Tisíce Turků se v neděli v podvečer shromáždily na manifestaci v centru Istanbulu, aby vyjádřily svou podporu demokracii, v mnoha případech ale také odmítavý postoj k výjimečnému stavu.

Ten vyhlásil prezident Recep Tayyip Erdogan po nedávném nezdařeném vojenském převratu.

Manifestaci svolala hlavní opoziční Lidová republikánská strana (CHP) a připojili se k ní i příznivci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), uvedla agentura AFP.

V zemi zatím po zmařeném puči pokračuje vlna čistek. Podle premiéra Binali Yildirima rozpustí Turecko prezidentskou stráž.

Ministr školství řekl, že země najme zhruba 20 tisíc učitelů jako náhradu za ty, kteří byli odvoláni v rámci čistek ve státních institucích.

Prezident Erdogan v neděli oznámil, že při operacích namířených proti osnovatelům puče bylo zadrženo 13 165 osob.

Vojáci, kteří se zúčastnili pokusu o puč, Turecko silně poškodili a budou co nejpřísněji potrestáni, řekl v neděli náčelník generálního štábu turecké armády Hulusi Akar.

Prokurátoři navíc začali vyšetřovat osoby, které na sociálních sítích šíří názor, že pokus o puč byl ve skutečnosti zosnován vládou.

Turecku nyní platí výjimečný stav a Erdogan může vládnout pomocí dekretů, což už také činí. Dekretem nařídil uzavřít 15 univerzit a 934 dalších škol a také 109 studentských kolejí. Na 30 dnů také prodloužil období, kdy podezřelý smí být zadržován bez vznesení obvinění.

Shromáždění na istanbulském náměstí Taksim začalo přibližně v 17:00 středoevropského času. Kolem náměstí byly rozmístěny bezpečnostní zátarasy a připraveny televizní štáby. V patnáctimilionovém Istanbulu bude až do půlnoci zdarma veřejná doprava.

V moři tureckých státních vlajek se objevuje řada portrétů zakladatele turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka. Přítomní nesou transparenty s nápisy "Bráníme republiku a demokracii", "Nejvyšší moc patří bezpodmínečně lidu" a "Ne puči, ano demokracii".

Kromě odmítnutí puče a jeho organizátorů přišla ale řada lidí očividně vyjádřit i své znepokojení s ohledem na vyhlášení výjimečného stavu, stejně jako svou opozici vůči prezidentu Erdoganovi. Dávají to najevo hesly jako "Ani převrat, ani diktát, moc lidu!", "Turecko je a zůstane laické" a "My jsme vojáci Mustafy Kemala".

Čistky pokračují po celém Turecku

Cílem čistek je zlikvidovat příznivce duchovního Fethulaha Gülena, který je podle Ankary osnovatelem puče z 15. července. Čistky se dotkly více než 50 tisíc vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí.

Erdogan v neděli řekl, že mezi zadrženými je 8838 vojáků, 2101 soudců a prokurátorů, 1485 policistů, 52 místních představitelů a 689 civilistů.

V projevu, který ukazovaly televize umístěné na veřejných prostranstvích, prezident rovněž prohlásil, že mezi zadrženými členy bezpečnostních sil je 5863 generálů a 282 policejních důstojníků.

Ministr spravedlnosti Bekir Bozdag řekl, že v listopadu bude jmenováno tři tisíce soudců a prokurátorů a že je dost lidí schopných nahradit odvolané osoby. "Chtěli jsme v listopadu jmenovat 1500 soudců a prokurátorů, vzhledem k nedávným událostem jich budeme jmenovat tři tisíce," řekl ministr.

Mezi jmenovanými bude 800 současných soudců a prokurátorů a 2200 zbylých budou absolventi právnických škol.

Ministr školství Ismet Yilmaz uvedl, že odvolaným učitelům a profesorům byly odebrány licence a že vláda se chystala nové učitele jmenovat v únoru příštího roku, avšak teď jmenování urychlí.