Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek na svém zasedání přijala sporný dokument, v němž požaduje změny migrační politiky německé spolkové vlády, které je sama součástí. Chce například stanovit maximální počet 200 000 běženců za rok. Naopak požadavek na přednostní přijímání křesťanských uprchlíků nakonec zmírnila, informovala agentura DPA.

"Bez horní hranice (počtu přijímaných migrantů) to nezvládneme," uvedl předseda CSU Horst Seehofer. Na rozdíl od dřívějších požadavků dokument přijatý na zasedání ale podle DPA neobsahuje původně plánované ustanovení o přednostním přijímání uprchlíků "z našeho křesťansko-západního kulturního okruhu". Tento požadavek by se podle přijaté verze neměl vztahovat na uprchlíky, ale jen na klasické přistěhovalce.

Seehofer během dne v rozhovoru s novináři odmítl, že by byl ve sporu s kancléřkou Angelou Merkelovou, od níž dlouhodobě vyžaduje změnu migrační politiky. "Poslední týdny jsem nestrávil ve sporu, ale v konstruktivní formulaci politiky obrácené směrem do budoucnosti," uvedl bavorský premiér.

Ostře odmítl spekulace médií o možném odštěpení CSU od své sesterské strany, Křesťanskodemokratické unie kancléřky Merkelové. "Chceme vyhrát s tebou. Ale chceme vyhrát. A to druhé je důležitější," řekl prý ale Seehofer několikrát kancléřce.

CSU je sesterskou stranou CDU. Zatímco CSU kandiduje jen v Bavorsku, CDU ve všech zbývajících 15 spolkových zemích. CSU je zpravidla konzervativnější než její větší sestra.

Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění zpracovaného pro časopis Spiegel požaduje – stejně jako CSU – změny v migrační politice spolkové vlády 82 procent Němců. Zásadní změny by si jich přálo 28 procent a částečné 54 procent. Jen patnáct procent dotázaných chce, aby politika kancléřky Merkelové a její vlády zůstala taková jako doposud.