Albánský parlament schválil v úterý zákon, který umožní prověřovat osobní a profesionální způsobilost soudců a prokurátorů. Právní předpis je důležitou součástí reformy justice, což je klíčová podmínka pro zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií. Poslanci reformu schválili po dlouhém dohadování v červenci.

Přijetí zákona ve 140členném Lidovém shromáždění podpořilo 88 zákonodárců, jeden se hlasování zdržel. Opozice hlasování bojkotovala, uvedla agentura AP. Ke schválení tohoto právního aktu nebyla nutná kvalifikovaná většina jako v případě souhlasu s celou reformou soudního systému země. Vzhledem k tomu, že reformní balíček obsahoval také ústavní změny, byla nutná podpora nejméně dvou třetin poslanců.

Reformu 18 měsíců tvrdě odmítala Demokratická strana, což je v zemi hlavní opoziční formace. Pod tlakem Evropské unie a především Spojených států nakonec ustoupila a 22. července parlament jednomyslně hlasoval pro změny v justici.

Cílem reformy je dosáhnout nezávislosti soudců a prokurátorů a vykořenit korupci, která je v albánské justici velmi rozšířená. Má k tomu přispět i kontrola příjmů a majetku soudců a prokurátorů a prověřování jejich profesionální způsobilosti.

Albánie požádala o status kandidátské země pro vstup do EU v roce 2009, ale kvůli otálení s reformami a v boji proti korupci a zločinnosti ho získala až v roce 2014. Vláda intenzivně usiluje o otevření přístupových rozhovorů do konce letošního roku, bez neprodleného zahájení realizace schválené reformy soudnictví se jí to ale stěží podaří.