během piety za Coxovou promluvila i Malalaj

Na Trafalgarském náměstí se několik tisíc lidí zúčastnilo koncertu a vzpomínky na zavražděnou poslankyni a stoupenkyni unie Jo Coxovou, jejíž smrt vrhla stín na závěr kampaně. Na podiu promluvil manžel Coxové, její sestra, pákistánská nositelka Nobelovy ceny za mír Malalaj Júsufzaiová, herečka Gillian Andersonová i zpěvačka Lilly Allenová s oblíbenou písničkou Coxové.

19:54
Evropské akcie posílily, růst ale zmírnily obavy z brexitu

Akcie na západoevropských trzích v poslední den před referendem o setrvání Británie v Evropské unii posílily. V závěru obchodování však o část zisků přišly, protože nejnovější výsledky průzkumů znovu obnovily obavy z takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z EU.

19:57
Zpochybnění britského referenda bude možné jen u soudu

Zpochybnění celostátního výsledku čtvrtečního referenda o setrvání Británie v Evropské unii bude možné jen soudní cestou, naopak dosáhnout přepočtu hlasů na lokální úrovni bude mnohem snadnější a volební komise je vůči takovému postupu vstřícná.

19:59
Klasické "exit polls" se neočekávají

Britové budou hlasovat od 07:00 do 22:00 místního času (08:00 až 23:00 SELČ). Po uzavření volebních místností se neočekávají žádné odhady, které jsou například po parlamentních volbách běžné. Média, která si takovéto odhady nechávají vypracovat, to vysvětlují tím, že případná statistická chyba by byla příliš veliká. Některé investiční fondy ale plánují vlastní soukromé odhady, na které mohou trhy reagovat.

Po uzavření volebních místností se nicméně televize Sky News chystá zveřejnit výsledky průzkumu, který agentura YouGov ve čtvrtek vypracuje na základě internetového dotazování.

Volební komise předpokládá, že Britové se konečné výsledky dozví v čase snídaně. Okolo 06:00 SELČ se očekává, že budou známé údaje z 80 procent volebních středisek, do dvou hodin poté má být vyhodnocen i zbytek hlasů.

20:00
Nové výsledky průzkumu zveřejnila i společnost TNS

Krátce po agentuře Opinium zveřejnila výsledky svého dotazování společnost TNS, podle které si 43 procent respondentů přeje brexit, tedy odchod z EU, a 41 procent zůstat. Zbývajících 16 procent se ještě nerozhodlo, případně se referenda nechce zúčastnit.

V průzkumu TNS, jehož výsledek byl zveřejněn před týdnem, se vyslovilo pro brexit 47 procent účastníků sondáže, pro setrvání pak 40 procent.

20:33
Jak šel čas s euromýty v britských médiích
20:50
Přečtěte si nejlepší výroky o brexitu
21:00
Poslankyni Jo Coxovou si připomněli i lidé v Bruselu

Lidé v Belgii pokládají květiny při pietě k Jo Coxové.

Foto: Reuters

21:29
21:54
With or without you?

Irští rockeři U2 se nechali slyšet, že Evropská unie bez Británie by byla "nepředstavitelná". Čtyřčlenná kapela v hlasování o brexitu podporuje kampaň "remain", tedy pro setrvání v EU.

22:15
Přehledně: Kdy se dozvíme o výsledcích referenda?
22:39
Po referendu se britští konzervativci opět semknou, čeká Gove

Rány zasazené Konzervativní straně britského premiéra Davida Camerona tvrdou kampaní před čtvrtečním referendem o setrvání země v Evropské unii půjde vyléčit snadněji, než si mnozí myslí. Dnes to podle BBC prohlásil ministr spravedlnosti Michael Gove, který je sice členem Cameronových toryů, ale stojí v čele kampaně volající po odchodu z evropského bloku.

"Ať již bude výsledek referenda jakýkoli, budeme schopni úspěšně dále spolupracovat," řekl Gove. "Myslím, že to bude snadnější, než si mnozí představují, protože máme dostatek dobré vůle, úcty a smysl pro společné cíle, to konzervativce spojuje," dodal.

22:48
Americké akcie před britským referendem mírně klesly

Akcie ve Spojených státech v dnešním slabém obchodování smazaly počáteční zisky a jejich hlavní indexy skončily mírným poklesem. Původní optimismus na Wall Street podkopaly během obchodování nejnovější průzkumy týkající se čtvrtečního referenda o členství Británie v Evropské unii.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v závěru klesl o 0,27 procenta na 17 780,83 bodu. Širší index S&P 500 skončil na 2085,45 bodu se ztrátou 0,17 procenta. Index technologického trhu Nasdaq klesl o 0,22 procenta na 4833,32 bodu.

23:00

Prozatím se s Vámi loučíme, v on-line přenosu budeme pokračovat zítra, kdy nás čeká už samotné hlasování o referendu.

Dobrou noc