Britský ministr pro odchod Británie z Evropské unie David Davis v pondělí v parlamentu potvrdil, že vláda plánuje spustit proces vystoupení z evropského bloku do konce března příštího roku. Ve vystoupení před poslanci tak reagoval na verdikt soudu z minulého týdne, podle něhož vláda potřebuje k zahájení procesu souhlas parlamentu. Davis také zopakoval, že vláda se proti rozsudku odvolá.

Ministr zároveň vyzval parlament, aby respektoval výsledek červnového referenda, v němž se Britové těsně vyslovili pro takzvaný brexit. Zajistit, že země unii opustí, je podle něj povinností vlády.

Davis dodal, že součástí vládního plánu je také parlamentní hlasování o začlenění unijní legislativy do britského práva, než země unii opustí. Takový krok podle Davise "poskytne záruky pracovníkům, podnikatelům i spotřebitelům".

Ministr poslancům v souvislosti s brexitem také řekl, že už není cesty zpět a že žádné další referendum o této otázce se konat nebude. Bodem, z něhož není návratu, byl podle něj červnový plebiscit.

Soud dal minulý týden za pravdu stěžovatelům, kteří se na něj obrátili, a rozhodl, že proces vystoupení Británie z EU nemůže být zahájen bez souhlasu parlamentu. Vláda je naopak přesvědčena, že má pro takový krok mandát daný referendem. O věci bude na začátku prosince jednat nejvyšší soud.

"Doufáme, že verdikt bude následovat brzy poté," řekl v pondělí Davis. Na dotaz labouristické poslankyně Angely Smithové potvrdil, že kabinet rozhodnutí očekává na začátku ledna příštího roku.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Ministr po kritice opozičních labouristů rovněž hájil skutečnost, že vláda o svém vyjednávacím postupu zatím nezveřejnila mnoho informací. Zopakoval, že pokud by tak učinila, mohlo by to ohrozit úspěch rozhovorů. V příhodné době podle Davise vláda nicméně zveřejní, jakým způsobem chce zachovat přístup Británie na jednotný evropský trh.

Některé labouristické poslance Davis obvinil, že chtějí "zmařit a zvrátit" výsledek červnového referenda a zničit vyjednávání premiérky Theresy Mayové.

Podle médií je spíše nepravděpodobné, že by zákonodárný sbor výsledek referenda nerespektoval, ale případné zamítnutí vládního odvolání a následné projednávání v parlamentu může zdržet březnový termín, který stanovila premiérka.