Tisíce Poláků v sobotu protestovaly před budovou parlamentu ve Varšavě proti chystanému zpřísnění protipotratového zákona. Na takzvaný černý protest přišla řada lidí oděna v šatech černé barvy, informovala agentura AP.

Polští zákonodárci minulý týden v prvním čtení podpořili zákaz umělého ukončení těhotenství s jedinou výjimkou, a to v případě bezprostředního ohrožení života matky. Lékařům, kteří by provedli nedovolený potrat, by hrozilo až pětileté vězení.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Vzhledem k převaze konzervativců v obou komorách parlamentu se zdá být definitivní přijetí kontroverzního zákona už jen otázkou času.

Organizátoři sobotního protestu uvedli, že si přejí v Polsku co nejméně potratů, tohoto cíle by se ale podle nich mělo dosáhnout lepší sexuální výchovou na školách a snadnějším přístupem k antikoncepčním přípravkům. Naprostý zákaz potratů, který by se dotkl například i obětí znásilnění, by podle nich byl "barbarský".

Polsko má už nyní jeden z nejpřísnějších protipotratových zákonů v Evropě. Dosud je možné těhotenství ukončit v případě, že existuje riziko pro zdraví či život matky, pokud vyšetření prokáže nezvratné poškození plodu či pokud je zplození dítěte výsledkem znásilnění či incestního styku.

V zemi se uskuteční ročně méně než 2000 legálních interrupcí. Nevládní organizace ale odhadují, že ji podstoupí v zahraničí každý rok mezi 100 000 a 150 000 Polek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist