Francouzské ministerstvo vnitra v rámci prevence proti terorismu již registruje 15 tisíc obyvatel, kteří jsou podezřelí z islámského radikalismu. Ještě v roce 2014 to byla jen desítka osob. Uvedl to ve středu francouzský politický týdeník Le Point. Aktivnější vyhledávání potenciálních teroristů začalo v lednu 2015, kdy Francii postihl první z řady atentátů, při nichž džihádisté povraždili přes 230 lidí.

Na seznam FSPRT, který se snaží evidovat všechny radikální islamisty představující možnou hrozbu ve Francii, se dostávají i muži, které nahlásí jejich zaměstnavatel, protože například odmítají podat ruku ženám. Jsou zde ale především uvedeny osoby, které nedávno konvertovaly k radikálnímu islámu, nebo které mají vazbu na takzvaný Islámský stát.

Zvláštní seznam průběžně doplňují a aktualizují jak ústřední protiteroristické služby, tak regionální bezpečnostní velitelství. Využívá se od letošního dubna také speciální telefonní linka, na které mohou lidé upozorňovat na údajné islámské radikály ve svém okolí. Na seznam se podle úřadů dostane asi jedna z deseti takto nahlášených osob.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Většina registrovaných jsou muži ve věku 18 až 25 let z předměstí Paříže a dalších velkých měst v regionech Ile-de-France, Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées, Auvergne-Rhône-Alpes a Provence-Alpes-Côte d'Azur. Nejstarším je kolem 40 let a nejmladšímu je 11 let. Téměř pětina z nich má nějaký záznam v trestním rejstříku. Většinou nemají tito lidé vyšší vzdělání, ale zastoupeny jsou zde podle úřadů všechny sociální a profesní kategorie.

"FSPRT je prostředek, který nám umožňuje neustále diskutovat s našimi kolegy z jiných služeb a zvažovat případy, jejichž nebezpečí bychom sami neodhalili," vysvětlil před vyšetřovacím výborem parlamentu šéf tajných služeb DGSI Patrick Calvar. Velitel operačního centra pro předcházení terorismu EMOPT Olivier de Mazières připustil, že v mnoha případech je velmi těžké určit, zda podezřelý skutečně představuje hrozbu.