Francouzské úřady ve středu zahájily přesun 1,5 tisíce mladistvých migrantů, kteří původně žili v provizorním tábořišti u Calais, do uprchlických středisek po celé zemi. Informovala o tom agentura AFP.

Od evakuace dospělých z tábora minulý týden žili nezletilí migranti u Calais ve vytápěných obytných kontejnerech.

Francie chce, aby část z nich přijala Británie.

Časně ráno opustily tři autobusy s mladistvými migranty jejich dočasné útočiště nedaleko původního tábořiště zvaného Džungle. Podle zástupce prefektury v Calais bude k převozu všech obyvatel kontejnerů potřeba kolem 70 autobusů a převoz do 60 středisek po celé Francii bude trvat dva dny.

V jednom ze středečních transportů byl podle AP také zástupce britského ministerstva vnitra.

Podle francouzských úřadů si mladí migranti nebudou moci vybrat, do kterého zařízení ve Francii poputují, mohou ale říci, s kým chtějí ve středisku bydlet. O svém odjezdu z Calais se podle AFP dozvěděli v úterý ze zprávy místní prefektury zveřejněné v devíti jazycích.

Největší skupinu mezi nezletilými bez doprovodu rodičů tvoří chlapci ve věku 13 až 17 let. Většina jich pochází z Afghánistánu, Súdánu a Eritreje, jsou mezi nimi ale i Syřané. Mladí lidé tvrdí, že se do Británie chtějí dostat za příbuznými.

Prezident François Hollande v úterý znovu vyzval Británii, aby převzala svůj díl odpovědnosti za mladistvé obyvatele tábora u Calais, odkud francouzské úřady dospělé evakuovaly již minulý týden.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Už o víkendu stejnou výzvu britské vládě adresovala dcera zesnulého Nicholase Wintona Barbara.

Winton v roce 1939 zachránil z okupovaného Československa 669 převážně židovských dětí.

Británie před časem slíbila, že přijme stovky nezletilých migrantů z Džungle.

Zatím jich do země dorazilo 274. Podle Hollanda bude Londýn moci posoudit jednotlivé žádosti o azyl nezletilých v různých francouzských uprchlických centrech, kam se po nynějším převozu dostanou.

V táboře u Calais, jehož zbytky francouzské úřady zlikvidovaly v pondělí večer, žilo v určité době až 10 tisíc cizinců, kteří se snažili dostat z Francie tunelem pod Lamanšským průlivem do Británie.