Německo by mohlo obnovit brannou povinnost, kterou zrušilo před pěti lety. Podle serveru Spiegel Online s tím počítá návrh koncepce civilní obrany, který by ve středu měla schválit vláda. Obnovení branné povinnosti by podle koncepce připadalo v úvahu například při nasazení vojáků na vnějších hranicích Severoatlantické aliance. 

Návrat k odvodům Němců do armády může podle navržené koncepce přijít v okamžiku, kdy bude třeba zajistit "civilní podporu bojovým jednotkám". Podle Spiegel Online to znamená například situaci, kdy by se němečtí vojáci museli v rámci NATO podílet na ochraně vnější hranice aliance před útočníkem.

Na nová děla si vojáci počkají, nejsou peníze. Obrana zmodernizuje ta stará - čtěte ZDE

Koncepce zároveň předpokládá, že v případě obnovení branné povinnosti by se civilní firmy musely podílet na renovaci fungujících kasáren nebo výstavbě nových, aby bylo možné zajistit ubytování pro nové vojáky.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Německo zrušilo brannou povinnost v roce 2011 poté, co platila 55 let. Vláda tento krok zdůvodnila tím, že nevidí žádné vojenské ani politické zdůvodnění toho, proč by odvody měly pokračovat. Letos v červnu uvedla ministryně obrany Ursula von der Leyenová, že navzdory napětí mezi Západem a Ruskem a navzdory islamistickému terorismu nevidí důvod brannou povinnost obnovovat.

Návrh koncepce civilní obrany vyvolal v Německu už před oficiálním schválením a představením podrobností intenzivní debatu. Ta se týká především doporučení, aby lidé doma měli pro případ živelní pohromy či napadení země zásoby jídla a pitné vody na 10 dní. Podle opozice vláda podobnými doporučeními pouze vyvolává atmosféru strachu. Opoziční strany nevidí žádnou hrozbu, která by si vyžadovala vytváření zásob.