Britský europoslanec a bojovník za vystoupení Velké Británie z Evropské unie Nigel Farage rezignoval na funkci předsedy ve Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP). Podle britského deníku The Independent řekl, že v této pozici již "nemůže dosáhnout více". Poslancem Evropského parlamentu ale hodlá zůstat do konce funkčního období.

Svoji rezignaci oznámil necelé dva týdny poté, co Britové v referendu 23. června těsnou většinou rozhodli o vystoupení země z Evropské unie.

Farage na tiskové konferenci prohlásil, že nikdy nechtěl být kariérním politikem. "Nyní cítím, že jsem udělal svůj kus práce a že nemohu dosáhnout více. Nezměním svůj úmysl, to vás ubezpečuji," prohlásil.

Narážel na fakt, že svou rezignaci oznámil již v květnu 2015, kdy se mu nepodařilo probojovat do britského parlamentu. O pár dní později ale otočil a předsedou strany zůstal.

Farage řekl, že brexitem dosáhl svých politických ambicí. "Dal jsem se do toho, protože jsem chtěl, aby si náš národ vládl sám, ne abych dělal politickou kariéru," prohlásil.

Podle něj mohou nejlepší dny strany, kterou vedl, teprve přijít: "UKIP je ve výborné pozici a bude pokračovat v činnosti, s mojí podporou je schopný přitáhnout vysoký počet voličů. Pokud vláda nebude dodržovat své sliby a labouristé budou odtrženi od voličů, mohou pro UKIP nejlepší dny teprve nastat," dodal. Nadále chce stranu podporovat a sledovat proces budoucích jednání mezi Londýnem a Bruselem.

V prvních reakcích na Farageův odchod si evropští politici neberou servítky. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn označil jeho krok za "velmi zbabělý". "Najedou se politici jako Boris Johnson a Nigel Farage stahují zpátky do ulity," dodal.

Předseda frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Manfred Weber označil Farage za "posledního z řady zbabělců, kteří opouštějí chaos, za nějž jsou zodpovědní". Rezignace podle něj dokazuje Farageovu nedůvěryhodnost. Bývalý předseda britských labouristů Ed Miliband prohlásil, že jeho odchodu z politiky nijak nelituje.

Nigel Farage vstoupil do politiky v 90. letech, členem Evropského parlamentu za stranu UKIP se stal v roce 1999.

Výsledek červnového referenda způsobil více odchodů z vedoucích pozic v britské politice. Svou rezignaci oznámil britský konzervativní premiér David Cameron a bojovat o jeho místo odmítla jedna z nejvýraznějších tváří tábora za brexit – bývalý starosta Londýna Boris Johnson.

Neklid ve straně zažívají i opoziční labouristé. Předseda strany Jeremy Corbyn čelí vyslovení nedůvěry od labouristických poslanců, odstoupit ale zatím nehodlá.

Významné body ze života Nigela Farage:

- Europoslanec Farage podporoval odchod Británie z EU před brexitem, oficiálně ale součástí kampaně Leave (odejít) nebyl. Straně UKIP předsedal od listopadu 2010 a předtím od září 2006 do listopadu 2009.

- V Evropském parlamentu zasedá od roku 1999. Společně s Italem Francescem Speronim vede euroskeptickou frakci Evropa svobody a přímé demokracie (někdejší Nezávislost a demokracie, kterou vedl od roku 2009). Je proslulý svými občasnými kontroverzními proslovy v EP a silně kritizuje euro.

- Farage byl zakládajícím členem UKIP, když v roce 1992 opustil Konzervativní stranu poté, co Británie podepsala Maastrichtskou smlouvu o EU. Od roku 1994 pravidelně kandidoval v parlamentních i evropských volbách, poprvé uspěl v roce 1999 ve volbách do EP. Svůj mandát obhájil v letech 2004, 2009 a 2014.

- Farage se v říjnu 2013 umístil na druhém místě žebříčku hlasování o nejvlivnějšího pravicového politika, který vyhlásil deník The Daily Telegraph; první byl premiér David Cameron. A list The Times o rok později Farage vyhlásil Britem roku.

- Farage se narodil 3. dubna 1964 v Downe v hrabství Kent. Jeho jméno pochází od vzdáleného předka z řad hugenotů. Jeden z jeho předků se narodil v Německu a v 19. století se odstěhoval do Londýna. Jeho otec byl burzovní makléř a pracoval v londýnské City.

- Po studiích na Dulwich College, státní nezávislé škole, kterou navštěvují studenti všech sociálních skupin z jižního Londýna, se Farage rozhodl nejít na univerzitu, ale začal pracovat v londýnské City - obchodoval na londýnské burze London Metal´s Exchange a později pracoval pro několik dalších bank a investičních společností.

- Farage se poprvé oženil roku 1988 s Graine Hayesovou, mají spolu dvě děti - Samuela a Thomase. V roce 1999 si vzal Němku Kirsten Mehrovou, se kterou má další dvě děti - Victorii a Isabellu.