Německý ministr vnitra Thomas de Maizière chce v souvislosti s pondělním útokem ve vlaku v Bavorsku zpřísnit bezpečnostní opatření v zemi. Vyzval mimo jiné ke zvýšení počtu bezpečnostních kamer, posílení početního stavu policie či lepší ochraně policistů. Na středeční tiskové konferenci podle agentury DPA také řekl, že mladík identifikovaný jako 17letý afghánský běženec jednal zřejmě sám a že video, které po sobě zanechal, nenaznačuje, že svůj čin vykonal na rozkaz radikálního hnutí Islámský stát (IS).

"Je to možná případ, který se nachází na hranici mezi terorismem a masakrem, za kterým stojí vyšinutí útočníci," řekl de Maizière. O činu pak hovořil jako o brutálním aktu bezhlavého násilí. Dodal, že útočník byl ovlivněn propagandou IS, ke kterému se na videu hlásil, o přímém napojení ale důkazy nejsou.

Pochybnosti panují o afghánském původu útočníka. Vyvolává je právě videonahrávka, na které teroristický čin ohlašuje. Hovoří sice paštunsky, což je úřední jazyk v Afghánistánu, používá však obraty běžné v Pákistánu, jehož část obyvatel tímto jazykem rovněž mluví. Pákistánské varianty jsou pak patrné především u slov jako sebevražda, vláda, armáda či muslimové.

O pákistánské výslovnosti paštunštiny jsou podle ZDF přesvědčeni i jazykoví odborníci, kteří záznam prověřovali. Policisté při domovní prohlídce u mladíka navíc nalezli neupřesněný pákistánský dokument. Vyšetřovatelé proto nevylučují, že se útočník vydával za Afghánce, aby v Německu zvýšil svou šanci na přiznání uprchlického statusu.

"Pozadí zločinu stále musí být ještě objasněno," uvedl ministr. Dodal, že zatím vychází z toho, že útočník pocházel z Afghánistánu. Podle de Maizièra na afghánský původ ukazuje možný motiv, kterým mohla být smrt útočníkova přítele v Afghánistánu. Německé úřady také řeší dřívější mladíkovu žádost o sloučení rodiny, která je v Afghánistánu.

Ministr rovněž řekl, že Německo učiní vše, aby podobným útokům zabránilo. Pomoci by k tomu mělo zpřísnění bezpečnostních opatření, které žádá. "Záruka ale přesto neexistuje," dodal.

Po větších bezpečnostních opatřeních volají i policejní a železničářské odbory. Šéf policejních odborů Rainer Wendt navrhl, aby dráhy investovaly do kamerových systémů na nádražích a ve vlacích. Uvítal by také zřízení vlakové obdoby takzvaných leteckých maršálů, kteří ozbrojeni a v utajení dbají o bezpečnost při některých letech.