Polský Ústavní soud opět odmítl změny v pravidlech svého fungování, které opakovaně schválila vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Podle kritiků se vláda, disponující většinou v obou komorách polského parlamentu, snaží ochromit nejvyšší justiční orgán v zemi. Situace znepokojuje Evropskou unii a Spojené státy.

Podle nálezu, ohlášeném ve čtvrtek předsedou Ústavního soudu, část červencové novely zákona o Ústavním soudu odporuje základnímu zákonu země. Protiústavní je například ustanovení umožňující čtyřem soudcům až půl roku blokovat rozhodování celého soudu anebo zásada posuzovat návrhy podle pořadí, v jakém k soudu dorazily, a ne podle důležitosti.

S verdiktem, přijatým již dříve na neveřejném jednání soudu, nesouhlasili tři soudci, zvolení hlasy PiS.

Vláda PiS dala předem najevo, že nebude respektovat názor ústavních soudců, protože je podle ní protiprávní, a jejich rozhodnutí nezveřejní v úředním věstníku. Předseda PiS, bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński, dokonce ve středu pohrozil kroky, které "definitivně rozhodnou, že se Ústavní soud podřídí ústavě".

Novelu zákona o Ústavním soudu, přijatou minulý měsíc, napadli u Ústavního soudu tři opoziční strany, ombudsman i předsedkyně Nejvyššího soudu. Novela měla nahradit normu z loňského prosince, kterou Ústavní soud v březnu zamítl, i když ani tento verdikt vláda nezveřejnila.

Spor o Ústavní soud mezitím dospěl tak daleko, že Brusel kvůli obavám o demokracii a právní stát v Polsku zahájil proceduru, která by mohla skončit i přijetím sankcí proti Polsku.

Americký prezident Barack Obama minulý měsíc ve Varšavě vyjádřil znepokojení a "jako přítel a spojenec" vyzval k podpoře demokratických institucí, právnímu státu, nezávislé justice a svobodných médií.