Kroky, které ve vojenské oblasti udělala v poslední době Ruská federace, nepomáhají snižovat napětí a vracet důvěru do vzájemných vztahů mezi Severoatlantickou aliancí a Moskvou. Novinářům to před středečním jednáním ministrů obrany NATO řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Všichni členové aliance podle něj sdílejí obavy z toho, že skupina lodí okolo ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která míří do Středozemního moře, může být použita k intenzivnějším útokům na civilisty v obleženém syrském Aleppu. Podle Stoltenberga je ale na každé z členských zemí NATO, zda umožní Rusům například tankovat či nabrat zásoby ve svých přístavech.

Kritice za to, že ruské lodě mohou využít jeho přístav v africké Ceutě, nyní čelí Španělsko. Stoltenberg  ale vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda ministři ostatních členských zemí svého španělského kolegu přímo vyzvou, aby Madrid rozhodnutí přehodnotil.

Obnovené útoky na Aleppo a civilisty generální tajemník NATO označil za "hanebné", neboť prohlubují humanitární katastrofu. "Vyzývám Rusko, aby ukázalo skutečnou snahu o obnovu příměří a umožnilo humanitární přístup do Aleppa," poznamenal.

Středeční a čtvrteční ministerská schůzka má v první řadě rozpracovat závěry prázdninového summitu Severoatlantické aliance ve Varšavě. Země by tak měly pokročit se vznikem čtyř vícenárodních praporů ve třech pobaltských zemích a Polsku a také diskutovat o alianční reakci na sílící ruskou přítomnost v oblasti Černého moře. Rumunsko a Bulharsko mají obavy, že také zde se Rusové začnou chovat podobně agresivně jako v Baltském moři.

Po sérii incidentů, kdy se například ruská letadla nebezpečně blízko přiblížila k aliančním letounům a lodím, začalo NATO s Ruskem jednat o způsobech, jak na Baltu bezpečnost posílit. Dialog podle Stoltenberga pokračuje a aliance je otevřena dalšímu svolání Rady NATO-Rusko, kde by se věc mohla dál probírat.