Vládnoucí Lidová strana zvítězila v nedělních parlamentních volbách ve Španělsku. Podle oficiálních předběžných výsledků po sečtení téměř sta procent hlasů získala 137 mandátů v dolní komoře parlamentu, která má 350 křesel. Druzí skončili socialisté s asi 85 poslanci a třetí se umístila radikálně levicová koalice Unidos Podemos se 71 křesly.

Oproti předchozím prosincovým volbám si vládní lidovci polepšili o 14 mandátů, ale ani to jim nestačí na absolutní většinu (176 mandátů). Povolební jednání tak budou zřejmě opět složitá, neboť ani s centristickou stranou Ciudadanos, která po nedělních volbách obsadí 32 křesel v dolní komoře, nedají vládní lidovci absolutní většinu dohromady.

Radikální levice ve Španělsku má blízko k volebnímu úspěchu - čtěte ZDE

"Nejsem spokojený. My socialisté jsme chtěli vyhrát volby a nepovedlo se to, ale nakonec jsme nejsilnější levicová politická síla v zemi," komentoval výsledky voleb šéf socialistů Pedro Sánchez, který se letos marně pokoušel získat důvěru poslanců pro sestavení nové vlády.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Sánchez také obvinil šéfa koalice Unidos Podemos Pabla Iglesiase, že kvůli němu posílila pravice. Podle Sáncheze se Iglesias snažil jen o to, aby porazil socialisty. Oba lídři měli konflikt již před vyhlášením opakovaných voleb, kdy Iglesias odmítl šéfa socialistů podpořit jako navrženého premiéra při hlasování o důvěře v parlamentu.

Jako "poraženého" označují španělské deníky právě Iglesiase, jehož koalici umísťovali předvolební průzkumy na druhé místo, jen s mírným odstupem za lidovci. Iglesias dnes označil výsledky za "neuspokojivé" a dodal, že je třeba "učinit reflexi".

Volební účast v nedělních volbách činila téměř 70 procent, tedy stejně jako v prosincových volbách.

Právě skutečnost, že se v předchozím půlroce strany nedokázaly dohodnout na povolební koalici, vedla k opakovaným volbám. Španělé šli dnes opakovaně k volbám poprvé od pádu frankistické diktatury.